Študija ni uspela dokazati vzroka povečanega tveganja, a strokovnjaki so jasni, da je rezultate študije treba jemati resno. ''Sporočilo, ki ga ima ta študija in bi se moralo dotakniti vseh deloholikov je: Vzemite si čas za fizično aktivnost, poskrbite za zdravo prehrano, pazite, koliko alkohola spijete in si zagotovite zdrave navade spanja,'' je pojasnil nevrolog dr. Paul Wright iz newyorške univerzitetne bolnišnice North Shore University Hospital. ''Če se ne počutite dobro ali imate občutek, da nekaj ni v redu z vami, obiščite zdravnika,'' doda.
V študiji je ekipa strokovnjakov pregledala podatke več kot 25 različnih študij, v katerih je skupaj sodelovalo več kot 600 000 moških in žensk iz ZDA, Evrope in Avstralije. Zdravstveno stanje prostovoljcev so spremljali v povprečju 8,5 let. Pokazalo se je, da so tisti, ki so delali 55 ur na teden ali več, imeli 13 odstotkov večje tveganje za razvoj bolezni srca v primerjavi s tistimi, ki so delali običajnih od 35 do 40 ur na teden.
Druga analiza podatkov 17 študij, ki je vključevala skoraj 529.000 moških in žensk – spremljali so jih več kot 7 let – pa je pokazala, da so tisti, ki so delali 55 ur na teden ali več imeli tretjino več možnosti za kap v primerjavi s preostalimi, ki so oddelali običajni delavnik – 40 ur na teden.
Dlje, kot so ljudje delali, večje tveganje za kap so imeli, je zaključila študija. V primeravi s tistimi, ki so delali osem ur na dan, so imeli posamezniki, ki so delali od 41 do 48 ur na teden 10 odstotkov večje tveganje za kap, 27 odstotkov višje tveganje za kap pa so imeli tisti, ki so delali od 49 do 54 ur na teden.
Zakaj so ure dela odločilnega pomena? Avtorji študije menijo, da predolgi delavniki prinašajo druge dejavnike tveganja, kot so premajhna fizična aktivnost, povečan nivo stresa in druge nezdrave razvade. Rešitev je torej: delajte manj! A kaj, ko si številni tega ne morejo privoščiti, saj delodajalci od njih pričakujejo še več dela ali pa sami od sebe pričakujejo preveč. ''Številni posamezniki ne morejo zmanjšati količine dela, zato moramo najprej spremeniti mišljenje v družbi in izobraziti javnost, da mora biti fizična aktivnost del uspešnega staranja in preventive pred boleznimi,'' še doda profesor.
Nevrolog dr. Stephan Mayer iz organizacije Mount Sinai Health System v New Yorku je za WebMd povedal, da je presenečen nad rezultati. ''Tveganje je skoraj tako visoko kot pri kajenju, ki poveča možnosti za kap za kar 50 odstotkov,'' je povedal. ''Čeprav še ne vemo zagotovo, je po mojem mnenju najbolj verjetna razlaga tako povečanega tveganja, sprožitev kroničnega stresa, ki je spremljevalec dolgega urnika. Prihaja do prekomernih pritiskov, premalo časa za družino in tistih, ki jih ljubimo, premalo časa za miren počitek.'' Dr. Mayer je prepričan, da je to še en dokaz, da moramo posamezniki sami prevzeti odgovornost za to, da bo naše življenje bolje uravnoteženo. Kljub številnim obveznostim, si je treba vzeti čas za počitek, za sprostitev in vesele trenutke z našimi najljubšimi. V družbi pa bi bilo treba spremeniti prepričanje, da je deloholizem nekaj, kar je ideal, ki ga želimo doseči. Čeprav se ta na kratek rok morda res splača, pa, kot kaže, dolgoročno lahko prinese usodne rezultate.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV