Da bi naredili bolj zdravo izbiro, pogosto namesto belega kruha kupimo črnega. A običajno s tem nismo naredili veliko, saj gre le za kruh, ki mu dodajajo barvila, kot je mesa – gost temen sirup, ki ga pridobivajo s stiskanjem sladkornega trsa ali sladkorne. Če želite kupiti bolj zdrav kruh, se prepričajte, da je polnozrnati.
2. Uživanje prevelikih količin kruha lahko dvigne vaš krvni pritisk
Previdni moramo biti tudi pri uživanju prave količine kruha. Če si zjutraj privoščite toast, sendvič za kosilo in rezino kruha za večerjo, ne boste le presegli priporočene mere ogljikovih hidratov, ampak boste zaužili tudi veliko količino soli. Rezina kruha sicer ne vsebuje veliko soli, a lahko ob večkratnem uživanju na dnevni ravni prinese presežek priporočene količine soli. Prekomerno uživanje soli pa dviguje krvni pritisk in poveča tveganje za srčno-žilne bolezni in kap.
3. Je obogaten kruh bolj zdrav od polnozrnatega?
Če na belem kruhu najdete oznako obogateni kruh, še ne pomeni, da ste izbrali zdrav kruh. Težava je namreč v beli moki, ki je obdelana tako, da iz zrn izločijo vlaknine, železo, vitamine B in ob koncu ostane predvsem veliko škodljivega škroba. Obogaten kruh pa pomeni le, da so po obdelavi dodali nekaj vitamina B in železa, kljub vsemu pa kruh še vedno ne vsebuje pomembnih vlaknin. Teh je veliko več v polnozrnatem kruhu, zato je ta bolj zdrava izbira.
4. Kako ravnati, če odkrijete plesen na kruhu?
Nekateri se ob plesni na kruhu odločijo, da bodo le odrezali predel, kjer se pojavijo zelene ali črne mehke lise in preostali del pojedli. Še huje, nekateri kruh popečejo in naj bi to preprečilo, da bi jim plesen škodila. A dobro je vedeti, da se plesen lahko razširi tudi na druge predele kruha, pa čeprav je vidna le na enem delu, zato kruh v primeru plesni zavržite v celoti.
5. Poznate pozitivne učinke polnozrnatega kruha?
Vsekakor lahko v svoj jedilnik vključite nekaj polnozrnatega kruha. Ta namreč zmanjšuje tveganje za razvoj srčno-žilnih bolezni. Vlaknine v polnozrnatem kruhu pomagajo zmanjšati nivo slabega holesterola in zmanjšujejo tveganje za omenjene bolezni, ki v razvitem svetu še vedno terjajo največ življenj. Hranila v živilih iz celega zrnja telesu pomagajo tudi pri proizvodnji rdečih krvničk, ki so pomembne pri ohranjanju zdravega imunskega sistema.
6. Katera oblika kruha povzroči najmanjši dvig krvnega sladkorja?
Nivo krvnega sladkorja se po zaužitju ogljikovih hidratov vedno zviša, enako velja tudi za kruh. Če ste zaskrbljeni za svoj nivo krvnega sladkorja, posezite po polnozrnatem rženem kruhu, po katerem boste dolgo ostali siti in bo najmanj zvišal nivo krvnega sladkorja. To je pomembna informacija predvsem za ljudi s sladkorno boleznijo.
7. Z uživanjem polnozrnatega kruha lahko uravnavate svojo telesno težo
Vlaknine v polnozrnatem kruhu bodo poskrbele, da boste dlje časa siti, zaradi česar ne boste toliko posegali po hrani in lažje nadzorovali svojo telesno težo. To ne pomeni, da lahko zaužijete neomejene količine kruha, ampak le, da boste z manjšo količino dlje časa siti. Poleg tega morate v boju zoper odvečne kilograme poskrbeti tudi, da zaužijete pet obrokov na dan, uživate zdravo hrano bogato z veliko vlakninami, vitamini in minerali in v svoj vsakdan vključiti vadbo.
8. Kako ohraniti sveži kruh?
Če se sprašujete, kako ohraniti čim bolj sveži kruh, in kolebate med tem, ali bi ga shranili v hladilnik ali na suhem v omari, se raje odločite za slednjo možnost. Kruh v hladilniku se dejansko stara hitreje, zato je najbolje, da ga položite v suh prostor na sobni temperaturi, kjer bo ostal svež 2 do 4 dni. Če ga želite ohraniti uporabnega dlje časa, ga dajte v zamrzovalnik. Na ta način ga lahko zaužijete še 2 do 3 mesece po nakupu.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV