Spremenite čas prehranjevanja
Dr. Marios Kyriazis, 60 let, medicinski svetovalec na britanskem združenju za dolgoživost in avtor knjige Ostani mlad dlje časa – na naraven način
Ključ do daljšega in bolj zdravega življenja so nenehne spremembe in izogibanje rutini. Človeški možgani se ohranjajo ob negotovosti – če natanko veš, kaj sledi, se ne razvijajo. Tudi telo potrebuje stres in nenehno stimulacijo, da ostane dolgo časa zdravo.
Po intenzivni vadbi ali obdobju brez hrane se v telesu sprožijo različni biokemični procesi, ki se znova aktivirajo in skušajo popraviti blage poškodbe, ki se zgodijo v telesu. Hkrati popravijo tudi poškodbe, ki so povezane s staranjem. Zato skušajte jesti neredno – nenehno spreminjajte vrsto hrane, ki jo jeste, količino in čas hranjenja. Sam si na primer en dan privoščim za zajtrk kos kruha in sira ob šestih zjutraj, obilen zajtrk ob 10h zjutraj, naslednji dan pa ob osmih zjutraj sadje, preskočim zajtrk in tako naprej. Enako delam pri telovadbi. En dan vadim tai chi 30 minut, naslednji dan grem na 20-minutni sprehod, dan kasneje delam 15 minut jogo, dan zatem grem na nogomet. Nato en dan ne telovadim. Nenehno poskušam delati kaj novega, na primer jahanje, dvigovanje uteži, delo na vrtu.
Nove izzive si postavljam tudi na drugačne načine, tako da slikam, na radijskih postajah poslušam tuje jezike. Kakšen dan tudi ne uporabim ure in druge tehnologije in se skušam osredotočiti samo na svoje telo. Vse to stimulira telo in um in pomaga upočasniti staranje. Tudi raziskave kažejo, da ko so možganske celice stimulirane, funkcionirajo bolje in dlje časa delujejo. Podobno velja tudi za preostalo telo.
Ne nosite oblačil za starostnike
Gillian Haber, 58 let, upokojena psihoterapevtka, ki je specializirana za delo z ostarelimi
Staranje je močno povezano z genetiko in staranja ne moreš preprečiti. Kljub vsemu pa pomaga, če ne kadiš, če veliko telovadiš in bereš veliko knjig, da možgani ostanejo aktivni. Izogibajte se nošenju oblačil za starostnike.
Seveda si ne želimo popolnoma izstopati, a to ne pomeni, da moramo nositi oblačila, ki naj bi bila primerna za starejše ljudi. Pred nekaj leti sem bila v trgovini, kjer sem kupovala hlače za mojo mamo, ki je bila stara 85 let. Prodajalka mi je pokazala par hlač in rekla: ''To je tip hlač, ki jih nosijo stari ljudje.'' Čeprav sem jih kupila za svojo mamo in je bila z njimi zadovoljna, si sama ne morem predstavljati, da bi nosila kaj takega – ne glede na to, kako stara bi bila. Enako velja za čevlje. Čeprav ne morem nositi pet, to še ne pomeni, da ne morem nositi čevljev, ki so bolj modni in privlačni. Če se upreš skušnjavi, da se moraš obnašati na določen način, lahko to izboljša kakovost vašega življenja in na splošno ste potem bolj srečni. Če ste bolj srečni, ste tudi bolj zdravi.
Delajte sklece, še posebej, če ste ženska
Carol Jagger, 64 let, profesorica epidemiologije staranja na Newcastle inštitutu za zdravje
Ljudje vedo, da je pomembno s staranjem ohranjati zdravo telesno težo in ostati aktiven. A pomembno je tudi, da ohraniš moč telesa. Moč v zgornjem delu telesa po določeni starosti začne upadati in sčasoma se ne moreš več niti obleči ali iti v trgovino, vstati iz postelje. Kmalu občutiš fizične posledice staranja in postaneš odvisen od drugih. Ker smo ženske po naravi šibkejše od moških, se nam to zgodi hitreje. Zato je pomembno, da skrbimo za moč telesa. Sama trikrat na teden krepim mišice zgornjega dela telesa, na primer s sklecami.
Jejte jagodičevje in sedite v senci
Mark Birch-Machin, 54 let, profesor molekularne dermatologije iz Newcastle Univerze
Staranje ni odvisno od enega faktorja, ampak od življenjskega sloga. Hitrost staranja je odvisna od tega, kaj ješ za zajtrk, kako skrbiš za fizično aktivnost in koliko se izogibaš soncu. Ravno smo končali raziskavo, kjer smo uporabili novi krvni test, ki meri nivo prostih radikalov v krvi – gre za škodljive molekule, ki so povezane z boleznimi in staranjem. Odkrili smo, da če vsak dan jeste prehrano, bogato z antioksidanti, kot je jagodičevje, zmanjšate tveganje za poškodbe, ki jih povzročajo prosti radikali.
Sam se tega držim in uživam zdravo prehrano z veliko sadja in zelenjave. Ko sem zunaj, raje sedim v senci ali se obrnem stran od sonca. Ko gledam tekmo ragbyja, pogledam, katera stran tribune bo obsijana s soncem in grem na nasprotno stran, kjer ni sonca. To je pravi 'antiageing' ukrep, poleg tega imam lepši razgled.
Stradajte nekajkrat na mesec
Michael West, 63 let, vodja podjetja BioTime, ki se ukvarja z regenativno medicino
Veliko govora je o vlogi telomerov, ki so pravzaprav v celici zato, da nadzorujejo njeno staranje in poskrbijo za to, da odmrejo. Danes vemo, da starejši kot si, krajši so telomeri. Veliko je govora tudi o upočasnjevanju staranja z matičnimi celicami, a to bo realno šele v naslednjih desetih letih. Tisto, s čimer pa si lahko podaljšate življenjsko dobo, je občasno postenje. Četudi se postite le za en dan na vsakih nekaj tednov ali enkrat na mesec, boste dosegli enak učinek na telo. Kakšen dan brez hrane je vsekakor stvar, ki bi jo sam priporočil.
Vsak dan jejte rdeče in vijolične jagode
Chris Griffiths, 61 let, profesor dermatologije na univerzi Manchester
Poleg tega da se ščitim pred sončnimi žarki, zadnjih nekaj let vsak dan pojem porcijo rdečih ali vijoličnih jagod, saj vsebujejo veliko antioksidantov in preprečujejo nekatere s staranjem povezane poškodbe.
Zmanjšanje vnosa sladkorja je tudi ukrep, ki vam lahko ublažiti učinke staranja in podaljša življenje. Sladkor namreč škodi kolagenskemu tkivu, ki skrbi za napeto kožo. Sicer nisem obsedena s tem, a sama pazim, da za večerjo ne jem kruha ali sladic, da ne uživam dodanega sladkorja in da ne jem velikih porcij. Ključ pa ni v tem, da živimo dolgo, ampak da živimo zdravo.
Pazite na dobro počutje
Joao Pedro Magalhaes iz inštituta za kronične bolezni in staranje na univerzi Liverpool
Vsak od nas mora najti ravnovesje med zdravim življenjskim slogom in užitkom, ki izvirajo iz nekaterih nezdravih navad. Sam skrbim za svoje zdravje, a s tem ne pretiravam. Lahko živimo zdrav življenjski slog in si prizadevamo živeti dlje, a mislim, da ne moremo narediti nič, s čimer bi se staranju izognili.
Gre za vprašanje pravega ravnovesja. Na primer diete z omejevanjem kalorij. To je edina do sedaj dokazana preventiva pred starajem. A veliko ljudi, ki so poskušali shujšati, mi je kasneje povedalo, kako težko jim je šlo. Zato ne vidim veliko pomena v tem, da živimo nekoliko dlje, če smo nenehno nezadovoljni.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV