Vizita.si
Če se boste odločili za tetoviranje, se odpravite k profesionalnem tatuatorju.

Novice

Želim si tetovaže, a me je strah!

M.K.
22. 08. 2009 17.00
15

Dvomite, ali bi si dali trajno poslikati telo? Če vas skrbi bolečina, vam žal ne moremo zagotoviti, da ne boli. Pa tudi do zdravstvenih zapletov lahko pride, če se boste tetovirali pri neprofesionalnem tatuatorju ali ne boste upoštevali navodil, ki vam jih bo dal.

Če se boste odločili za tetoviranje, se odpravite k profesionalnem tatuatorju.
Če se boste odločili za tetoviranje, se odpravite k profesionalnem tatuatorju. FOTO: iStockphoto

Trajne poslikave telesa so znane že deset tisoč let. V starem Egiptu je bilo tetoviranje povezano s čutnostjo in erotiko. Glede na različne običaje in izročila pri različnih ljudstvih, rasah in verstvih se je tetoviranje ohranilo vse do danes. Z njim kažemo, kaj nam v življenju veliko pomeni, kdo so naši idoli, hkrati pa s tetoviranjem pokažemo tudi svojo uporniško plat, saj sličice na najbolj nenavadnih mestih mamam najstnic navadno niso niti najmanj všeč.

Ali tetoviranje boli?

Da je tetoviranje povsem neboleče, vam žal ne moremo reči. Intenzivnost bolečine je odvisna predvsem od predela telesa, ki ga boste dali tetovirati. Predeli, kjer je več mišic, manj bolijo kot tisti, kjer je pod kožo kost. Boleči pa so tudi predeli, kjer je veliko živcev.

Strah je odveč, če se boste dali tetovirati pri profesionalnem tatuatorju, ki mora strogo upoštevati vse higienske norme in poseg opravljati s sterilnimi instrumenti. Kljub temu do zapletov lahko pride, a so manj pogosti pri profesionalno opravljenem delu.

Pozanimajte se o izobrazbi tatuatorja!

Ko se odločate za poseg tetovaže, se prepričajte o izobrazbi človeka, ki ga bo opravil. Zakaj? Neprofesionalen in higiensko neustrezen poseg namreč lahko privede do nastanka okužb z bakterijami, lahko tudi z glivicami in virusi (Herpes simplex). Znaki okužbe se pojavijo kmalu po posegu: tetoviran predel postane dodatno pordel, otekel, boleč, ranice se ne celijo, iz njih se izceja gnoj. Med takšne zaplete sodijo razne kožne okužbe, kot so celulitis, ognojek (abscesa) itd. Do zapletov ne pride, če je tetoviranje opravljeno v sterilnih pogojih, s sterilnimi instrumenti in ob ustrezni dezinfekciji kože.

Kdaj po tetovažo, pozimi ali poleti?

Dosledno morate upoštevati tudi navodila, ki jih boste po posegu dobili.
Dosledno morate upoštevati tudi navodila, ki jih boste po posegu dobili. FOTO: iStockphoto

Najprimernejša letna časa za tetoviranje sta jesen in zima. Postopek je običajno takšen: preden se tatuator dotakne kože, si nadene rokavice, z alkoholom razkuži kožo, po potrebi odstrani odvečne dlačice in na kožo vtisne izbrani vzorec. Kožo nato namaže z vazelinom za lažje tetoviranje. S posebno napravico začne nanašati barvo.

Najprej naredi rahel obris, da se med pravim tetoviranjem slika ne bi izgubila. Najbolj neprijetnih je prvih petnajst minut tetoviranja, saj se koža privaja na bolečino.

Pred tetoviranjem tatuatorji prav tako priporočajo, da se pred posegom spočijemo in najemo. Strogo pa je prepovedano lajšanje bolečin z alkoholom in drugimi omamnimi substancami.

Po tetoviranju pa je izredno pomembno, da se strogo držite navodil, ki jih dobite. Tako se boste izognili morebitnim infekcijam.

Ali se tetovažo lahko odstrani?

Tetovažo lahko odstranite le z operativnim posegom. Odstranjevanje je lahko težavno, zlasti če je večbarvna tetovaža. Običajno se tetovaže odstranjujejo z laserji ali operativno. Za uspešno odstranitev predvsem barvnih tetovaž pa je potrebno večje število posegov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650