Najboljši nasvet je, da vedno poskušate zgago preprečiti. To lahko dosežete tako, da ne uživate prevelikih obrokov in premastne hrane. Včasih lahko zgago povzroči tudi pekoča hrana, če nanjo niste navajeni. Nekateri pa sčasoma odkrijejo, da so krivci določena živila, ki drugih sploh ne dražijo - denimo citrusi ali paradižnik. Če vam zgaga povzroča preglavice, raje ne posezite takoj po zdravilih, temveč si pomagajte naravno.
1. Soda bikarbona
Polovico ali tudi kar celo čajno žličko sode bikarbone zmešate s kozarcem vode in to spijete. Pomaga, ker je bazična. To pa nevtralizira želodčno kislino, ki je zašla v požiralnik. A ne uživajte je preredno. Če pretiravate, lahko začne povzročati slabosti.
2. Sok aloe vere
Aloe vera pomaga, ko nam sonce opeče kožo. Blažilna pa je tudi pri zgagi, saj lahko ublaži vnetje v požiralniku in želodcu. Uživate jo lahko, ko vas zgaga že muči, ali preventivno, tako da spijete polovico kozarca pred obrokom, pri katerem sumite, da lahko povzroči težave.
3. Več kisline
Ker se zgaga pojavi zaradi želodčne kisline, zveni nenavadno, da lahko pomaga jabolčni kis. To pa zato, ker zgaga ne nastane, ker bi bilo v želodcu preveč želodčne kisline, temveč ker jo je premalo. Ravno zato lahko tista, ki je, prodre v požiralnik. Ker po domače povedano pokrovček, ki loči želodec od požiralnika, ne zazna dovolj želodčne kisline, zato misli, da ni potrebno da prav zelo tesno drži. Malo se sprosti. Da bi to preprečili, zmešajte od treh čajnih žličk do cele žlice jabolčnega kisa v kozarec vode ter to spijte. Če je mogoče, to zaužijte pred vsakim obrokom, lahko pa tudi dvakrat do trikrat na dan, ko imate čas. Kot pri sodi bikarboni, ne smete pretiravati. Če ga užijete preveč, ne pomaga več, ampak začne povzročati težave.
4. Ingverjev čaj
Naredite ga iz svežega ingverja, ki ga nastrgate ali narežete na kolute. Ingverjev čaj pomaga prav pri vseh težavah z želodcem. Da bi preprečili zgago, si ga lahko privoščite pred obrokom, saj bo preprečil, da bi vam kislina nagajala. Poleg tega bo pomiril želodec.
5. Dvignjeno vzglavje
Zgaga pogosto muči ponoči oziroma ko ležemo v posteljo. Takrat mnogo lažje želodčna kislina prodre v požiralnik, kar povzroči občutek pekočine, zaradi katerega potem ne moremo spati. Da bi želodčni kislini otežili delo, lezite z dvignjenim vzglavjem. Nekaj podložite pod vzglavnik in poskušajte zaspati na hrbtu. Lahko pa tudi preprečite zgago ponoči tako, da ne uživate nobene hrane nekaj ur pred spanjem. Sploh pa ne hrane, ki se dlje prebavlja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV