Vizita.si
Pozabite na vse, kar veste o hujšanju. Ameriški strokovnjak za zdravljenje debelosti dr. David Ludwig je v svoji knjigi razkril 7 pravih razlogov, zakaj ne morete izgubiti odvečnih kilogramov.

Zdravje

Strokovnjak razkriva 7 pravih razlogov, zakaj ne shujšate

K.B.
11. 07. 2016 10.53
27

Pozabite na vse, kar veste o hujšanju. Ameriški strokovnjak za zdravljenje debelosti dr. David Ludwig je v svoji knjigi razkril 7 pravih razlogov, zakaj ne morete izgubiti odvečnih kilogramov in zakaj tradicionalne diete ne delujejo.

Pozabite na vse, kar veste o hujšanju. Ameriški strokovnjak za zdravljenje debelosti dr. David Ludwig je v svoji knjigi razkril 7 pravih razlogov, zakaj ne morete izgubiti odvečnih kilogramov.
Pozabite na vse, kar veste o hujšanju. Ameriški strokovnjak za zdravljenje debelosti dr. David Ludwig je v svoji knjigi razkril 7 pravih razlogov, zakaj ne morete izgubiti odvečnih kilogramov.FOTO: Thinkstock
Mnogi se trudijo izgubiti odvečne kilograme in se sprašujejo, zakaj jim to ne uspeva, če pa se držijo vseh nasvetov, ki naj bi prinesli vitko postavo. A endokrinolog in strokovnjak za zdravljenje debelosti dr. David Ludwig je v svoji novi knjigi Always hungry? razkril, da tradicionalne diete prinašajo veliko neuspeha predvsem zato, ker marsičesa o hujšanju ne razumemo. Denimo tega, da z več telovadbe ne bomo nujno shujšali, sploh ker telovadba spodbuja apetit. Paziti je treba tudi, koliko pojemo po telovadbi. Pa o tem, kako napačno razumemo uporabo soli. Tu je 7 pravih razlogov, zakaj ne shujšate. Opisal jih je dr. David Ludwig.

1. Preveč jeste po svoji telovadbi

Na stotine študij si je zastavilo vprašanje, ali je telovadba pravi odgovor na izgubo telesne teže. Te študije so preučevale na tisoče udeležencev in vključevale vse pristope povečanja fizične aktivnosti. V vsaki študiji pa so prišli do enakega sklepa. Nekateri ljudje tako izgubijo nekaj kilogramov, drugi jih celo pridobijo. Večini se telesna teža ne spremeni veliko.

Vadba večinoma ne prinaša izgube odvečne telesne teže, saj smo po njej bolj lačni in več jemo.
Vadba večinoma ne prinaša izgube odvečne telesne teže, saj smo po njej bolj lačni in več jemo. FOTO: Reuters

Fizična aktivnost ima številne pozitivne učinke na telo. Poveča lahko tudi motivacijo, da jemo bolj zdravo, in poviša mišično maso, zaradi česar pokurimo nekoliko več kalorij, a običajno ljudje zaradi nje ne shujšajo, kažejo študije. Razlog za to pa je večinoma v tem, da zaradi fizične aktivnosti v resnici postanemo bolj lačni, zato pojemo več. Na žalost je uživanje kalorij veliko lažja naloga kot kurjenje kalorij. Če tečete 30 minut, boste pokurili le 200 kalorij ali 837 kJ energije, ki jih lahko nadomestite s samo eno energijsko pijačo, ki jo spijete po telovadbi. Vadba večinoma ne prinaša izgube odvečne telesne teže, saj smo po njej bolj lačni in več jemo.

2. Vaše telo ima naravno določeno optimalno telesno težo

"Ena mojih prvih profesionalnih raziskav je bila izvedena na miših, kjer smo skušali prepoznati kompleksnost sistema za nadzor telesne teže. Naša odkritja so bila fascinantna. Če se je miška nekaj dni postila, je izgubila telesno težo, tako kot smo pričakovali. A ko se ni več izgogibala hrani, je njena telesna teža narasla nazaj na normalno težo. Na podlagi eksperimenta smo odkrili, da telo živali ve, kakšno telesno težo želi imeti. To podpira idejo, da imamo tudi ljudje naravno tendenco k temu, da zaužijemo toliko hrane, da dosežemo optimalno telesno težo, ki je 'notranje naravnana'. Podobno kot termostat, ki v sobi ohranja enako raven temperature."

Ko spremeniš svoje vedenje, se tvoja notranja biološka sila upre. Ko na primer zmanjšaš količino hrane, ki jo vneseš v telo, bo telo povečalo občutek lakote. Na dolgi rok bi torej moral spremeniti svoj notranji odziv telesa in povzročiti naravno prilagoditev telesa. Namesto štetja kalorij se raje osredotočite na to, kaj jeste. Biološki učinki hrane naredijo vso razliko pri občutku lakote in sitosti, pri tem, da imamo visok nivo energije in da pridobivamo ali izgubljamo kilograme. Hkrati pa tako ohranjamo zdravje in preprečujemo kronične bolezni.

Na dolgi rok bi torej moral spremeniti svoj notranji odziv telesa in povzročiti naravno prilagoditev telesa. Namesto štetja kalorij se raje osredotočite na to, kaj jeste.
Na dolgi rok bi torej moral spremeniti svoj notranji odziv telesa in povzročiti naravno prilagoditev telesa. Namesto štetja kalorij se raje osredotočite na to, kaj jeste.FOTO: Thinkstock

3. Jeste 'slab' zajtrk

Vsi zajtrki niso enaki. V študiji, ki je bila objavljena v medicinskem žurnalu, je 12 adolescentnih dečkov jedlo različne zajtrke ob različnih priložnostih. Vsak zajtrk je imel enako količino kalorij, a razlika je bila v tipu ogljikovih hidratov, ki so jih zaužili. Pokazalo se je, da lahko obroki, ki imajo enako količino kalorij, prinesejo popolnoma druge rezultate. Prvi zajtrk je bil sestavljen iz instant kosmičev, kjer je šlo za močno predelane ogljikove hidrate. Drugi zajtrk je bil sestavljen iz minimalno predelanih ogljikovih hidratov, jedli so ovseno kašo. Tretji zajtrk pa iz zelenjavne omlete in sadja in je vseboval več beljakovin in maščob ter manj ogljikovih hidratov. Za kosilo so najstniki lahko jedli, kar so želeli: kruh, žemljice, narezek, piškote ali sadje.

Tisti, ki so jedli instant kosmiče, so po zajtrku jedli občutno več (1400 kcal ali 5857 kJ energije) kot tisti, ki so jedli ovseno kašo (900 kcal ali 3766 kJ energije), in tisti, ki so jedli omleto in sadje (750 kcal ali 3138 kJ energije). V zadnjem primeru gre za kar 650 kcal razlike ali 2720 kJ energije, ki je bila odvisna le od tega, kakšno obliko zajtrka so jedli. Študija je tudi pokazala, da lahko pojemo za zajtrk enako količino kalorij, a je učinek teh kalorij drastično različen glede na hrano, ki jo jemo.

Študija je pokazala, da lahko pojemo za zajtrk enako količino kalorij, a je učinek teh kalorij drastično različen glede na hrano, ki jo jemo.
Študija je pokazala, da lahko pojemo za zajtrk enako količino kalorij, a je učinek teh kalorij drastično različen glede na hrano, ki jo jemo.FOTO: Thinkstock

4. Uživate nizko kalorično dieto

Večina priporočil za izgubo telesne teže podpira idejo, da je kalorija kalorija. A v realnosti uživanje manj kalorij ni tisto, kar potrebuje vaš organizem in ne bo vodilo v uspešno izgubo telesne teže. Ko smo ekstremno lačni, se ne moremo osredotočiti na nič drugega kot hrano, poleg tega postanemo vse bolj šibki in prej ali slej se predamo lakoti. Če se ujamemo v začarani krog stradanja, se naša presnova upočasni, zaradi česar postane skoraj nemogoče izgubiti odvečne kilograme.

Stopnja debelosti je trenutno najvišja v zgodovini. Vlada in prehranska industrija nas spodbujata k štetju kalorij z izdelki, ki so pakirani v tablice s sto kalorijami. A v resnici te tako imenovane zdrave alternative ali nizkokalorične čokoladice vsebujejo več sladkorja in manj hranil kot prejšnje različice. Namesto štetja kalorij se vprašajte, kako bo hrana vplivala na vaše telo. Zadnje študije kažejo, da visoko predelani ogljikovi hidrati upočasnijo presnovo in prispevajo k povišanju telesne teže. Namesto tega raje izberite oreščke, olivno olje, temno čokolado (nekaj najbolj kalorične hrane), ki bodo prej preprečili debelost, sladkorno bolezen in bolezni srca in ožilja.

Ljudjem, ki redno uživajo umetna sladila, se zdi naravno sladka hrana, kot je sadje, neokusna in premalo sladka. Zelenjava pa celo neznosna.
Ljudjem, ki redno uživajo umetna sladila, se zdi naravno sladka hrana, kot je sadje, neokusna in premalo sladka. Zelenjava pa celo neznosna.FOTO: Thinkstock

5. Umetna sladila niso tako nedolžna, kot se zdi

Nekatera umetna sladila vsebujejo saharin kot nadomestek sladkorja in ne vsebujejo fruktoze ali glukoze. Čeprav umetna sladila skorajda nimajo kalorij, imajo vseeno vpliv na naše telo. Gre za sintetične kemikalije, ki stimulirajo receptorje za okus. Na receptorje za občutek sladkosti vplivajo tisočkrat bolj kot sladkor, kar ima lahko uničujoče učinke na naše zdravje. Odkrili so, da se ljudjem, ki redno uživajo umetna sladila, zdi naravno sladka hrana, kot je sadje, neokusna in premalo sladka. Zelenjava pa celo neznosna. Umetna sladila prav tako povečujejo lakoto, saj spodbujajo izločanje inzulina in spodbujajo kalorije k temu, da se spreminjajo v maščobne celice. Najboljši način, da potešite svojo željo po sladkem je, da uživate naravno sladko sadje. Če želite dodatno osladiti jed, raje uporabite čisti javorjev sirup ali med in ne sladkorja ali umetnih sladil. Ta manj predelana sladila vsebujejo več hranil in imajo bolj močan okus, zato jih ne bo treba uporabiti veliko. Če se odločite opustiti sladkane stvari, boste odkrili tudi, da sčasoma tudi sezonsko sadje pridobi boljši okus.

6. Ne znate brzdati želje po sladkem

Ko je v krvnem obtoku malo kalorij, možgani sprožijo alarm, ki proizvede občutek lakote in povzroči željo po hrani. Še posebej močni občutki se pojavijo, če pojemo veliko predelane hrane, kot so čips, piškoti, sladkarije, torte, saj nam dajejo občutke sreče za nekaj trenutkov. A hkrati imajo tudi nasprotni učinek ali še slabšega nekaj ur pozneje, kar lahko sproži začarani krog odvisnosti.

Visoko predelani ogljikovi hidrati imajo podoben učinek kot droga, saj pogosto uživanje teh povzroča odvisnost.
Visoko predelani ogljikovi hidrati imajo podoben učinek kot droga, saj pogosto uživanje teh povzroča odvisnost. FOTO: Thinkstock

Visoko predelani ogljikovi hidrati imajo podoben učinek kot droga, saj pogosto uživanje teh povzroča odvisnost. Z zmanjšanjem zaužitja predelanih ogljikovih hidratov v naši prehrani boste kmalu opazili, da so se vaše težave pri uživanju preveč sladkarij uredile same po sebi. Ne glede na naše psihološko stanje bodo visoko predelani ogljikovi hidrati povzročili močno željo po sladkem. Zato lahko samo z omejitvijo zaužitja teh svoje težave tako izboljšate.

7. Ne preveč, ne premalo

Večina predelane hrane vsebuje veliko soli, da bi z njo izboljšali okus hrane. Če se izognete tej hrani, boste avtomatsko znižali količino soli, ki jo zaužijete. Če jeste hitro prehrano, avtomatsko zaužijete preveč soli, kar ni dobro za vaše zdravje. A popolnoma se izogniti soli prav tako ni dobro. Preveliko zmanjšanje zaužite soli lahko negativno vpliva na naš krvni pritisk in povzroči težave s presnovo. Prav zato se držite priporočene količine, ki je do 1,4 g za odrasle in do 1 g za otroke do 7 let.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650