Raziskovalci so študijo opravili na podlagi že objavljenih študij in vprašalnikov, na katere so odgovarjali kadilci, preden so poskušali nehati kaditi in po tem. Ugotovili so, da so pri nekdanjih kadilcih opazili zmanjšanje depresije, tesnobe in stresa, pa tudi vse splošno boljše počutje in bolj pozitiven pogled na življenje.
Vodja raziskovalcev Gemma Taylor iz Univerze v Birminghamu upa, da bodo rezultati študije spremenili splošno razširjeno mnenje o kajenju. "Splošno prepričanje je, da je kajenje dobro za mentalno zdravje, da kajenje zmanjšuje stres, da sprošča. In takšne mite je težko izkoreniniti," je dejala za AFP.
Mentalno stanje kadilcev namreč niha in je odvisno od vsebnosti nikotina v telesu. Ker se občutek sproščenosti pojavi takoj, šele nato pa sledijo občutki tesnobe, depresije ali vznemirjenja, kadilci te simptome pripišejo drugim faktorjem in ne tobaku. "A študija je pokazala, da se mentalno zdravje izboljša, ko je telo očiščeno nikotina," je še pojasnila Taylorjeva.
Kajenje je danes sicer povezano s številnimi boleznimi. Ne povzroča le raka na pljučih. Med drugim lahko povzroča tudi za slepoto, diabetes in bolezni srca.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV