Zaščita tako pred UVA kot pred UVB
Cena in oblika niti nista pomembni. Preden sploh začnete razmišljati, ali naj izberete prav ta par, ki ga imate v svojih rokah, preverite, ali očala vsebujejo tako zaščito pred UVA kot tudi pred UVB žarki. Stekla bi morala imeti zmožnost, da zaustavijo najmanj 95 odstotkov UVA žarčenja ter kar 99 odstotkov UVB.
Običajno si sončna očala nadenemo šele, ko je sonce že tako močno, da brez njih res ne moremo več gledati. Toda v resnici si jih je priporočljivo na nos povezniti že zgodaj zjutraj, denimo okoli osmih. Zelo pomembno naj bi bilo tudi, da nismo brez njih približno do desete ure dopoldne kot tudi med drugo in četrto uro popoldne. Takrat naj bi bila sončna svetloba najbolj nevarna. Ne, ker je tako močna – temveč ker do oči prodira ravno v takšnem kotu, da te niso dodatno zaščitene z našimi obrvmi.
Na plaži nikoli brez njih
Še posebej pomembno je, da na sončna očala ne pozabite, ko ste ob vodi. Ta namreč sončno svetlobo odbija, tako da ste v še posebej veliki nevarnosti, če ste se denimo odločili za nekaj časa odpočiti na plaži. Tako kot lahko sonce opeče vašo kožo, lahko do opekline dejansko pride celo na površini vaših oči. Te postanejo rdeče, zabuhle, otečene, občutljive na svetlobo, občutek imamo, kot bi nam v ta del telesa zašlo nekaj peska. Tako kot se kožne opekline hitreje pojavijo pri svetlopoltih, lahko težave z očmi hitreje presenetijo predvsem modrooke.
Lepotna skrivnost
Sončna očala ne ščitijo le samih oči, zaščito predstavljajo tudi za tanko kožo okoli njih. Tu se pojavijo gube še hitreje, kot na katerem koli drugem delu telesa; s sončnimi očali pa jih boste zaščitili veliko bolj učinkovito, kot bi jih s katero koli kremo. Preprečujejo namreč, da bi se zaradi premočne svetlobe kremžili ter tako dan za dnem ponavljali gibe, ki najprej povzročijo le začasne gubice, ki pa se nekega dne spremenijo v takšne, ki se več ne zravnajo.
Za boljše zdravje
Preprečili ne boste le pojava gub. Najpomembneje je, da se boste zaščitili pred pojavom raka, in sicer tako kožnega kot tudi očesnega. Dolgotrajna ponavljajoča se izpostavljenost ultravijoličnemu sevanju poleg tega povzroči še pojav številnih bolezni oči, od mrene do degeneracije rumene pege, dela očesa, kjer je naš vid najostrejši. Nastane lahko tudi pterigij. To se zgodi, ko veznica preraste del roženice.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV