Ko nikotin vstopi v njihova telesa, kadilci dobijo svoj odmerek dopamina. Ta kemijska snov povzroči boljšo voljo in večjo živahnost. Kadar jo telesu primanjkuje, smo brezvoljni. Kadilci naj bi bili pravzaprav zasvojeni s to kemijsko reakcijo, ki se zgodi, ko se v telesu poveča dopamin. A znanstveniki univerze v Texasu sedaj mislijo, da je za tem še več.
Raziskovali so in ugotovili naslednje. Čeprav morda kadilci ne vedo točno, kaj se zgodi, ko kadijo, poznajo ta občutek. Po cigareti so prepričani, da ga bodo spet doživeli. Znanstveniki so ugotovili, da kadilci, če so prepričani, da kadijo cigareto brez nikotina, nikoli ne doživijo povečanja dopamina. Četudi v resnici kadijo cigareto z nikotinom. Prepričanje je torej pomembno.
To so v Dallasu raziskovali na centru za zdravje možganov. Njihov zaključek: da bi potešili svojo željo po nikotinu, ni dovolj, da kadilci pokadijo nikotinsko cigareto. Tudi verjeti morajo, da je v njej nikotin. Pri odvajanju od kajenja je torej pomembno, kaj si govorimo psihično.
V študiji je sodelovalo 24 kadilcev. A niso vedeli, kdaj kadijo cigareto z nikotinom, kdaj pa je ta placebo. Oziroma so mislili, da vedo, a so jim včasih povedali, da so dobili ravno nasprotno cigareto. Njihove možgane so preverjali z magnetno resonanco.
Ti kadilci so torej mislili, da kadijo normalno nikotinsko cigareto pa so prejeli placebo. Mislili so, da cigareta ne vsebuje nikotina, pa ga je. Mislili so, da gre za normalno cigareto in je ta tudi bila takšna. Mislili so, da kadijo cigareto brez nikotina in je tudi bila takšna. Kaj je pokazala magnetna resonanca? Da se ob isti cigareti dogaja nekaj drugega, če kadilec misli, da je z nikotinom, in če misli, da ni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV