Vizita.si
Pogosti izbruhi herpesov in tudi aken so eni izmed pokazateljev, da je vaš imunski sistem oslabljen oziroma da ne deluje pravilno.

Imunski sistem

To dokazano krepi imunski sistem

N.D.
10. 03. 2014 10.21
0

V zimskih mesecih je nevarnost za bolezni večja, še posebej če je imunski sistem, temelj našega zdravja, oslabljen. Da bi imunski sistem lahko opravljal svoje delo dobro in vi ne bi zboleli, lahko poskrbite z naslednjimi petimi preprostimi, vendar pomembnimi ukrepi.

Pogosti izbruhi herpesov in tudi aken so eni izmed pokazateljev, da je vaš imunski sistem oslabljen oziroma da ne deluje pravilno.
Pogosti izbruhi herpesov in tudi aken so eni izmed pokazateljev, da je vaš imunski sistem oslabljen oziroma da ne deluje pravilno.FOTO: iStockphoto
1. Antioksidanti

Antioksidanti krepijo imunski sistem in se borijo proti prostim radikalom, ki jih sprožijo cigaretni dim, alkohol, onesnaževalci zraka, različna sevanja, stres, konzervansi ipd. Čeprav človeško telo nekaj antioksidantov proizvede že samo, je osnova za vnos antioksidantov v telo mešana prehrana. Predvsem tista, ki vsebuje veliko barve – rdeča, vijoličasta in zelena. Velik pomen pri vzdrževanju imunskega sistema imajo antioksidanti, kot so vitamin E, vitamin C, cink in koencim Q-10.

Pomembni antioksidanti: vitamin C, vitamin E, betakaroten, ki se v telesu pretvori v vitamin A, flavonoidi, koencim Q10, likopen, lutein ter minerali, kot so selen, cink, baker, magnezij, železo in krom.

Živila z antioksidanti: brokoli, ohrovt, bučke, blitva, špinača, česen, čebula, korenje, paradižnik, soja, pomaranče, borovnice, arašidi, jagode, ribe, sezamovo seme.

2. Kakovosten spanec

Dokazano je za pravilno delovanje imunskega sistema potrebnih sedem do osem ur spanja na dan. Medtem ko spite, se regenerirajo možgani, upočasni se utrip srca in sprosti se celotno telo. Med globokim spanjem naš imunski sistem nabira moč, ki jo potrebuje podnevi. Znanstveniki so s številnimi raziskavami že pred nekaj časa dokazali, da so ljudje, ki spijo manj kot sedem ur, trikrat bolj dovzetni za prehlad kot tisti, ki spijo osem ur na dan ali več. Sicer tudi na splošno velja, da so ljudje s pomanjkanjem spanca bolj dovzetni za različne bolezni in infekcije kot tudi raka.

3. Redna vadba

Za vzdrževanje pravilnega delovanja imunskega sistema in dobrega zdravja sta vadba oziroma gibanje nujna. Med vadbo se namreč v telesu sprošča hormon endorfin, znan tudi kot hormon sreče, ki omogoča dobro počutje in veselo razpoloženje, odličen pa je tudi v borbi proti stresu. Vadba krepi tudi kosti in znižuje raven inzulina v krvi, kar zmanjšuje nevarnost okužb. Pri tem moramo opomniti na to, da z vadbo polovične intenzivnosti sicer lahko nadaljujete tudi, če ste prehlajeni, medtem ko morate z njo nujno takoj prenehati, če imate vročino. Prav tako lahko vadba postane zelo nevarna, če med boleznijo pretiravate z intenzivnostjo.

4. Ublažite stres

Dolgo časa je veljala teorija, da imunske celice delujejo samostojno in neodvisno, pozneje pa so znanstveniki odkrili in dokazali močno povezavo med imunskim sistemom in stresom. Ta namreč povzroča izločanje hormona kortizola, ki oslabi sposobnost belih krvničk za borbo proti virusom. Stresni signali dokazano močno vplivajo na imunski sistem, ki ga povezujejo z možgani. To pa pomeni, da je temelj našega zdravja povezan z našimi čustvi, čutenjem in mislimi. Odziva se na vplive okolja, prav tako pa tudi na dogajanje znotraj nas. Žal stresa ne moremo odpraviti tako preprosto. Poleg spanja, vadbe, sproščanja in podobnega je potrebna vsakodnevna pozornost do sebe. Naučite se prepoznati svoje potrebe in se odzovite nanje. Ljubeč odnos do samega sebe in sveta vam bo pomagal do močnega obrambnega sistema in trdnega zdravja.

5. Bodite družabni

Ameriški raziskovalci so želeli odkriti, kako druženje vpliva na zdravje, in so z raziskavo prišli do presenetljivih dokazov. Skupino prostovoljcev so razdelili v dve skupini. V eni so bili ljudje, ki se veliko družijo, v drugi skupini pa so bili ljudje "samotarji". Ugotovili so, da so družabni ljudje veliko bolj zdravi od samotarjev, ki imajo za razliko od "veseljakov" celo krajše življenje. Dokazano pa je tudi, da imajo velik vpliv na dobro počutje, več zdravja, več gibanja in druženja ter s tem boljšega imunskega sistema domače živali z dlako.

Sicer lahko svoj imunski sistem krepite še tako, da pijete dovolj tekočine, se izogibate škodljivim razvadam, kot so kajenje, alkohol, prevelike količine kave, mamila, in ne pozabite na smeh, ki je že tako in tako pol zdravja.

Kako veste, da je vaš imunski sistem oslabljen?

Za pravilno delovanje imunskega sistema je potrebnih sedem do osem ur spanja na dan.
Za pravilno delovanje imunskega sistema je potrebnih sedem do osem ur spanja na dan. FOTO: iStockphoto

To lahko ugotovite na podlagi nekaterih simptomov, kot so:

- kronična utrujenost
- pogostejše obolevanje za nalezljivimi boleznimi in podaljšan potek
- pogosti prehladi
- kronične okužbe
- hujša bolezenska slika
- otekanje bezgavk
- redno pojavljanje herpesa in izbruhi aken

Rakava obolenja, zdravila, sevanja, bolezni jeter, staranje, poškodbe, operacije, hujšanje in diete, okužbe in podobno lahko začasno oslabijo vaš imunski sitem.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650