Vizita.si
Glavkom je očesna bolezen, ki jo lahko pravočasno odkrijete samo, če se na pregled oči ne odpravite le takrat, ko že slabo vidite.

Zdravje

Kako se temu izogniti?

Lina Eržen
25. 01. 2013 08.01
1

Preberite, kaj lahko storite, da svoj vid čim dlje obvarujete pred kakršno koli okvaro. Ne le da boste tako dlje časa videli bolj ostro, zmanjšali boste tudi tveganje, da bi se morali kdaj v življenju spoprijeti s slepoto.

Glavkom je očesna bolezen, ki jo lahko pravočasno odkrijete samo, če se na pregled oči ne odpravite le takrat, ko že slabo vidite.
Glavkom je očesna bolezen, ki jo lahko pravočasno odkrijete samo, če se na pregled oči ne odpravite le takrat, ko že slabo vidite.FOTO: Profimedia

Redni oftalmološki pregledi

Na oftalmološki pregled smo se vajeni prijaviti le takrat, ko opazimo, da ne vidimo več dobro. Toda očesne bolezni, kot je glavkom (propadanje vlaken vidnega živca), pogosto nimajo nobenih posebnih simptomov, dokler ne napredujejo in je posledično uspešnost njihovega zdravljenja pod vprašajem. Nikar ne čakajte, da se vaš vid poslabša do te mere, da vas začne ovirati v vsakdanjem življenju. Redno obiskujte oftalmologa in tako poskrbite, da bo vsaka sprememba v zdravstvenem stanju vaših oči opažena tako hitro, da vam bodo zdravniki lahko še pomagali.

Tako kot privoščite počitek sebi, ga morate tudi očem.
Tako kot privoščite počitek sebi, ga morate tudi očem. FOTO: Profimedia

Dovolj počitka

Počitka ne potrebuje samo vaše telo, potrebujejo ga tudi vaše oči. To pomeni, da si morate večkrat dnevno vzeti nekaj minut in za nekaj časa zapreti oči. Če ste na samem, lahko tudi sedete, naslonite komolce na mizo in si oči pokrijete z dlanmi. Poleg tega oči pustite, da se premikajo svobodno. Ne le da vas bodo po tem manj bolele, na sploh boste manj utrujeni, občutno boste zmanjšali tveganje, da vas preseneti tenzijski glavobol. Še posebej pazite, da svojim očem redno namenite kratek oddih, kadar morate dlje časa strmeti v računalnik. Vsakih dvajset minut poglejte stran od ekrana, in sicer nekam v daljavo.

Zaščita pred soncem

Pred škodljivimi ultravijoličnimi žarki morate ščititi več kot le svojo kožo. Ustrezno zaščito potrebujejo tudi vaše oči. Nosite kakovostna sončna očala in hvaležna vam ne bo samo koža, ki bo imela manj gubic, saj ne boste več gledali s priprtimi očmi. Tako boste zaščitili očesni leči in zmanjšali tveganje za poslabšanje vida, celo slepoto. Ultravijolična svetloba namreč poveča tveganje za nastanek sive mrene (oziroma skalitev očesne leče) in degeneracijo rumene pege (dela očesa, kjer je vid najostrejši). Kdor nosi kontaktne leče, lahko svoje oči zaščiti tudi tako, da izbere takšne, ki zaščitijo pred škodljivimi sončnimi žarki.

Študije ugotavljajo, da redna telovadba blagodejno vpliva tudi na zdravje oči.
Študije ugotavljajo, da redna telovadba blagodejno vpliva tudi na zdravje oči.FOTO: Profimedia

Pravilna prehrana

Tako kot zdrava prehrana v najbolj optimalnem stanju ohranja vsako celico v vašem telesu, poskrbi tudi za zdravje oči. Izkazalo se je, da je, da bi imeli zdrave oči, še posebej koristno uživanje omega-3 maščobnih kislin, luteina, cinka ter vitaminov C in E. Ta hranila najdete v zeleni listnati zelenjavi, jajcih, oreških, stročnicah, citrusih in ribah (lososu, tuni, skuši). Pravilno prehranjevanje je tudi edini način ohranjanja primerne telesne teže. To varuje pred pojavom sladkorne bolezni, ki lahko pri bolnikih med drugim povzroči tudi slepoto. Največ odraslih oslepi ravno zato, ker bolehajo za diabetesom.

Če čutite, da so vaše oči suhe, uporabite umetne solze.
Če čutite, da so vaše oči suhe, uporabite umetne solze. FOTO: Profimedia

Prenehanje kajenja

Kajenje ne uničuje le vaših pljuč, temveč poveča tveganje za degeneracijo rumene pege in nastanek sive mrene ter glavkoma. Če se s temi očesnimi boleznimi že spopadate, vedite, da jih bo kajenje še poslabšalo. Te škodljive razvade se je resda težko odvaditi, toda raziskave kažejo, da imajo več uspeha ljudje, ki ne obupajo in se cigaretam vedno znova poskušajo odreči.

Redna telovadba

Študija, objavljena v zborniku Raziskovalna oftalmologija in znanost vida, je ugotovila, da pospešeno bitje srca blagodejno vpliva tudi na oči. Tisti, ki so dnevno pretekli 10 kilometrov, so imeli za eno tretjino manjše tveganje, da njihova očesna leča postane motna oziroma da jih prizadene siva mrena. Tisti, ki so dnevno pretekli štiri kilometre pa so za kar 54 odstotkov zmanjšali tveganje, da jih preseneti starostna degeneracija rumene pege. Raziskovalci so dodali, da imajo najverjetneje podoben učinek tudi druge zvrsti telovadbe, od kolesarjenja do plavanja. Njihova predvidevanja potrjuje odkritje, da lahko tisti, ki na sobnem kolesu štirikrat tedensko preživijo po 40 minut, občutno znižajo že povišan pritisk v očeh, ki lahko vodi v nastanek glavkoma. Toda takšen učinek je imelo kolesarjenje samo, dokler so se ga lotevali redno.

Uporaba umetnih solz

Oči imajo svoj sistem vzdrževanja zadostne vlažnosti, toda včasih lahko ta zataji. Zaradi vetra in ogrevanja se lahko oči osušijo do te mere, da se ob mežikanju ne morejo več dovolj navlažiti. V tem primeru se ne bojte uporabiti umetnih solz. Vaše oči se ne bodo prav nič razvadile, le v bolj ekstremnih okoliščinah boste preprečili, da bi vaše oči trpele. To je še posebej pomembno, če nosite kontaktne leče. Če so oči vzdražene, teh ne smete vstavljati, ker se bo njihovo nelagodje le še povečalo. Ker pa večina želi leče nositi vsakodnevno, je priporočljivo, da vzdraženost hitreje rešite z uporabo kapljic.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662