Imejte urnik
Imejte uro, ob kateri običajno zaspite in ob kateri se običajno prebudite. Seveda boste šli kdaj v posteljo kasneje in takrat – če bo mogoče – tudi dlje pospali, toda večinoma bi bilo za vaše telo najbolj idealno, da bi se držali nekega urnika. Telo ima enostavno rado urnike. Da bi se čim bolje odpočilo, pa naredite še nekaj. Ko ležete v posteljo, nikakor več ne glejte v ekran svojega telefona. Da vas ta ne bi premamil, ga morda celo odmaknite kam dlje od sebe.
Popijte nekaj toplega
To ni le ljudsko izročilo, tudi znanstveniki so ugotovili, da topla pijača, sploh pa toplo mleko, pomagata, da hitreje zaspite in nato bolj trdno spite. Toplota vas pomiri, mlečni izdelki pa vsebujejo aminokislino triptofan, ki je ključna za dober spanec, ker jo za svoje delovanje potrebujeta dva hormona, ki sta v telesu zadolžena za ta del naših življenj, to sta melatonin in serotonin. Da bi res dobro spali, se odrecite tudi kofeinu po drugi uri popoldne, vsak kakšno uro ali dve pred spanjem pa ne kadite.
Pripravite spalnico
Spalnica naj ne bo pretopla. Previsoke temperature preprečijo možganom, da bi se umirili, vplivajo pa tudi na to, koliko melatonina, hormona spanca, bo telo proizvedlo. Poskrbite še, da bo soba čim bolj temna in da vas ne bodo motili kakršni koli zvoki. Za čim boljše počutje naj ima spalnica vonj po sivki. Ta namreč umiri srce, zniža pritisk in daje občutek večje sproščenosti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV