2. Težave z nespečnostjo in slabim spancem (zvečer mora kortizol pasti, da lahko zaspimo; če se nam ponoči zviša, pa se zbujamo oziroma slabo spimo)
3. Odvečna teža in še posebej nabiranje maščobe okrog trebuha (Kortizol preprečuje, da bi se kalorije in maščobe porabljale. Za njihovo porabljanje je zadolžena ščitnica. A kadar je kortizol povišan, se njeno delovanje zmanjša. Dokler je visok kortizol, hujšanje torej ni mogoče. Če to traja dolgo, pa lahko imate že težave s ščitnico.)
4. Napadi lakote in želja po sladkem (shujšati ne morete, ste pa hitro lačni)
5. Povišan krvni pritisk, holesterol ali sladkor
6. Padci imunskega sistema (ko gremo na počitnice in se kortizol zniža, takoj zbolimo)
7. Utrujenost (tudi že zjutraj ali pa popoldne)
To so znaki, da hormon stresa kortizol v telesu ne deluje, kot bi moral. Njegova naloga je, da lahko med stresom vi in vaše telo še vedno normalno funkcionirata. Težave nastanejo, ko je stresa preveč in je kortizol nenehno povišan. Stres pa ni le, kar doživljamo psihično. Za naše telo je stres tudi uživanje slabe hrane, kot sta sladkor in škrob.
Posebna ponudba za bralce Vizite TUKAJ lahko izdelek, ki pomaga proti stresu tako, da vpliva neposredno na stresni hormon kortizol, kupite za 25 odstotkov ceneje. |
Težave s kortizolom pomenijo težave s ščitnico in spolnimi hormoni! A zgoraj opisani simptomi niso vsi, do katerih pride, ko imate v telesu preveč kortizola. Hormon kortizol zmanjša delovanje drugih hormonov – hormonov ščitnice in spolnih hormonov, pove Simone Godina, certificirani integrativni zdravstveni trener za hormonsko ravnovesje. Morda sploh nimate težav s ščitnico, ampak s kortizolom? In morda nimate težave z neplodnostjo, ampak vaše telo ne proizvaja spolnih hormonov, ker proizvaja kortizol? Delovanje vseh hormonov je povezano in res pomembno je, da imamo vse v ravnovesju, saj uravnavajo skoraj vse funkcije v telesu – od presnove do plodnosti, od prebave do zdravja kosti ter celo zdravja srca in ožilja. |
Kortizol nastaja v nadledvičnih oziroma adrenalnih žlezah, ki sta – kot pove ime – nad ledvicami. In če morata ves čas proizvajata kortizol, se tudi dobesedno izčrpata.
Kar lahko storimo, je, da telo prepričamo, da ni v stresu. Poskušati moramo znižati kortizol in tako dovoliti nadledvičnima žlezama, da se okrepita, razloži strokovnjakinja za hormone. Pri tem nam lahko pomaga naravno prehransko dopolnilo AdrenaLux, ki vsebuje rožni koren, ginseng, medicinsko gobo cordyceps in vitamin B5.
Rožni koren, ginseng in goba cordyceps so tako imenovane adaptogene rastline, ki lahko uravnavajo kortizol. Naravno telesu pomagajo, da kortizol, ko je previsok, zniža. S tem krepijo nadledvični žlezi. Hkrati nam tudi vlivajo energijo, ko je imamo premalo.
Medicinska goba cordycepts je pri uravnavanju energije v telesu še posebej učinkovita. Da nam energijo, ko jo potrebujemo. Pa tudi pospeši delovanje ščitnice in poskrbi, da se pokurijo kalorije, ki smo jih pojedli. Tudi tiste, ki so bile za naše telo prehranski stres – torej sladkor in škrob.
Vitamin B6 pa je prav tako zelo pomemben za proizvodnjo in uravnavanje energije v telesu. Poleg tega je nujno potreben za sintezo hormonov v nadledvičnih žlezah, zato ravno tako pomaga, da se okrepita.
"S to kombinacijo sestavin v izdelku AdrenaLux si lahko pomagate tako pri raznih nespečnostih, težavah z nabiranjem maščobe okrog trebuha, če nimate dovolj energije ... pa tudi pri problemih s ščitnico," razlaga Simone Godina. "Zdrava nadledvična žleza je ključ do hormonskega ravnovesja. Tudi pri ščitnici jo je treba uravnati. Veliko krat je problem s ščitnico, da je pravzaprav nadledvična žleza izčrpana."
Posebna ponudba za bralce Vizite TUKAJ lahko izdelek, ki pomaga proti stresu tako, da vpliva neposredno na stresni hormon kortizol, kupite za 25 odstotkov ceneje |
Kakšen življenjski slog pomaga?
Da bi uravnovesili hormone, si prehrano uredite tako, da bo ta čim bolj naravna, organska in nepredelana, našteva strokovnjakinja. Naj vsebuje čim manj sladkorja in škroba, ki motita hormonsko ravnovesje. Ukvarjajte se s sproščujočo vadbo, kot je joga. Naučite se sproščati. Življenje si organizirajte tako, da si vzamete tudi čas, ko dovolite, da se telo regenerira in sprošča. Za povrh pa ujemite ritem narave in pojdite spat, ko se zvečeri. Na hormone lahko vplivate s svojim življenjskim slogom in prehrano. Pomagate pa jim lahko tudi z naravnimi prehranskimi dopolnili, ki vsebujejo adaptogene rastline, ki ga prepričajo, da ni v stresu.
Sponzorirana objava
Izpolnite spodnjo prijavnico in se prijavite na BREZPLAČNI 30-DNEVNI PROGRAM ZA URAVNAVANJE HORMONOV. Po e-mailu boste prejeli 4 videe z nasveti strokovnjakinje za hormonsko ravnovesje Simone Godina. Prijave so zaključene.