“Gre za podobno vrsto alergije, kot jo povzroča prah, volna, tobak ali nekatera živila. Pride do poškodbe tkiva in celične membrane, ki se pojavi pri nizkih temperaturah,“ pojasni ruska zdravnica dr. Roza Čalagova. Morda gre za lažno alergijo, toda simptomi niso nič blažji kot pri ostalih alergijah. Zdravniki takšno reakcijo pri nizkih temperaturah obravnavajo kot psevdoalergijo. V teh primerih prihaja do simptomov, ki so podobni kot pri alergijah, vendar pa je sprožilec predvsem histamin, ki se pri izpostavljenosti mrazu sprošča v kožo.
Simptomi
Alergija na mraz povzroči padec krvnega tlaka, slabost, težko dihanje, pospešeno bitje srca ter srbečico ali otekanje kože, najpogosteje na rokah, vratu in obrazu, saj so ti deli najbolj izpostavljeni. In kar je najhujše, simptomi lahko trajajo kar 48 ur po tem, ko ste že prišli iz hladnega na toplo. Pri zelo nizkih temperaturah se tudi pri povsem zdravih ljudeh pojavijo podobni simptomi, le da izginejo že po slabih dvajsetih minutah. Bolniki, ki so občutljivi na mraz, lahko občutijo blage alergijske reakcije tudi v primeru, če spijejo kozarec mrzle vode ali si privoščijo hladen tuš, nemalokrat pa tudi v poletnih mesecih, ko so v klimatiziranih prostorih. Simptomi alergije na mraz se običajno pojavijo med 25. in 30. letom starosti, pogosteje pri ljudeh, ki so že preboleli kakšno težjo obliko infekcijske bolezni, ali po dolgotrajni uporabi antibiotikov. Raziskave so namreč potrdile, da ljudje, ki razvijejo alergijsko reakcijo na mraz, pogosto bolehajo tudi za kakšno kronično boleznijo, boleznijo prebavnega traka, jeter, trebušne slinavke ali pa imajo parazite v črevesju.
Zdravljenje
Da bi ugotovili, ali ste dejansko alergični na nizke temperature, je treba opraviti analizo imunoglobulina E, ki je odgovoren za alergije, kar bo potrdil vaš osebni zdravnik. Sicer pa lahko največ naredite kar sami, s tem da okrepite svoj imunski sistem in ga postopoma privadite na različne podnebne spremembe. Gre za postopek imunoterapije, pri kateri bolniku v telo vnašajo vedno večje odmerke specifičnega alergena, ki povzroča alergijske simptome. Na ta način se simptomi zmanjšajo ali ustavijo, prav tako poraba zdravil proti alergiji. Telo na mraz torej navajajte postopoma in sčasoma boste dosegli, da bo vaš imunski sistem odporen tudi na zelo nizke temperature. Dokazano je, da naj bi brez zdravil na ta način lahko bolezen odpravili že v petih do sedmih letih, lahko pa vam zdravnik predpiše tudi antihistaminike, ki so najučinkovitejši pri zdravljenju alergijskega rinitisa in kožnih sprememb.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV