Grški jogurt
Grški jogurt je gost in kremasto fermentiran ter bogat z dobrimi bakterijami, imenovanimi probiotiki. Gre za mikroorganizme, ki izboljšujejo sposobnost telesa za boj z okužbami, zmanjšujejo vnetja v telesu in preprečujejo razrast škodljivih bakterij v prebavnem traktu.
Zeleni čaj
Zeleni čaj je bogat z antioksidanti polifenoli, ki zmanjšujejo tveganje za razvoj številnih bolezni, med njimi tudi nekaterimi oblikami raka, vključno z rakom debelega črevesa, pljuč, želodca in trebušne slinavke. Po podatkih zadnje raziskave, objavljene v reviji 'Chinese Medicine', polifenoli v zelenem čaju lahko pomagajo tudi pri boju zoper bakterijo Helicobacter pylori – bakterijo, ki povzroča želodčne razjede. Zeleni čaj tudi krepi imunski sistem, a hkrati vsebuje kofein, zato je pitje treba prilagoditi dnevnim potrebam.
Česen
Česen je superživilo, ker ne doda le okusa jedem, ki jih kuhate, temveč vsebuje tudi bioaktivno snov, imenovano alicin. Ta ima močno antibakterijsko delovanje, zaradi česar lahko uživanje česna pomaga pri premagovanju inajrazličnejših okužb, med njimi tudi pri okužbah, ki jih povzročijo Salmonella, Escherichia coli in Staphylococcus aureus. Če boste v svojo prehrano dodali več česna, vas ta lahko obvaruje tudi pred sezonskimi obolenji.
Gobe
Gobe vsebujejo malo kalorij, a so bogate z zdravilnimi snovmi; vsebujejo tudi veliko vitamina B, selena, kalija in vitamina D ter snov, imenovano beta-glukan, ki pomaga izboljšati imunski sistem in varuje pred rakom. Lahko pomaga tudi upočasniti rast tumorskih celic.
Ostrige
Vaše telo za proizvodnjo krvnih celic T-limfocitov, ki so učinkovite pri boju zoper infekcije, potrebuje cink. Na žalost pa ga običajno v prehrani ne zaužijemo dovolj, kar lahko vpliva na sposobnost našega telesa pri učinkovitem boju z okužbami. 80 gramov ostrig vsebuje kar 75 miligramov cinka, kar je polovica dnevne potrebe po cinku.
Med
Med je v zdravilne namene v uporabi že vse od antike. Visok nivo sladkorja, kislost in fitokemikalije v medu naj bi bili tiste, ki pomagajo telesu pri premagovanju okužbe z bakterijami, kot so E.coli in Staph aureus. Med se uporablja tudi za razkuževanje ran, ob zaužitju pa lahko pomaga tudi pri zdravljenju želodčnih razjed in zmanjšanju vnetij.
Borovnice
Borovnice so bogate s snovmi, ki spodbujajo delovanje imunskega sistema. Vsebujejo malo kalorij, veliko vlaknin in so bogat vir vitamina C in mangana. Poleg tega so bogate s polifenoli, ki so močni antioksidanti, hkrati pa delujejo tudi protivnetno. Poleg tega so raziskovalci izolirali spojino borovnic imenovano pterostilben, ki v kombinaciji z vitaminom D izboljša delovanje CAMP gena, ki sodeluje pri delovanju imunskega sistema.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV