A na irskem nutricionističnem in dietetičnem inštitutu (INDI) so opozorili, da je lahko takšna dieta škodljiva, saj posamezniki ne zaužijejo dovolj pomembnih vitaminov in mineralov. Še posebej je nevarna za ljudi, ki jim že tako primanjkuje železa ali kalcija. Opozorili so tudi, da naj se ljudje ne odločijo za to dieto, dokler se o njej ne posvetujejo s svojim zdravnikom. ''Moj nasvet je, da se postenja s prekinitvami ne lotevajo nosečnice, sladkorni bolniki ali ljudje, ki jemljejo zdravila. Če se odločite za takšno dieto, pa se prej posvetujte z dietetikom, da se boste prepričali, da boste zaužili dovolj hranljivih snovi,'' je za irski časopis Irish Independent povedala predstavnica INDI Sarah Keogh, ki meni, da je postenje s prekinitvami nova modna muha, za katero bi se ljudje morali odločati bolj premišljeno. ''Gre za trenutno modno muho, ki sicer ni nujno najslabše vrste, a trenutno ni dolgoročnih študij, ki bi pokazale, kaj se zgodi, če se je ljudje držijo leto ali dve.'' Tako svetuje, naj posamezniki počakajo z njo, dokler dolgoročne študije ne pokažejo njene učinkovitosti.
Sicer pa je za priljubljenost te diete zaslužen predvsem britanski zdravstveni novinar Michael Mosley, ki je postenje s prekinitvami opisal v svoji knjigi ''The Fast Diet''. Knjiga je takoj postala velika uspešnica in mnogi so preizkusili postenje s prekinitvami. Po njegovem mnenju lahko namreč ta način prehranjevanja pomaga pri izgubi kilogramov, poleg tega pa še izboljša zdravje, saj zniža nivo slabega holesterola, nivo krvnega tlaka in uravna insulin, zaradi česar zmanjša možnosti za razvoj sladkorne bolezni tipa 2.
A Sarah Keogh opozarja, da bodo ljudje pridobili te pozitivne zdravstvene učinke le, če bodo tudi na nepostne dni jedli zdravo. A tu je trik, ki predstavlja večjo nevarnost. Ker post predvideva dan ali dva stradanja, obstaja večja nevarnost, da bi v nepostnih dneh posegali po nezdravih živilih ali pa da bi uživali prevelike obroke. Z njo se strinja tudi nutricionistka dr. Sarah Schenker, ki je kot dodatek k dieti napisala knjigo receptov, ki jih svetuje v nepostnih dneh. ''Ljudje ne smejo misliti, da lahko v nepostnih dneh jedo nezdravo,'' je povedala za britanski MailOnline. ''V postnih dneh telesu primanjkuje energije, zato v nepostnih dneh ne smete prekomerno jesti. Tako bi bil na tedenski ravni vnos energije enak kot prej,'' je pojasnila.
Kaj o postu pravi popova nutricionistka Andreja Čampa Širca?
Da se je treba posvetovati z zdravnikom tudi pred enodnevnim postom, se strinja tudi popova nutricionistka Andreja Čampa Širca. Kot pravi, lahko nekateri ljudje normalne procese v telesu vzdržujejo kljub daljšemu postenju, spet drugi pa lahko čutijo posledice že po enodnevnem postu.
''Predvsem so tu bolj izpostavljeni tisti, ki so slabo ješči, suhi in imajo minimalne zaloge ključnih vitaminov in mineralov. Pri njih lahko pride do porušenja normalnih procesov že po enodnevnem postu,'' je pojasnila in dodala, da je zelo težko opredeliti, kakšne bodo posledice posta na posameznika, saj je to predvsem odvisno od tega, v kakšni kondiciji je človek: ''In če se že nekdo želi postiti, je bistveno bolje, da tisti dan uživa vsaj sveže sadje in sveže pripravljene sadne in zelenjavne sokove, da ne pride do primanjkljaja.''
Sicer pa pojasnjuje, da posta v medicini ne prakticirajo več. ''Včasih smo ga uporabljali ob žolčnih, želodčnih ali črevesnih težavah, pri kateri je bil svetovan eno- do dvodnevni post, zdaj pa so šle raziskave tako naprej, da so pokazale, da s tem bistveno bolj obremenimo organizem, zato je zdaj tudi v teh primerih post odsvetovan. Namesto tega pacientom raje priporočamo lahko prebavljivo hrano, torej hrano brez maščobe in sladkorja.'' Post je namreč stres za telo, saj ga z njim zmedemo. Če telo ves dan ne prejme hrane, začne izkoriščati zaloge, hkrati pa jih hraniti, saj ne ve, koliko časa bo post trajal. Svoje funkcije prilagodi tako, da začne glukozo tvoriti iz beljakovin, šele nato pa iz maščob. Poleg tega znižuje bazalne potrebe našega organizma, kar privede tudi do spremembe nivoja hormonov, to pa pri dolgotrajnem postu vodi do porušenja črevesne flore, pojasnjuje. ''Praktično vsak post ima posledice, zato celo pri pacientih, ki smo jih obremenili s kirurškim posegom in ga imamo praktično za bolnika v intenzivni negi, poskušamo čim prej uvesti vnovično hranjenje.''
Kljub vsemu pa dolgotrajni post ne gre enačiti z enodnevnim postom, ki ga priporočajo nekateri strokovnjaki v tujini. Vsekakor pa se, preden se odločite zanj, prej posvetujte s svojim zdravnikom, ki bo ocenil ali je ta oblika izgube odvečne telesne teže za vas sploh primerna.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV