Študija je bila narejena s kislimi kumaricami, enako pa verjetno deluje druga fermentirana hrana – kislo zelje, kisla repa, probiotični jogurt. A opozorilo: kisle kumarice je, da bi imele tak učinek, treba vložiti brez kisa.
V študiji je sodelovalo 700 študentov univerze Mary in William, kjer so jo izvedli. Gre za priznano ameriško izobraževalno in raziskovalno ustanovo. Tisti, ki so uživali fermentirano hrano, so opazili manj simptomov anksioznosti in boljše duševno počutje.
Znanstveniki že nekaj časa vedo, da je dogajanje v našem črevesju povezano tudi z duševnim zdravjem. Fermentirana hrana vsebuje probiotike in ti vplivajo na mikrobe, ki živijo v našem črevesju. Če je v njem dovolj dobrih bakterij, se poveča raven kemikalije GABA, ki je živčni prenašalec in na telo deluje tako, da nas pomirja. Zato redno uživanje fermentirane hrane na našo duševnost deluje pomirjujoče. To je, kot bi vam dajali zdravilo, ki bi povečalo raven kemikalije GABA, razlaga profesor psihologije na univerzi William in Mary, dr. Matthew Hilimire, eden od vodij raziskovanja. Tudi druge študije so že pokazale, da fermentirana hrana na ta način pozitivno pomaga pri depresiji.
Dejstvo je, da mikrobi v našem črevesju vplivajo na naše duševno zdravje in celo na našo osebnost. Še ena raziskava je pokazala, da ljudje, ki uživajo fermentirano hrano, gledajo na svet bolj pozitivno.
Da bi imeli dobre mikrobe, lahko poskrbimo še tako, da se prehranjujemo zdravo in uravnoteženo ter da se dovolj gibamo. Potem ne bomo bolj zdravi le fizično, ampak tudi psihično. |
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV