Vizita.si
'Vejpajo' večinoma tisti, ki si želijo opustiti kajenje in zmanjšati škodo zaradi kajenja. Do sedanje raziskave kažejo, da so elektronske cigarete pri opustitvi kajenje uspešne.

Zdravje

Ste kadilec? Tako lahko zmanjšate škodo

Katja Benčina
08. 12. 2015 08.11
51

V Sloveniji zaradi posledic kajenja vsako leto umre 3600 ljudi, na svetu pa okoli 6 milijonov ljudi. A število smrti zaradi kajenja bi lahko močno zmanjšali s pomočjo elektronskih cigaret, so bili složni strokovnjaki na tretjem srečanju o elektronskih cigaretah v Londonu. Te niso povsem brez škodljivih učinkov, so pa veliko bolj varne kot običajne, so dejali.

Spoznanje o tem, da nikotin ni glavni krivec za bolezni povezane s kajenjem je kasneje privedlo do nadomestne nikotinske terapije z žvečilnimi gumiji, obliži, prišili, ki vsebujejo nikotin. V zadnjih letih pa k razvoju elektronske cigarete
Spoznanje o tem, da nikotin ni glavni krivec za bolezni povezane s kajenjem je kasneje privedlo do nadomestne nikotinske terapije z žvečilnimi gumiji, obliži, prišili, ki vsebujejo nikotin. V zadnjih letih pa k razvoju elektronske cigarete FOTO: Profimedia
Za 'vejpanje' se odloča vse več kadilcev po svetu. 'Vejpanje' je izraz, ki izvira iz angleške besede 'vaping' in pomeni inhaliranje pare iz elektronske cigarete. Še posebej priljubljeno je na Otoku, kjer je bila tudi razprava o elektronskih cigaretah, ki so se je udeležili številni priznani strokovnjaki z vseh koncev sveta. Opozorili so, da je najbolj varno opustiti kajenje, a da so elektronske cigarete bolj varna alternativa, če kadilec ne namerava opustiti kajenja oziroma še ne more prenehati kaditi.

''Najprej razčistimo nekaj stvari. Opustitev kajenja je edini način, da izključimo več kot 7000 toksičnih snovi, ki jih proizvajajo tobačni izdelki,'' je svojo predstavitev pričel italijanski profesor Riccardo Polosa iz medicinske univerze Catania v Italiji. ''A razlog, da smo danes tu, je, da to ni preprosta naloga za številne kadilce. Zato jim lahko pomagamo s širjenjem trga z novimi nikotinskimi izdelki, s pomočjo katerih lahko uvajamo nove strategije za zmanjševanje škode zaradi tobaka. Elektronske cigatrete predstavljajo nadomestek nikotina, ki prinaša manjše tveganje,'' je pojasnil italijanski zdravnik, ki je skupaj s svojimi kolegi na univerzi vodil več različnih kliničnih študij o elektronskih cigaretah. ''V naši študiji se je pokazalo, da se je kadilcem, ki so običajne cigarete nadomestili z elektronskimi, izboljšalo delovanje pljuč. Zmanjšali so se raspiratorni simptomi, izboljšala sta se krvni tlak in nadzor krvnega pritiska pri bolnikih s hipertenzijo. Izboljšanje se je pokazalo tudi pri pacientih, ki so kombinirali kajenje konvencionalnih cigaret in e-cigaret. Tudi izpostavljenost pari elektronskih cigaret kadilca pri bolj občutljivi populaciji, kot so astmatiki in ljudje s hipertenzijo, ni sprožilo akutnih simptomov. Elektronske cigarete so varna alternativa, celo pri kadilcih s kroničnimi boleznimi,'' je povedal.

Opustitev kajenja je najbolj varna izbira.
Opustitev kajenja je najbolj varna izbira. FOTO: Thinkstock

Do podobnih rezultatov v kliničnih študijah, ki so bile objavljene v številnih uglednih revijah, je prišel tudi grški kardiolog Konstantinos Farsalinos, raziskovalec iz Onassisovega kardiološkega kirurškega centra v Atenah. Farsalinos trdi, da so glede na dosedanje ugotovitve elektronske cigarete za vsaj 95 odstotkov bolj varne od kovencionalnih tobačnih izdelkov.

''E-cigarete ne vsebujejo tobaka, zato ni produktov izgorevanja, ki jih vdihavajo kadilci in ki povzročajo smrt in bolezni, povezane s kajenjem. Pokazalo se je, da ni primerjave med tobačnim dimom in paro iz e-cigaret,'' je dejal. Kardiolog je ugotovil, da se je kadilcem zdravje močno izboljšalo, ko so kajenje cigaret zamenjali z elektronskimi cigaretami. Lažje so dihali, izboljšala sta se je njihov voh in okušanje, povečala sta se vzdržljivost in splošno fizično stanje. Direktor lokalnega sveta za javno zdravje Hertfordshire County Council Jim McManus, ki je odgovoren za vodenje javnozdravstvenega sistema v britanskem okrožju Hertforshire, zato dodaja: ''Elektronske cigarete predstavljajo prednost, ki je ne moremo prezreti. Niti legalno, ne moralno. Dokazi so jasni in debata ter odločitve morajo biti osnovane na njih.''
Elektronska cigareta je naprava sestavljena iz baterije, ki segreva rezervoar z nikotinsko raztopino, in pršilnika, ki upari tekočino. S paro uporabnik nikotin inhalira tako, da posnema vedenjske značilnosti kajenja, vendar z manjšim tveganjem.

 

 

 

 

 

 

A razprava je izjemno vroča, saj se zaustavi že pri varnosti uporabe e-cigaret. Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) trdi, da je zdravstveno tveganje uporabe e-cigaret še vedno vprašljivo, njihova pomoč kadilcem pri prenehanju kajenja pa nejasna. Nevladni protikadilski aktivisti in organizacije menijo, da javna uporaba e-cigaret vpliva na 'renormalizacijo' kajenja oziroma lahko spodbudi mlade, da bi pričeli kaditi konvencionalne cigarete. Nekatere zdravnike skrbi, da bi uporaba elektronskih cigaret lahko povzročila dolgoročne zdravstvene posledice, ki bi se pokazale šele skozi čas. Nasprotniki e-cigarete pravijo tudi, da so v pari, ki se sprošča, prav tako toksini in rakotvorne snovi. Med njimi velja izpostaviti dansko zdravnico Charlotto Pisinger iz Glostrup bolnišnice, ki opozarja, da tudi elektronske cigarete prinašajo tveganja in da si pred tem ne smemo zatiskati oči. ''Zadnja študija (2015), ki je preučevala 15 znamk elektronskih cigaret, je pokazala, da noben od proizvodov, ki so jih pregledali, ni popolnoma brez potencialno toksičnih spojin in nekatere izmed tekočin – še posebej tiste z okusi – so vsebovale še posebej visoko raven kemikalij, ki so zaradi svoje toksičnosti ob redni uporabi zaskrbljujoče,'' je dejala. Kljub temu so drugi strokovnjaki opozorili, da nismo še na točki, ko bi lahko dosegli nično tveganje, ampak smo na točki, ko moramo reševati življenja in zmanjševati število obolelih zaradi kajenja.

Strah pred zlorabami pa seveda obstaja. Ker je že jasno, da bodo elektronske cigarete krojile našo prihodnost, se za svoj kos pogače pri proizvodnji e-cigaret že borita tako tobačna kot farmacevtska industrija. Bodo e-cigarete predstavljene kot pomoč pri kajenju, jih bomo lahko dobili tudi na recept, koliko naj bodo obdavčene, da ne bi s tem poslali sporočila, da so enako škodljive kot konvencionalen cigarete? To je le nekaj vprašanj, s katerimi si bodo strokovnjaki še dolgo časa belili glave.

Kljub vsemu v teh debatah ne smemo izgubiti preveč časa, je opozoril profesor David B. Abrams iz ameriške Johns Hopkins univerze za javno zdravje in izvršni direktor Schroederjevega inštituta za raziskave tobaka. ''Plešemo okoli teh varnostnih ukrepov pri uporabi elektronskih cigaret. A če imamo že v tem trenutku na voljo veliko manj škodljiv proizvod za ljudi, ki že kadijo, in jih bo 50 odstotkov od teh zaradi svojih trenutnih kadilskih navad umrlo, pa tega ne povemo na glas … To je v resnici kršitev varnostnih ukrepov, saj polovica teh ljudi trenutno že umira,'' je bil jasen. Direktor lokalnega sveta za javno zdravje Hertfordshire County Council Jim McManus se strinja: ''Kot kaže, hočemo dokaze, da elektronske cigarete prinašajo nično tveganje, preden jih začnemo uporabljati. A koliko izmed vas gre med počitnicami na letalo? Koliko se vas pelje z avtobusom? Življenje ne predstavlja ničnega tveganja. Seveda se moramo izogniti temu, da delamo škodo, a če ne naredimo nič, prav tako delamo škodo. Danes imamo o elektronskih cigaretah več podatkov, kot smo jih imeli v 80. o preprečevanju okužbe z virusom HIV s pomočjo kondomov.''

Strah pred zlorabami pa seveda ni tako nepričakovan. V posel z e-cigaretami so se že vključile velike tobačne industrije, ki so pred desetletji zapravile zaupanje uporabnikov, saj so služile ogromne zneske z izdelki, ki so povzročili močno odvisnost, in še vse do danes prinašajo mnogo smrti po svetu. Največja tobačna korporacija na svetu Philip Morris International je v zadnjih sedmih letih za razvoj alternativne cigarete porabila že dve milijardi dolarjev. Razvijajo štiri različne prototipe naprav, ki bi tobak grele do temperature, pri kateri bi se izločila para s približno enako količino nikotina kot pri cigareti in bi tako prinesla približno enako zadovoljstvo kadilcu, hkrati pa bi bila manj toksična. A profesor Peter Hajek iz univerze Queen Mary v Londonu meni, da je boj s tobačno industrijo vnaprej izgubljen: ''Tudi največji aktivisti proti elektronskim cigaretam se strinjajo, da kajenje ubija in da so cigarete manj škodljive, a se še vedno zavzemajo za prepoved. Kar mi ni čisto jasno, a njihov pogled si lahko razlagam nekako tako: mislijo, da bi z ukrepi, ki jih imamo do sedaj, zmanjšali število ljudi, ki kadijo, kajenje bi sčasoma izginilo in tobačna industrija bi izginila. A mislim, da s tem, ko se bojujete s tobačno industrijo in mislite, da je ta boj bolj pomemben kot preprečevanje bolezni med kadilci, v svojem boju upočasnjujete to, da bi se ljudje počasi odmaknili od cigaret. S tem počnete nekaj podobnega kot tobačna industrija.''

'Nasprotniki se bojijo, da elektronske cigarete posnemajo kajenje in zato spodbujajo uporabo tobaka. Da te naprave uničujejo leta truda, da bi zmanjšali stopnjo kajenja. Da bodo otroci, ki sicer ne bi uporabljali tobaka, to pričeli z e-cigareti. To so njihovi argumenti, ki pa jim naše raziskave nasprotujejo,'' je dejala profesorica Linda Bauld iz Univerze Stirling in britanskega raziskovalnega centra za raka.
'Nasprotniki se bojijo, da elektronske cigarete posnemajo kajenje in zato spodbujajo uporabo tobaka. Da te naprave uničujejo leta truda, da bi zmanjšali stopnjo kajenja. Da bodo otroci, ki sicer ne bi uporabljali tobaka, to pričeli z e-cigareti. To so njihovi argumenti, ki pa jim naše raziskave nasprotujejo,'' je dejala profesorica Linda Bauld iz Univerze Stirling in britanskega raziskovalnega centra za raka. FOTO: Twitter
E-cigareto je razvil 52-letni farmacevt Hon Lik iz Pekinga, ki je bil tudi sam kadilec. Cigareto naj bi leta 2003 razvil, ker je njegov oče zaradi kajenja konvencionalnih cigaret umrl za rakom na pljučih. Hon Lik je želel razviti cigareto, ki bi kadilcem omogočila, da v telo vnašajo nikotin brez inhaliranja in z manj škodljivimi snovmi.

Ljudje kadijo zaradi nikotina, umirajo pa zaradi katrana!

''Danes že vemo, zakaj ljudje kadijo,'' je dejal profesor Marcus Munafo iz univerze Bristol. ''Zaradi nikotina v cigaretih. Kadilci kadijo na način, ki jasno kaže, da je kajenje posledica zasvojenosti z nikotinom. Kadilci se zjutraj zbudijo brez nikotina v organizmu in takoj zjutraj pokadijo prvo cigareto, da vnesejo nikotin v organizem. Ker se nikotin hitro izloča iz telesa, kmalu po prvi pokajeni cigareti občutijo odtegnitvene simptome in znova pokadijo cigareto. V ciklu dneva skušajo ohraniti nivo nikotina v organizmu na določeni ravni. Ko gredo spat, se nikotin znova izčisti iz telesa in cikel se zjutraj znova prične,'' je pojasnil profesor Munafo. Z drugimi besedami, kot je že pred 40 leti dejal britanski psihiater Michael Russell: 'Ljudje kadijo zaradi nikotina, umirajo pa zaradi katrana.'

Spoznanje o tem, da nikotin ni glavni krivec za bolezni, povezane s kajenjem, je kasneje privedlo do nadomestne nikotinske terapije z žvečilnimi gumiji, obliži, pršili, ki vsebujejo nikotin – v zadnjih letih pa k razvoju elektronske cigarete. ''Ko stvari delimo na dve kategoriji: toksičnost izdelka in zasvojenost z nikotinom, cigarete predstavljajo visoko toksičnost izdelka in so močno zasvojljive, medtem ko elektronske cigarete predstavljajo izdelek s skoraj nično toksičnostjo in močnim kriterijem zasvojenosti. To vsekakor je problem, če ste nekadilec. A če ste kadilec, je to veliko manjši problem, kot če ste močno odvisni in kadite izdelek, ki je izjemno toksičen in škodljiv,'' sklene David B. Abrams iz Johns Hopkins univerze za javno zdravje.

Spoznanje o tem, da nikotin ni glavni krivec za bolezni povezane s kajenjem je kasneje privedlo do nadomestne nikotinske terapije z žvečilnimi gumiji, obliži, prišili, ki vsebujejo nikotin. V zadnjih letih pa k razvoju elektronske cigarete.
Spoznanje o tem, da nikotin ni glavni krivec za bolezni povezane s kajenjem je kasneje privedlo do nadomestne nikotinske terapije z žvečilnimi gumiji, obliži, prišili, ki vsebujejo nikotin. V zadnjih letih pa k razvoju elektronske cigarete.FOTO: Profimedia

Namenjene kadilcem, ki želijo opustiti kajenje

Elektronske cigarete so izjemno priljubljene v ZDA in Veliki Britaniji. V ZDA beležijo 2,5 milijona uporabnikov, v Veliki Britaniji pa okrog pol milijona. Podatki za Slovenijo kažejo, da se zanjo odloča nekje 7 odstotkov vseh kadilcev. ''Naše raziskave kažejo, da elektronske cigarete kupujejo večinoma kadilci, ki želijo opustiti kajenje ali zmanjšati škodo zaradi kajenja. Uporaba je nekoliko pogostejša med mlajšimi odraslimi in pri ljudeh višjega družbenega statusa v primerjavi z običajnimi cigaretami. So najbolj priljubljen pripomoček za odvajanje kajenja in po naših podatkih so pri tem uspešne,'' je dejal profesor Robert West iz oddelka za epidemiologijo in javno zdravje na univerzi University College London.

Obstaja pa strah, da bi z večjo uporabo e-cigaret spodbujali h kajenju tudi nekadilce in celo mlade, ki sicer ne bi kadili. A dosednje študije kažejo, da temu ni tako. ''ASH raziskava pri uporabi e-cigarete pri mladih in tudi druge raziskave kažejo precej podobne podatke. Kdo so mladi ljudje, ki uporabljajo elektronske cigarete? To so večinoma redni kadilci, ki so jih poskusili. Le majhen odstotek je nekadilcev, ki so poskusili e-cigareto. In še bolj pomemben podatek: pokazalo se je, da jih ne uporabljajo vsakodnevno, ampak nekajkrat na mesec,'' je dejala mednarodno priznana strokovnjakinja na področju nadzora tobaka Deborah Arnott, ki je bila leta 2007 nagrajena z Alwyn Smith nagrado za prispevek k javnemu zdravju. ''Pri mladih se je pokazala močna povezava med kajenjem v mladosti in drugimi tveganimi vedenji, kot so uporaba alkohola, zloraba drog, izostajanje od pouka ... Povezava med uporabo elektronskih cigaret in drugimi tveganimi vedenji je prav tako  velika. Zato ni nenavadno, da mladi, ki uporabljajo elektronske cigarete, poleg tega še kadijo in imajo druga tvegana vedenja. V resnici ni pomembno, ali prej pričnejo kaditi konvencionalne cigarete ali običajne. To počnejo, ker se vključujejo v tvegano obnašanje.'' Kljub temu dodaja, da se je večinoma pokazalo, da pričnejo najprej kaditi, nato 'vejpati. ''A kot sem rekla, mislim, da to niti ni tako pomembno. Je pa dejstvo, da če bi e-cigarete vplivale na to, kako pogosto bodo mladi kadili, trenutno ne bi bili priča trendu upadanja kajenja v starostni skupini od 11 do 15 let, ki se kljub uvedbi e-cigaret nadaljuje.'' Podobno se je pokazalo tudi v nacionalni raziskavi uporabe med mladimi (CDC), ki je bila izvedena leta 2014. ''Raziskava CDC je pokazala, da se je uporaba elektronskih cigaret med mladimi povečala za trikrat v enem letu. A mediji so pozabili omeniti, da je kajenje cigaret še vedno upadalo in da je trenutno v ZDA najnižja stopnja kajenja med mladimi v zadnjih 22 letih,'' še doda Arnottova.

Z njo se je strinjala tudi profesorica Linda Bauld iz Univerze Stirling in britanskega raziskovalnega centra za raka. ''Nasprotniki se bojijo, da elektronske cigarete posnemajo kajenje in zato spodbujajo uporabo tobaka. Da te naprave uničujejo leta truda, da bi zmanjšali stopnjo kajenja. Da bodo otroci, ki sicer ne bi uporabljali tobaka, to pričeli z e-cigareti. To so njihovi argumenti, ki pa jim naše raziskave nasprotujejo. Če mi lahko kdo pokaže podatke, ki podpirajo katero koli izmed teh izjav, me bo to zelo zanimalo,'' je dejala.

''Za vse otroke si želimo, da bi ostali nekadilci in da ne bi nikoli nič škodljivega poskusili. A seveda tega ne moremo doseči, ne glede na ukrepe, ki bi jih sprejeli. Določen odstotek otrok bo pričel kaditi. A prva priložnost, da rešujemo življenja je, da si želimo, da bi pri eksperimentiranju s tobačnimi izdelki to počeli z e-cigareti in ne s konvencionalnimi cigareti. Morali bi jih izobraziti in jim povedati, da imajo možnost izbire,'' se je strinjal tudi profesor David B. Abrams.

Da bi to zagotovili, pa bo seveda treba zagotoviti ustrezne standarde varnosti, kakovosti in učinkovitosti. Strokovnjaki so se strinjali tudi, da je treba regulativne zakone postaviti tako, da ne bi postavili preveč prepovedi in s tem zmanjšali dostopnost e-cigaret, hkrati pa z njimi preprečiti možnosti zlorabe in možnosti, da bi izdelki sčasoma postali bolj škodljivi za uporabnika. Tudi sporočila, ki bi jih z oglaševalskimi kampanjami za preprečevanje škodljivosti nikotina pošiljali v javnost, morajo biti jasna, da 'vejpanje' ne prinaša ničnega tveganja, a da je bolj varna alternativa konvencionalnemu kajenju in lahko pomaga pri opustitvi kajenja.

Te teme bodo kmalu postale aktualne tudi v Sloveniji, saj bo v kratkem Ministrstvo za zdravje RS predstavilo predlog novega slovenskega zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov in povezanih izdelkov, ki jih uvaja nova evropska tobačna direktiva. Zakonodaja v Sloveniji trenutno dovoljuje prodajo elektronskih cigaret, prepoveduje pa njihovo oglaševanje. Nova tobačna direktiva pa bo uvedla strožnjo ureditev področja e-cigaret, poleg tega tudi prepoved značilnih okusov cigaret, velika slikovna zdravstvena opozorila in možnost prepovedi prodaje tobačnih izdelkov prek spleta.

KOMENTARJI (51)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587