Njegovo ime je morda malo nenavadno, saj se je v Evropo in Ameriko razširil iz Kitajske in Japonske, toda njegov okus je prav prijeten. Poleg tega je kaki res pravi jesenski sadež. Samo v tem letnem času je zaradi njega, če se odpravite na tržnico, vse oranžno in rdeče. Toda ni le okusen, je tudi ena najbolj zdravih vrst sadja. Raziskovalci Univerze v Jeruzalemu so denimo ugotovili, da pred aterosklerozo oziroma poapnenjem žil ščiti mnogo bolj učinkovito kot staro dobro jabolko. Ateroskleroza je v razvitem svetu najbolj pogosta bolezen srca in ožilja. Povzroči zamašitev žil, ki iz srca vsem organom dovajajo kri, kar lahko vodi do usodne kapi. Vodja raziskovalcev dr. Shela Gorinstein pravi, da tveganje, da nas preseneti ta bolezen, zmanjša že en srednje velik kaki na dan. Poleg tega so v eni izmed svojih prejšnjih študij Izraelci ugotovili tudi, da lahko tako izboljšamo svojo presnovo maščob.
Idealen posladek, če hujšate
To je med drugim eden izmed razlogov, zakaj je kaki odlična izbira, če poskušamo izgubiti nekaj odvečnih kilogramov. V primerjavi z ostalim sadjem je veliko manj kaloričen. Srednje veliki kaki, ki tehta okoli 100 gramov, vsebuje samo 0,3 kilodžula (70 kalorij). Za primerjavo: srednje veliko jabolko, ki ima premer okoli sedem centimetrov in ne nazadnje niti ni najbolj kalorična vrsta sadja, vsebuje približno 0,4 kilodžula (100 kalorij). Blagodejen je še, ker je izredno bogat z vlakninami. Vlaknine izboljšajo proces prebave in preprečujejo pojav zaprtja, za povrh smo po njihovem uživanju veliko dlje siti. Za to med drugim poskrbi še posebej cenjena vlaknina – pektin, zaradi katere se vrednost sladkorja v krvi po zaužitju ne dvigne preveč.
Blagodejen tudi za zdravje
Ta jesenski sadež se lahko pohvali še s pravo obilico vitaminov in mineralov. Obogati vas z natrijem, kalijem, magnezijem, kalcijem, železom in manganom ter z vitaminoma A in C. Vitamin C je pomemben za zdrave dlesni in močan imunski sistem. Vitamin A prav tako krepi odpornost ter celo zavira pojav rakavosti. Pri tem mu pomaga še ena spojina, ki jo zaužijete s kakijem – betulinska kislina. Vitamin A pa ni edini kartenoid, ki ga vsebuje ta sadež. Lutein, likopen in zeaksantin ščitijo oči in celo preprečujejo njihovo starostno degeneracijo. Vse to so tudi močni antioksidanti, ki ščitijo celice, jih ohranjajo zdrave in tako upočasnjujejo proces staranja. Antioksidantne moči mu poleg omenjenih hranil dajejo tudi flavonoidi, med njimi celo katehini, ki za povrh delujejo protivnetno. Prednosti je torej res ogromno, preostane samo še, da si ta čudež narave privoščite tudi sami – in sicer s kožo ali brez nje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV