Vizita.si
Suha zelišča

Zdravje

Spoznajte čudežno moč začimb!

Ni.J.
20. 04. 2012 08.05
1

Ljudje nekoč niso uporabljali začimb zgolj zaradi okusa, tako kot jih večinoma uporabljamo danes, temveč zaradi njihovih mnogih zdravilnih učinkov. Katere začimbe delujejo blagodejno na naše zdravje?

Suha zelišča
Suha zeliščaFOTO: iStockphoto
Začimbe niso kar tako. Poleg tega, da bogatijo okus hrane, ki jo uživamo, imajo namreč ogromno zdravilnih učinkov, katerih prav gotovo ne gre spregledati. Na katera zelišča in začimbe nikakor ne smete pozabiti? Seveda z nobeno začimbo ali zeliščem ne smete pretiravati, pri zdravniku pa se tudi pozanimajte, ali je zelišče sploh primerno za vas.

Rožmarin za anemijo

Listi rožmarina so bogati z železom, pomanjkanje tega minerala pa lahko povzroči utrujenost in slabokrvnost. Rožmarin vsebuje tudi karnozol, ki ščiti možgane pred delovanjem prostih radikalov, in tako varuje pred rakom, znižuje tveganje za kap in nevrodegenerativne bolezni, kot je na primer alzheimerjeva bolezen. Z rožmarinom pa nikar ne pretiravajte, kajti v večjih količinah lahko pri nekaterih povzroči napade podobne epileptičnim, pri nosečnicah pa lahko povzroči splav, zato naj se ga te izogibajo.

Bazilika je odlično zelišče, ki obogati okus jedi in znižuje povišan krvni tlak.
Bazilika je odlično zelišče, ki obogati okus jedi in znižuje povišan krvni tlak. FOTO: iStockphoto
Bazilika za krvni tlak

Študija, ki so jo opravili na medicinski univerzi Šinijang, je pokazala, da izvlečki bazilike znižujejo krvni tlak v podobni meri kot zdravila. Strokovnjaki menijo, da izvleček vpliva na endoteline, beljakovine, ki ožijo krvne žile.

Božja rutica za diabetike

Božja rutica je pikantno zelišče z vonjem po kariju. Dnevno uživanje izvlečka iz semen božje rutice naj bi izboljšalo nadzorovanje ravni krvnega sladkorja pri diabetikih in znižalo odpornost proti inzulinu, pravijo raziskovalci iz indijskega raziskovalnega centra Jaipur Diabetes and Research. Božja rutica naj bi poleg tega povečevala količino mleka pri doječih materah. Ker velja tudi za odlično tradicionalno zdravilo za sprožanje poroda, naj ga ne uživajo nosečnice.

Origano za ustni oprh

Ustni oprh/gobice je glivična okužba v ustni votlini, ki se kaže z belimi pikicami ali belo mrenico na jeziku, notranji strani lic ali dlesni. Origano vsebuje močna protiglivična agenta, timol in karvakrol. Študija, ki so jo izvedli v washingtonskem medicinskem centru Georgetown University Medical Centre, je pokazala, da karvakrol zavira rast glivice Candida albicans, ki povzroča ustni oprh, in to bolje kot marsikatero protiglivično zdravilo.

Žajbelj je resnično vsestranski

Esencialno olje žajblja izboljšuje počutje, pri starejših ljudeh pa izboljša tudi sposobnost pomnjenja in osredotočenja ter pozornost, je pokazala nova raziskava. Preprečuje namreč razpadanje acetilholina, kemikalije v možganih, ki je povezana z ohranjanjem pozornosti in ostrostjo spomina. Sicer pa je žajbelj izjemno vsestransko zelišče. Če žajbljeve liste prekuhamo in grgramo, žajbelj lajša vnetje žrela, pomaga pa tudi pri zdravljenju kašlja, ustnih razjed, vnetja dlesni in prebavnih težav. Ker zaustavlja krvavitve, lahko njegove liste uporabljamo za celjenje ran in kot razkužilo. Dolgotrajno in čezmerno uživanje žajblja sicer ni priporočljivo, še posebej za nosečnice in doječe matere ter epileptike.

Če kašljate, vas mučijo vnete dlesni ali ustne razjede, grgrajte žajbljev poparek.
Če kašljate, vas mučijo vnete dlesni ali ustne razjede, grgrajte žajbljev poparek.FOTO: iStockphoto

Koriander proti zastrupitvi s hrano

Olje koriandra učinkovito deluje proti bakteriji kampilobakter, ki je pogosto povzročitelj zastrupitve s hrano, driske in bolečin v trebuhu. Kampilobakterji se v večjih količinah lahko nahajajo na piščančjem in rdečem mesu, še posebej mletem, zastrupitev pa povzročijo, če je hrana premalo kuhana. Koriander tako lahko dodate v vaše piščančje jedi in jedi iz mletega mesa.

Kardamom za razjede na želodcu

Če imate želodčno razjedo ali ste nagnjeni k tovrstnim razjedam, svojim jedem dodajte kardamom. Indijski raziskovalci so ugotovili, da izvleček olja kardamoma ščiti želodčno steno pred razjedami, ki nastanejo predvsem zaradi čezmernega uživanja alkohola in aspirina.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650