Nove smernice temeljijo na znanstvenih raziskavah o vplivih sladkorja. Med drugim sladkor povzroča velike in zelo drage težave z zobmi ter vpliva na telesno težo. V razvitih državah zdravljenje bolezni zob znaša deset odstotkov zdravstvenega proračuna. Priporočila gredo zdaj v javno razpravo, potrditev pa pričakujejo poleti.
Organizacija je opozorila, da je večina zaužitega sladkorja skritega v predelani hrani, ki ni nujno sladka, in poudarila, da zgolj ena pločevinka sladkane pijače vsebuje 40 gramov ali 10 čajnih žličk sladkorja. Povprečna odrasla oseba na dan zaužije okoli 50 gramov sladkorja, še piše BBC.
Takšno zmanjšanje vnosa sladkorja bi za človeka z normalnim indeksom telesne mase pomenilo, da bi lahko zaužil okoli šest čajnih žličk sladkorja. Sladkorji predstavljajo vse sladkorje, dodane hrani, pa tudi naravno prisotne sladkorje, na primer v medu, sirupih in sadnih sokovih.
Po podatkih WHO je več kot 40 milijonov otrok, mlajših od pet let, pretežkih. Zaradi debelosti na leto umre najmanj 2,8 milijona ljudi, v ta podatek pa organizacija ne šteje primerov diabetesa, srčnih bolezni ali raka kot posledice debelosti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV