Kako prepoznati pingueculo?
Kot že omenjeno, pingueculo prepoznamo po rumenkastem madežu blizu roženice, ki je praviloma velik 2–4 milimetre in je rahlo privzdignjen od površine preostalega očesa.
Običajno ne povzroča večjih težav in ne zahteva nujnega zdravljenja. Če začne povzročati neudobje, moti nošenje kontaktnih leč in daje občutek tujka v očesu, jo je mogoče kirurško odstraniti, sicer pa se za lajšanje neprijetnosti največkrat uporabijo umetne solze. Praviloma se pojavi na notranji strani, pri nosu, redkeje pa tudi na temporalnem predelu.
Pterigija lahko vpliva na vid
Druga težava, ki jo lahko očesu zada nezaščitena izpostavljenost soncu, je pterigija, ki se prav tako pojavlja na notranji strani očesa. Poleg UV-žarkov so klimatski dejavniki, ki izzovejo pterigijo, tudi veter, suho ozračje, prah in vročina. Pri pterigiji se veznica vrašča proti roženici in v milejši obliki ne povzroča večjih težav, nemalokrat pa zraste tako daleč, da prekriva zenico. Manjša pterigija praviloma predstavlja le estetske motnje, pri večjih oblikah se lahko na površini zrkla pojavi moteč občutek praskanja in srbenja, v skrajnem primeru pa je lahko okrnjen vid. Takrat se tvorba kirurško odstrani.
Če na očesu opazite katero koli od dveh težav, se oglasite v okulistični ambulanti, kjer bodo opravili primerne preglede in poskrbeli za zdravljenje. Pojasnili vam bodo tudi, koliko je možnosti, da bi se težava po kirurškem posegu ponovno pojavila. Sicer pa preventivno poskrbite za zaščito oči in se na sonce ne odpravite brez sončnih očal s kakovostno zaščito pred UV-žarki.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV