Vizita.si
Govorjenje v spanju načeloma ni nevarna parasomnija, lahko pa je sila neprijetno za tistega, ki spi poleg vas, kajti pogosto govorjenje ga vedno znova zbuja.

Zdravje

Tudi vi govorite med spanjem?

Eva Doljak
14. 12. 2010 07.28
0

Govorjenje med spanjem se pojavlja tako pri otrocih kot odraslih. Speči se ponavadi tega, da govori, ne zaveda, tudi tega, kaj je povedal, ne ve. Nekateri šepetajo, drugi kričijo, tretji celo govorijo v tujem jeziku.

Govorjenje v spanju načeloma ni nevarna parasomnija, lahko pa je sila neprijetno za tistega, ki spi poleg vas, kajti pogosto govorjenje ga vedno znova zbuja.
Govorjenje v spanju načeloma ni nevarna parasomnija, lahko pa je sila neprijetno za tistega, ki spi poleg vas, kajti pogosto govorjenje ga vedno znova zbuja.FOTO: iStockphoto
Govorjenje med spanjem, ki se pojavlja v vseh fazah spanja, spada v tako imenovano kategorijo parasomnij, kamor uvrščamo različne aktivnosti med spanjem – tudi nočne strahove, more, hojo med spanjem. Govorjenje med spanjem je pravzaprav precej pogost pojav, vendar pa se speči govorjenja velikokrat sploh ne zaveda, temveč to opazi tisti, ki spi poleg njega. Nekateri govorijo zelo kratek čas, nekje do 30 sekund, a lahko imajo te 'govorne napade' večkrat na noč. Spet drugi govorijo dlje časa in so veliko bolj zgovorni. Medtem ko eni nerazločno šepetajo, drugi govorijo zelo na glas in se da z njimi tudi pogovoriti oziroma od njih kaj izvedeti. A nekateri nočni govorci včasih celo kričijo in iz njihovih ust pridejo nič kaj prijazne besede.
Tuje raziskave so pokazale, da v spanju govori vsak deseti otrok, medtem ko se govorjenje v spanju pojavlja tudi pri približno petih odstotkih odraslih.

Govorjenje med spanjem ni nevarna parasomnija

Edina nevarnost je morda ta, da boste tistemu, ki spi ob vas, nehote in nevede izdali kakšno skrivnost, ki ste jo sicer hoteli zadržati zase. Poleg tega bo vaše nočno govorjenje morda moteče za tistega, ki spi ob vas,  kajti nenehno govorjenje ga vedno znova zbuja. In ker tovrstna parasomnija ni nevarna, načeloma ne potrebuje nobene posebne terapije, tudi preučevanje v laboratoriju za motnje spanja ni potrebno, razloži doc. dr. Leja Dolenc Grošelj, vodja laboratorija za motnje spanja na Inštitutu za klinično nevrofiziologijo na Kliničnem centru v Ljubljani: ''Kadar pa se ob govoru pojavljajo druge parasomnije (hudi nočni strahovi, hoja v spanju) ali elementi, ki bi lahko govorili v prid epilepsiji v spanju (cmokanje, stereotipno vedenje, močenje postelje, ugrizi v jezik, krči), takrat pa je potrebna nadaljnja obravnava in poligrafsko snemanje v spanju.''

Govorjenje v spanju lahko sprožijo številni dejavniki:

- stres;

- kakšni dogodki oziroma pripetljaji, ki so vas tisti dan močno vznemirili (v dobrem ali slabem smislu) ter se vam močno vtisnili v zavest;

- močno povišana telesne temperatura, ki jo spremljajo blodnje;
jemanje določenih zdravil;

- zloraba alkohola in prepovedanih substanc.

Govorjenje v spanju lahko sprožita tudi stres ali preobremenjenost.
Govorjenje v spanju lahko sprožita tudi stres ali preobremenjenost.FOTO: iStockphoto

Kako si lahko poskušate pomagati sami?

S pomočjo tistega, ki spi ob vas, lahko začnete pisati dnevnik spanja, kamor boste za vsak dan zabeležili, kdaj ste šli spat, kdaj ste se zbudili, kaj ste tik pred spanjem počeli, pili in jedli, kaj se vam je tisti dan dogajalo in kako ste se počutili. Zabeležite tudi, ali ste kakšen dan vzeli kakšno zdravilo. Potem pa za vsako noč zabeležite, ali ste jo prespali brez govorjenja ali pa ste ponoči začeli govoriti. Tako boste morda čez nekaj tednov videli vzorce in ugotovili, kaj pri vas sproži govorjenje v spanju. Če je to stres, potem se poskušajte pred spanjem nekako sprostiti in pomiriti. Če sumite, da nočno govorjenje sprožijo zdravila, ki jih jemljete, se posvetujete z zdravnikom, ki bo verjetno predpisal kakšna druga, podobna zdravila. Če se vam zdi, da bi za govorjenje v spanju lahko bilo krivo to, da tik pred spanjem intenzivno telovadite, potem vadbo iz večera prestavite na zgodnje popoldne. Če bi lahko bil krivec kofein, se pred spanjem izogibajte kavi, pravemu čaju, energijskim in drugim pijačam. Morda pa vam bo tako vsaj malo uspelo zmanjšati pogostost govorjenja v spanju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662