Vizita.si
Ne samo, da ni prijeten, tek v vročini vas bo tudi zelo hitro utrudil.

Zdravje

Tek v vročini je izjemno nevaren!

S.C.
18. 07. 2002 08.10
0

Tako ženske kot moški želijo predvsem poleti blesteti na plaži, zato se v želji po izgubi kilogramov ali le po ohranjanju telesne pripravljenosti lotijo rekreacije, predvsem teka, tudi v največji vročini, kar pa je lahko izjemno nevarno.

Če želite tudi v poletnih mesecih ostati v formi ter izgubiti nekaj kilogramčkov, lahko tečete brez slabe vesti, bodite le izjemno previdni ter upoštevajte osnovna pravila.
Če želite tudi v poletnih mesecih ostati v formi ter izgubiti nekaj kilogramčkov, lahko tečete brez slabe vesti, bodite le izjemno previdni ter upoštevajte osnovna pravila.FOTO: iStockphoto
Poletje je idealen čas za rekreacijo na prostem, predvsem tek je zadnja leta zelo popularen, a ima tudi svoje slabe strani. Razdalje se zdijo daljše, vzpon bolj strm. Pri visokih temperaturah pa lahko tek postane naporen izziv s potencialno usodnimi posledicami. Kaj hitro lahko namreč zaradi neupoštevanja osnovnih pravil rekreacije v vročini pride do mišičnih krčev, velike utrujenosti, glavobola, mravljinčenja, zaradi toplotnega udara pa lahko v najhujšem primeru pride celo do zastoja srca in posledično smrti.
Najpomembnejše je, da telesu zagotovite zadostno količino tekočine.
Najpomembnejše je, da telesu zagotovite zadostno količino tekočine. FOTO: iStockphoto

Telo mora namreč nenehno vzdrževati stalno telesno temperaturo in če tečete pri 32 stopinjah, je tako rekoč edini način hlajenja znojenje, s tem pa telo izgubi ogromno količino vode, zaradi česar lahko pride do dehidracije, ter soli, kar poveča tveganje za pojav hudih mišičnih krčev. Pri temperaturi do 29 stopinj je tek še priporočljiv, le neizkušeni tekači bodite nekoliko previdni, ko se temperatura dvigne do 31,5 stopinj, se izogibajte večjim fizičnim naporom, če pa je zunaj še bolj vroče, se vsakršni obliki vadbe izognite.

Poskrbite za dovolj tekočine

Tako pred kot tudi med tekom je potrebno veliko piti, čeprav ne čutite žeje, saj se boste na ta način izognili dehidraciji in se boste tudi po naporu hitreje rehidrirali. Najboljša izbira je voda ali izotonična tekočina. Imejte v mislih, da pri normalni vlažnosti zraka povprečen človek med nizko intenzivnim tekom z znojenjem lahko v eni uri izgubi od pol do enega litra vode, pri večjem naporu pa celo do tri litre, kar je potrebno nadomestiti. Priporočljivo je 20 minut pred tekom spiti do dva decilitra izotonične tekočine, s pitjem katere nadaljujte tudi med in po naporu, čeprav ne občutite žeje. V kolikor se želite prepričate, ali spijete dovolj, da zadovoljite potrebe organizma po tekočini, se pred in po teku stehtajte, razlika v kilogramih pa vam bo povedala, koliko vode ste izgubili med aktivnostjo in ravno toliko jo morate nadomestiti.

Ne samo, da ni prijeten, tek v vročini vas bo tudi zelo hitro utrudil.
Ne samo, da ni prijeten, tek v vročini vas bo tudi zelo hitro utrudil. FOTO: iStockphoto

Izberite ustrezna oblačila

Nikar ne nosite oblačil, ki ne omogočajo učinkovitega potenja. Zapomnite si, da niste na modni reviji, poskrbite raje, da se boste med tekom dobro počutili. Oblačila ne smejo dražiti kože, morajo 'dihati'. V tem primeru je najboljša izbira športna oprema iz sintetičnih materialov, saj se za razliko od tistih iz naravnih materialov hitreje suši in bolje odvaja vlago od telesa, kar je pravzaprav bistveno. Pri športni opremi je vsekakor vredno zapraviti kakšen evro več, saj vam je kasneje lahko žal. Ne pozabite tudi na primerne superge, ki naj bodo udobne in predvsem zračne, ter na pokrivalo, očala, ki ščitijo oči pred sončnimi žarki, in konec koncev na bombažen trak okoli roke, s katerim si boste lahko obrisali pot s čela.

Tecite zjutraj ali zvečer

Da bi se izognili najmočnejšim sončnim žarkom in posledično največji vročini, raje vstanite kakšnu urico prej, ko temperature še niso previsoke, tako tek ne bo samo bolj varen, pač pa tudi veliko bolj prijeten. Če niste ravno jutranji tip človeka, se lahko odpravite teči tudi zvečer, ko sonce zaide in vročina nekoliko popusti. Telo se mora namreč aklimatizirati, se prilagoditi na višje temperature, kar traja nekje do 14 dni. Na začetku naj bo tudi intenzivnost manjša, zvišujte jo postopoma. Če boste pretiravali že na začetku in tekli sredi največje vročine, bodo posledice veliko hujše, pa tudi tek se vam lahko hitro zameri.

Zaradi izgube soli lahko pride do mišičnih krčev.
Zaradi izgube soli lahko pride do mišičnih krčev.FOTO: iStockphoto

Še nekaj nasvetov, da bo poletni tek bolj prijeten

- Previdno, če jemljete zdravila! Nekatera namreč povečujejo tveganje za srčna obolenja, ker vplivaje na znojne žleze,

- če je le mogoče, tecite v parku ali gozdu, kjer je največ sence, ter se izogibajte asfaltiranim cestam, saj se te od sončnih žarkov še bolj segrejejo,

- nujno se zaščitite pred nevarnim vplivom sončnih žarkov s kremami z visokim zaščitnim faktorjem,

- prilagodite tempo vadbe lastni telesni pripravljenosti,

- tecite v družbi, če vam slučajno postane slabo.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602