Vizita.si
Dve uri uporabe pred spanjem občutno zmanjša količino melatonina, ki povzroči zaspanost.

Zdravje

Tega ne počnite pred spanjem!

L.E.
11. 09. 2012 08.10
4

Sanjate o kakovostnem spancu, po katerem se zjutraj zbudite še pravočasno, da se lahko v miru pripravite na šolo in službo ter ste obenem celo spočiti? Preberite si naslednji nasvet strokovnjakov.

Pred spanjem tabličnih računalnikov ali pametnih telefonov raje ne uporabljajte dlje časa oziroma jim vsaj zmanjšajte osvetlitev ekrana.
Pred spanjem tabličnih računalnikov ali pametnih telefonov raje ne uporabljajte dlje časa oziroma jim vsaj zmanjšajte osvetlitev ekrana.FOTO: iStockphoto

Veste, zakaj zaspite? Skozi dan se v vašem telesu povečuje količina hormona melatonina. Ko ga je dovolj, začutite zaspanost. Če želite spati tako dobro, kot je predvidela narava, mu morate torej dovoliti, da se počasi nabira – in to še posebej v zadnjih urah pred spanjem. Toda kaj ko tudi takrat mnogi radi v roke vzamejo vse bolj razširjene tablične računalnike in mobilne telefone. Nova raziskava newyorškega Politehničnega inštituta Rensselaer je pokazala, da samo dveurna uporaba v večernem času zmanjša količino melatonina ter povzroči, da si želimo v posteljo oditi pozneje, kot je to potrebno.

Dve uri uporabe pred spanjem občutno zmanjša količino melatonina, ki povzroči zaspanost.
Dve uri uporabe pred spanjem občutno zmanjša količino melatonina, ki povzroči zaspanost. FOTO: iStockphoto

“Naša študija je pokazala, da dveurna izpostavljenost svetlobi ekranov, kot jih imajo tablični računalniki in pametni telefoni, zmanjša količino melatonina za okoli 22 odstotkov. Tolikšen vpliv na cirkadianov sistem lahko pusti posledice na spancu pri vseh, ki te naprave uporabljajo, preden zvečer ležejo v posteljo,“ razlaga dr. Mariana Figueiro, vodja projekta. Cirkadianov sistem je naša notranja biološka ura, ki med drugim uravnava, kdaj zaspimo in kdaj se zbudimo. Njene motnje lahko pomenijo, da nas začne mučiti nespečnost oziroma da se le stežka zbudimo dovolj zgodaj, da ne zamudimo v šolo in službo. Povezane so tudi s povečanim tveganjem za sladkorno bolezen, raka dojk in debelost.

Narava je predvidela, da spimo, kadar je tema, zato se melatonin najbolj izloča, ko se zvečeri, moderna izredno močna osvetljenost pa ga pogosto zmoti. Če se pred spanjem ne morete upreti uporabi svojega tabličnega računalnika ali telefona, mu vsaj zmanjšajte osvetljenost ter ga ne uporabljajte dlje kot eno uro. Študija je namreč pokazala, da vpliv te vrste svetlobe na količino melatonina v tem času še ni občutna. Poleg tega lahko izsledke strokovnjakov koristno uporabite tudi, kadar si morda dejansko ne želite postati zaspani. Takrat si osvetlitev ekrana enostavno povečajte.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650