Vizita.si
Prve posledice sončenja so opekline, fototoksične reakcije, alergijske rakcije in okvare imunskega sistema.

Zdravje

Ste mu izpostavljeni tudi vi?

Katja Benčina
21. 06. 2013 07.59
0

Poškodbe kože zaradi prekomernega sončenja imajo v zadnjih letih za posledico velik porast kožnega raka. Pri nas za različnimi oblikami kožnega raka vsako leto zboli več kot 1600 ljudi. Ste mu izpostavljeni tudi vi?

Najboljša zaščita je, da se ultravijoličnim žarkom izogibate, ker pa je to v poletnem času skoraj da nemogoče, je pomembno, da poskrbite za primerno zaščito.
Najboljša zaščita je, da se ultravijoličnim žarkom izogibate, ker pa je to v poletnem času skoraj da nemogoče, je pomembno, da poskrbite za primerno zaščito.FOTO: Thinkstock
Ste vedeli, da se prve okvare kože pojavijo že zelo zgodaj v življenju, torej že ob prvem nezaščitenem sončenju dojenčka?Klinične študije kažejo, da več kot 50 odstotkov žarčenja kože z ultravijoličnimi žarki opravimo že do 18. leta starosti, dermatologi pa opozarjajo, da je potrebno kožo do polnoletnosti še posebej varovati.
Prve posledice sončenja so opekline, fototoksične reakcije, alergijske rakcije in okvare imunskega sistema.
Prve posledice sončenja so opekline, fototoksične reakcije, alergijske rakcije in okvare imunskega sistema.FOTO: Thinkstock
Sončenje v tem obdobju namreč močno poveča tveganje za razvoj raka kože v kasnejšem obdobju v življenju.

Ultravijolični žarki pa ne povečujejo le tveganja za razvoj raka, ampak prinašajo tudi druge nevšečnosti, kot so opekline, alergije, izsušenost kože, pegice in pigmentne lise, ki so pravzaprav prvi znaki poškodb kože. Ti se lahko z dolgoletnim ponavljanjem razvijejo v kožnegaraka. ''Med neprijetnimi poznimi posledicami, ki se pričnejo neusmiljeno kazati že med 30. in 40 letom, je prav gotovo tudi prezgodnje staranje kože. Drobne gubice, razširjene žilice, pigmentne lise…in koža, ki izgubi svojo mladostno prožnost in žameten videz,'' je pojasnila dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med.

Prve posledice sončenja so naslednje:

- Opekline;

- fototoksične reakcije;

- alergijske reakcije;

- okvare imunskega sistema (telo postane bolj dovzetno za okužbe in maligne spremembe, poslabšanje nekaterih bolezni, kot so akne, rosacea in perioralni dermatitis, sprožitev herpesa in nekaterih genetsko pogojenih bolezni).

Pozne posledice sončenja pa so:

- Prezgodnje staranje;

- kožni rak in maligni melanom;

- prekanceroze;

- siva mrena.

''V prvih urah ali dneh po sončenju opazimo na koži tako opekline kot alergijske težave ali težave, ki so povezane z reakcijo določene snovi na koži ali v njej ob reakciji z UV žarki. Razlog težavam so lahko fototoksična ali fotoalergijska dogajanja v koži. Kasneje, po daljšem ali ponavljajočem se sončenju pa pride lahko do razvoja kožnega raka, znakov prezgodnjega staranja kože,'' pove dermatologinja Adamičeva, ki prav zato svetuje, da se izogibate sončnim žarkom in da se zavarujete pred njimi.

Nevarno izpostavljanje<br>soncu
Nevarno izpostavljanje<br>soncu FOTO: iStockphoto

Kako preprečiti škodljive posledice sončenja?

Najboljša zaščita je, da se ultravijoličnim žarkom izogibate, ker pa je to v poletnem času skoraj da nemogoče, je pomembno, da poskrbite za primerno zaščito. Izogibajte se nastavljanju soncu od 11.00 do 16.00, ko je sončno sevanje največje in nosite zaščitna oblačila, klobučke in očala. Ko je izpostavljanje soncu neizogibno, pa namažite izpostavljene dele kože z visokim zaščitnim faktorjem.

''Tu velja še opozorilo, da zaščita s temi sredstvi ne pomeni, da se lahko na soncu zadržujemo dlje. Poleg tega je pomembno, da uporabljate sredstvo, ki ustreza vašemu tipu kože, pri tem vam lahko pomaga dermatolog ali izkušeni farmacevt v lekarni,'' pojasni dermatologinja in doda, da zaščitna sredstva za sončenje vsebujejo kemikalije, ki vpijajo , odbijajo ali razpršijo svetlobo in tako varujejo vašo kožo. Jih je pa potrebno nanašati pogosto in v zadostni količini.
 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662