Vas zanima, kaj se dogaja s kozarcem alkohola, če ga zaužijete na poln ali prazen želodec? Dr. Javid Abdelmoneim se je odločil, da za BBC naredi praktičen preizkus. Sam je pojedel obrok, nato pa je s prijateljico Natalie spil kozarec vina. Natalie pred tem ni jedla, njen želodec je bil prazen. Kaj se je zgodilo?
Po 20 minutah sta uporabila alkotest. Pri Natalie je bil rezultat testa 44, pri Javidu 23. Kar dvakrat več alkohola se ji je že absorbiralo. Kaj se je zgodilo uro kasneje? Še vedno je bil rezultat pri Natalie dvakraten. 32. Pri Javidu 15. Uro in pol kasneje? Natalie 21, Javid 8. Dve uri in pol kasneje? Natalie 12, Javid 0.
Alkohol se večinoma absorbira v tankem črevesu, pove dr. Abdelmoneim. Kaj to pomeni? Če je želodec poln hrane, alkohol kasneje pride do črevesja. Zato se precej kasneje absorbira. Javida je zanimalo, ali bo sčasoma stopnja alkoholiziranosti ista. To se ni zgodilo. Pri njem se nikoli ni v kri absorbiralo toliko alkohola, kot se ga je pri Natalie, ki je pila na prazen želodec. Pri njej se je ta lahko ukvarjal le z alkoholom in ga je takoj poslal naprej.
Pri razgradnji alkohola so pomembna še jetra. Proizvajajo encim, ki ga razgrajuje. Nahaja se v želodcu. Če je v tem dovolj hrane, se torej zgodi, da encim razgradi kar precej alkohola, preden gre ta sploh po prebavilih naprej in se lahko absorbira v kri. Pri moških ima alkohol tudi manjši vpliv, ker imajo v želodcu naravno več tega encima kot ženske. Zato ima pri moških to, da alkohol dlje ostaja v želodcu, še večji učinek. Če že pijete alkohol, je torej bolj zdravo, da prej kaj pojeste.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV