S tem ni seveda nič narobe, res pa je, da med prazniki pogosto pretiravamo in pojemo preveč, zaradi česar se kilogrami hitreje nabirajo kot poleti, ko nas skrbi, kako bomo izgledali v kopalkah. V toplejših mesecih je tudi rekreacija na prostem prijetnejša in se je zaradi tega veliko lažje lotimo.
Velja splošno prepričanje, da veliko več in lažje shujšamo spomladi ali poleti, medtem ko se potimo, saj tako izgubljamo tudi veliko vode. Pravzaprav pa je obratno. Pozimi namreč naše telo porabi veliko več energije, da se segreje, pri čemer gre za preprosti zakon termodinamike.
Teorijo o vplivu nizkih temperatur na izgubljanje teže je razvil Ray Cronise, nekdanji znanstvenik Nase, ki je navdih dobil v plavalcu Michaelu Phelpsu, ki je na dan zaužil kar 12.000 kalorij (50.241 kJ), a kljub temu ohranjal popolno in športno postavo. Tako je Ray začel izvajati poskuse na sebi in ugotovil, da metoda zares deluje. V šestih tednih je shujšal 14 kilogramov. Hladno okolje namreč prisili telo, da ves čas ohranja optimalno telesno temperaturo. Od tu tudi izhaja dieta, pri kateri naj bi popili okoli osem kozarcev mrzle vode na dan. S podobnimi poskusi se ukvarja tudi ameriška vojska.
Vendar pa se izogibajte preveč nizkih temperatur, saj izpostavljenost pretiranemu mrazu lahko otežuje dotok krvi v vitalne organe ali povzroči srčno aritmijo. V želji po vitkejši postavi vam torej ni treba skočiti v ledeno mrzlo vodo, ampak se raje poslužujte bolj prijaznih oblik rekreacije pri nizkih temperaturah, ki ne bodo škodovale vašemu zdravju. Tako bo bojazen, da bi se prehladili, odveč. Dokler je vaše telo dejavno in z gibanjem ustvarja ter vzdržuje toploto, to ne bi smelo vplivati na vaše zdravje.
Kako se pripraviti?
Pomembno je le, da po aktivnosti ne ostanete prepoteni na mrazu, ampak se čim prej oblečete v suha in topla oblačila. Večina je zmotnega prepričanja, da se je treba za aktivnosti na mrazu toplo obleči. Če vam je namreč že pred aktivnostjo toplo, vam bo kmalu postalo vroče in boste hitreje omagali.
Res je, da so zimski dnevi veliko krajši od poletnih in nas zato prikrajšajo za veliko različnih oblik rekreacije na prostem, a to naj ne bo izgovor za lenarjenje in izogibanje telesni aktivnosti. Smučanje, drsanje, pohodništvo ali tek so le nekatere od možnosti rekreacije, sicer pa se lahko odpravite tudi v telovadnico ali naredite nekaj vaj kar doma. Ni odveč znova poudariti, da redna telesna vadba ohranja pomembne gibalne sposobnosti, kot so moč, vzdržljivost, gibljivost in ravnotežje, hkrati pa seveda pomaga vzdrževati telesno težo.
Zapomnite si, da je vsak sam gospodar svojega telesa in da lahko z malo volje in optimizma vsak pride do želenih rezultatov. Z malo previdnosti pri prazničnih pojedinah in redno vadbo se boste tako lahko izognili drastičnim dietam, ki se jih ponavadi lotimo po novem letu.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV