Vizita.si
Na nekatere dejavnike, ki poslabšajo naše zdravje, nimamo večjega vpliva (dednost, onesnažen zrak, slabša kakovost hrane), lahko pa vplivamo na nekatere nezdrave navade. Predstavljamo najpomembnejše nasvete za zdravje.

Zdravje

To so najpomembnejši nasveti za vaše zdravje

Katja Benčina
04. 02. 2013 08.00
0

Nasvetov za zdravo življenje je "malo morje", včasih si celo nasprotujejo. Prav zato so ljudje pogosto zmedeni in ne vedo več, kaj je prav in kaj ne, takrat jim prav pride izgovor, da je tako ali tako vse škodljivo in da nima smisla skrbeti za zdrav način življenja. A to žal ni tako.

Na nekatere dejavnike, ki poslabšajo naše zdravje, nimamo večjega vpliva (dednost, onesnažen zrak, slabša kakovost hrane), lahko pa vplivamo na nekatere nezdrave navade. Predstavljamo najpomembnejše nasvete za zdravje.
Na nekatere dejavnike, ki poslabšajo naše zdravje, nimamo večjega vpliva (dednost, onesnažen zrak, slabša kakovost hrane), lahko pa vplivamo na nekatere nezdrave navade. Predstavljamo najpomembnejše nasvete za zdravje.FOTO: iStockphoto
Izgovori, kot so, ne bom prenehal kaditi, saj je moj sosed vse življenje kadil in ni dobil raka, ali pa saj zdravniki še sami ne vedo, kaj je zdravo in kaj ne in dajejo nasprotujoče si nasvete, niso smiselni. Zakaj ne? Ker je vsako telo drugačno in nanj vplivajo različni dejavniki, tisti iz okolja in dedni dejavniki. Kar pomeni, da bo nekdo posledice nezdravega načina življenja morda občutil pozneje ali na drugem področju, saj jim je manj genetsko izpostavljen ali so nekateri drugi dejavniki, ki ga varujejo pred boleznijo. Poleg tega morate vedeti, da strokovnjaki vsak dan skušajo odkrivati nove načine za izboljšanje našega zdravja, zato obstajajo najrazličnejše študije o eni temi, ki so si včasih tudi nasprotujoče. Morda je tema res še slabo raziskana in potrebuje še dodatne študije, lahko pa gre le za to, da jo je opravila institucija, ki ni kredibilna in ima druge namene, kot je spodbujanje prodaje nekega izdelka. Zato je v teh primerih dobro preveriti, da gre za neodvisno institucijo in za resno klinično študijo. In če na nekatere dejavnike, kot so dednost, onesnažen zrak, slabša kakovost hrane, vode in podobno, ne moremo vplivati, na mnoge lahko, zato je dobro, da vsaj na teh področjih zmanjšamo tveganja.
Kadilci v Sloveniji umirajo v povprečju kar 15 let prej kot nekadilci, številna leta pred smrtjo pa preživijo slabega zdravja. Prav zato je dobro, da čim prej opustite kajenje.
Kadilci v Sloveniji umirajo v povprečju kar 15 let prej kot nekadilci, številna leta pred smrtjo pa preživijo slabega zdravja. Prav zato je dobro, da čim prej opustite kajenje. FOTO: iStockphoto

1. Opustite kajenje

Morda ste teh opozoril že naveličani, a bilo bi dobro, da jih vzamete resno. Eden od dveh kadilcev namreč umre zaradi kajenja, večinoma zaradi raka. Kot opozarjajo britanski strokovnjaki, je težava predvsem v tem, da ljudje pravzaprav ne razumejo, kaj se dogaja v njihovem telesu, ko kadijo. "Ko kadiš, kemikalije, ki jih vdihneš, povzročijo mutacijo v tvojem telesu. Mutacije so začetna oblika raka. Vsakih 15 cigaret, ki jih pokadiš, bo povzročilo mutacijo. Če bi videli škodo, ki jo povzročajo cigarete, bi prenehali," je besedilo, ki spremlja britanski oglas protikadilske kampanje, v kateri so vladni predstavniki skušali na začetku letošnjega leta prepričati Britance, da opustijo kajenje.

Kajenje namreč povzroča številne vrste raka, bolezni srca in ožilja, bolezni dihal, motnje erekcije oz. impotenco, sivo mreno, nizko kostno gostoto, zmanjšano plodnost pri ženskah, pri kajenju v nosečnosti pa nizko porodno težo otroka in prezgodnji porod. Kajenje matere med nosečnostjo in po porodu je vzročno povezano z nenadno smrtjo dojenčka. Kadilci v Sloveniji umirajo v povprečju kar 15 let prej kot nekadilci, številna leta pred smrtjo pa preživijo slabega zdravja. Prav zato je dobro, da čim prej opustite kajenje.

2. Izogibajte se čezmernemu pitju alkohola

Slovenci radi rečemo, da je kakšen kozarec vina treba spiti za zdravje, a kaj ko se to navadno konča pri prevelikih količinah. Vseevropska raziskava je namreč pokazala, da je že več kot vrček piva na dan prevelika količina, ki povečuje tveganje za razvoj različnih vrst raka. Pri zaužitju alkohola namreč telo začne proizvajati snovi, ki lahko poškodujejo naš DNK in tako povečajo možnosti za nastanek rakavih celic. ''Če bi ljudje zmanjšali količino zaužitega alkohola ali tega kar prenehali piti, bi preprečili številna rakava obolenja,'' pove vodja raziskave Madlen Schutze z nemškega inštituta za prehrano. ''V zadnjih desetih letih je vse pogostejši tudi rak ust in to prav na račun alkohola. Tako je poleg tega, da vzdržujemo zdravo telesno težo in da ne kadimo, izjemno pomembno, da tudi zmanjšujemo količino zaužitega alkohola,'' doda Sara Hiom, direktorica britanskega raziskovalnega zavoda za rakave bolezni. Ne samo rak, s čezmernim pitjem alkohola so povezane še številne druge težave, kot so zastrupitve, prometne nesreče in druge nezgode, nasilje, samomori, tvegano spolno vedenje, prezgodnje staranje ...

Stresu se pogosto ne moremo izogniti, zato je treba sproti skrbeti za zdrav način sprostitve. Je to šport, masaža, meditacija, pogovor s prijatelji, ogled stand up komedije, ples, čas z otroki, z ljubljeno osebo …
Stresu se pogosto ne moremo izogniti, zato je treba sproti skrbeti za zdrav način sprostitve. Je to šport, masaža, meditacija, pogovor s prijatelji, ogled stand up komedije, ples, čas z otroki, z ljubljeno osebo …FOTO: iStockphoto

3. Naučite se uravnavati stres

Dolgotrajni stres brez sprostitve vodi v prvi fazi do glavobola, razdraženega želodca, zvišanega krvnega tlaka, bolečin v prsih in težav s spanjem. Klinične študije so še pokazale, da lahko poslabša tudi simptome v primeru bolezni. Poleg tega zmanjša imunsko odpornost, povezan je s srčno-žilnimi boleznimi, želodčnimi težavami, zmanjšano plodnostjo, poslabša simptome astme in kronične obstruktivne pljučne bolezni, povzroča napetost v mišicah in vpliva na kožo. Poleg tega se ljudje ob želji po sprostitvi pogosto zatekajo k nezdravim načinom umirjanja in pogosteje posegajo po alkoholu, cigaretah, drogi, sladkorju in se čezmerno hranijo. Te razvade povzročajo še dodatne zdravstvene težave.

Stresu se pogosto ne moremo izogniti, zato je treba sproti skrbeti za zdrav način sprostitve. Pri tem poiščite stvari, ki so vam pisane na kožo in vas sproščajo. Je to šport, masaža, meditacija, pogovor s prijatelji, ogled stand up komedije, ples, čas z otroki, z ljubljeno osebo … Naučite se pozabiti na stvari, ki vas obremenjujejo po nepotrebnem oziroma na katere nimate vpliva in se v tistem trenutku lahko le obremenjujete z njimi, in zavestno skušajte v svoj vsakdan vnesti več smeha in pozitivnih občutkov.

Da uravnate svojo telesno težo vam ni treba stradati, ravno obratno, morate se najesti, a z živili, ki vam bodo pustila občutek sitosti.
Da uravnate svojo telesno težo vam ni treba stradati, ravno obratno, morate se najesti, a z živili, ki vam bodo pustila občutek sitosti.FOTO: iStockphoto

4. Jejte zdravo

Čeprav se včasih zdi, da je pravil za zdravo prehranjevanje izjemno veliko, stvar ni tako zapletena. Za to, da boste jedli zdravo, ni nujno, da vsak dan nadzirate količino energije in da vam strokovnjaki pišejo jedilnike, ki se jih morate strogo držati. V prvi fazi je pomembno, da veste nekaj osnovnih pravil. Da uravnate svojo telesno težo vam ni treba stradati, ravno obratno, morate se najesti, a z živili, ki vam bodo pustila občutek sitosti. Izogibajte se cvrtju, predelanemu mesu, mastnim omakam, čezmerno soljeni in sladkani hrani, namesto tega pa izbirajte pusto meso, zelenjavo, polnozrnata živila, sadje (ne v prevelikih količinah), morsko hrano ... Dan začnite z zajtrkom, nato pa skozi dan zaužijte več majhnih obrokov. Pri zadnjih obrokih zmanjšajte količino ogljikovih hidratov. Za žejo pijte vodo, nesladkane čaje in občasno naravni sadni sok. Največ kilogramov pridobivamo ravno na račun sladkorja, ki se ga ne zavedamo, da ga zaužijemo, na primer v sladkih gaziranih pijačah, drugih sladkih pijačah, sadnih jogurtih, sladkani kavi, čaju … Če imate izjemno radi sladko in slano hrano ter menite, da se ji ne morete odpovedati, se naloge lotite postopno. Na primer postopno zmanjšujte količino sladkorja, ki ga dodajate v kavo. Tako ga dajte vedno le nekoliko manj kot običajno in kmalu se boste na to mero navadili in takrat boste lahko vajo ponovili. Sčasoma boste ugotovili, da kljub vsemu uživate v kavi, spijete pa veliko manj sladkorja. Vsekakor se izogibajte nezdravim slanim in sladkim prigrizkom in jih nadomestite z oreščki, sadjem ali koščkom temne čokolade.

Pri zdravi prehrani je torej bistvo predvsem v izbiri hrane. Se boste odločili za ocvrtega piščanca in ocvrt krompir ali za puranje prsi na žaru, riž in solato? Ali boste za prigrizek izbrali slan čips ali banano? Boste za žejo spili vodo ali sladko gazirano pijačo? Če boste delali zdrave odločitve in obroke razporedili čez dan, boste videli, da bo tudi težava s količino hrane lažje rešljiva, saj ne boste planili na hrano in pri enem obroku pojedli preveč hrane. Navadili se boste na manjše uravnotežene obroke in na ritem prehranjevanja, ki vas bo nasitil in vam pomagal uravnati telesno težo in s tem zmanjšal tveganja za najrazličnejše bolezni.

Pri vadbi je pomembno, da se odločite za takšno, ki vam je pri srcu.
Pri vadbi je pomembno, da se odločite za takšno, ki vam je pri srcu.FOTO: iStockphoto

5. Ne pozabite na vadbo

Pri vadbi je pomembno, da se odločite za takšno, ki vam je pri srcu. Radi plešete, igrate odbojko, košarko ali ste ljubitelji tenisa? Izberite tisto, ki vam gre dobro od rok in v kateri uživate. To je prvi pogoj, da boste imeli več motivacije zanjo. Poleg tega je dobro, da je vadba redna in dovolj intenzivna, da boste lahko vzdrževali raven fizične kondicije. Gibajte se tri- do štirikrat na teden.

To so dejavniki, na katere imate sami pravzaprav največ vpliva. Prav zato bi bilo škoda, da na teh področjih ne bi izboljšali svojega zdravja in kakovosti svojega življenja. Ti osnovni nasveti naj vam bodo vodilo, več bolj natančnih in podrobno razdelanih pa lahko prav tako najdete na naši spletni strani. In ne pozabite, zdravje je naše največje bogastvo.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650