Vizita.si
Avokado ni le živilo, ki je zelo zdravo, je pravo superživilo.

Prehrana

To je razlog, da ga začnete uživati!

Lina Eržen
23. 02. 2015 08.01
9

Avokado spada med tiste darove narave, ki z vsakim novim odkritjem o njihovih blagodatih znanstvenike vedno znova osupnejo. Tokrat predstavljamo živilo, ki v vaši prehrani res ne sme manjkati.

Avokado ni le živilo, ki je zelo zdravo, je pravo superživilo.
Avokado ni le živilo, ki je zelo zdravo, je pravo superživilo.FOTO: iStockphoto
Premasten? Kje pa!

Res je, da je avokado živilo, ki je mastno, a to ni njegova slabost. Vsebuje namreč maščobe, ki so zdrave in na naše zdravje vplivajo blagodejno. Tako kot olive tudi avokado vsebuje predvsem nenasičene maščobe (oleinsko kislino, omega-3 maščobne kisline) in zelo malo nasičenih. Zaradi tega v nasprotju s hrano, ki je bogata s slednjimi, ne ogroža delovanja srca in ožilja, temveč ju ščiti. Znižuje raven slabega holesterola, zmanjšuje vnetja, varuje pred škodljivimi oksidanti. Če boste avokado dodali v solato, boste z nekaj več maščobe njen okus obogatili, ne da bi si kakor koli škodovali. Zanesljivo ne bo trpela niti vaša linija, saj se z uživanjem dobrih maščob ne boste zredili. Seveda pod pogojem, da se niti z njimi ne boste prenajedali oziroma da boste še naprej skrbeli, da vaš dnevni vnos energije za vaše potrebe ne bo previsok.

Uživate ga lahko v obliki omake guacamole.
Uživate ga lahko v obliki omake guacamole. FOTO: iStockphoto

Poln koristnih hranil

Ko boste ta odstavek prebrali do konca, kar ne boste mogli verjeti, koliko dobrodejnih hranil vsebuje avokado. Z njim torej ne boste zaužili samo zdravih maščob, temveč tudi obilico vitaminov in mineralov: kartenoide, vitamine B-kompleksa, vitamina C in K, kalij in magnezij. Avokado omogoča zaužitje kar tretjine dnevne potrebe po vitaminu C ter polovico dnevne potrebe po vitaminu K. Izjemen je še, ker vsebuje zelo veliko različnih vrst kartenoidov, zelo veliko različnih snovi, ki delujejo protivnetno (učinkovito denimo preprečuje nastanek artritisa, ki je vnetna bolezen), za povrh je njegova sestava takšna, da ima dejansko sposobnost uničevanja rakavih celic, ne pa le preprečevanja njihovega nastanka. Njegove dobre maščobe imajo še eno prednost. V telesu povečajo absorpcijo v maščobi topnih hranil, kot so prej omenjeni kartenoidi, vitamina E in K, kalij in magnezij. In celo to še ni vse. Pohvali se lahko z obilico vlakninam ter tem, da zaradi svoje lupine po navadi poleg vseh dobrodejnih hranil ni pol še škodljivih pesticidov.

Kako se ga lotiti?

Najprej zanimivost. Četudi avokado uporabljamo kot zelenjavo, je dejansko sadje. Če ga kupite, ko je še trd, ga morate, dokler se malo ne zmehča, hraniti na sobni temperaturi, nikakor v hladilniku. Tja ga pospravite, ko že dozori. Ker ima največ hranil ravno na območju pod lupino, ga morate pred pripravo olupiti čim bolj na tanko. To storite najlažje, če ga najprej prerežete na polovico in odstranite peško, nato pa še na četrtine. Lupino lahko takrat odstranite nekako tako, kot bi jo pri banani. Najbolj zdrav je, če mu prihranite toplotno obdelavo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650