Raziskavo so opravili na Finskem, in sicer so ugotovili, da je bila izpostavljenost nikotinu med časom v maternici v kar 38 odstotkih povezana z večjim tveganjem za razvoj shizofrenije, duševne bolezni s precej dolgotrajnim zdravljenjem, ki se najprej začne v bolnišnici, tako hudo je na začetku. Pomembno pa je, da se jo začne čimprej zdraviti, zato je treba pozabiti na tabuje, ki se povezani z duševnimi boleznimi in kakršne koli težave čim prej zaupati zdravniku.
Finski znanstveniki so analizirali podatke tisoč pacientov s shizofrenijo. Nato so njihove podatke o rojstvu in zdravju primerjali s tistimi, ki nimajo te psihične bolezni. To je bila kontrolna skupina. Ugotovili so, da je petina mater pacientov s shizofrenijo precej kadila med nosečnostjo. V primerjavi s 14,7 odstotka mater v kontrolni skupini.
To je prva študija, ki je pokazala povezavo med izpostavljenostjo nikotinu in duševno motnjo. Zdravniki pa že vedo, da nikotin z lahkoto skozi kri vstopa v placento in s tem v krvni obtok otroka, kar vsekakor lahko vpliva na njegov razvoj in je najbrž povezan tudi s kakšno drugo motnjo v razvoju, do katere lahko pride. Študija je bila objavljena v zborniku American Journal of Psychiatry. Je samo še en dokaz, da ima kajenje lahko posledice tudi za druge, ne samo za kadilca.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV