Pomislite, kje vse puščate mobilni telefon. Ga odlagate v službi na mizo? Ga celo kdaj odnesete s seboj na stranišče oziroma v kopalnico? Kolikokrat vam je že v službi, doma ali kje zunaj padel na tla? Mobilni telefon je vsekakor eden od predmetov, na katerem je precej mikrobov – neka britanska raziskava je tako pokazala, da je prenos bacilov prek mobilnih telefonov lahko resna težava. V študiji so pogledali 390 mobilnikov in na prav vsakem od njih so našli bakterije – na nekaterih je bilo celo več kot 1000 mikrobov, vključno z nevarnima bakterijama MRSA in E. Coli. Ko se vam torej zahoče, da bi si od nekoga sposodili mobilni telefon, ga, preden ga ponesete k licu oziroma ustom, vsaj obrišite ali – če je mogoče – na hitro razkužite, po uporabi pa si umijte ali razkužite še roke. Svoj telefon redno čistite in razkužujte, ne nosite ga s seboj na stranišče, ne puščajte ga na umazanih površinah, ne posojajte ga kar vsakomur …
Pisalo
Morda se na prvi pogled sliši smešno, a resnica je, da pisalo marsikdo zavestno ali povsem nehote da v usta in ga oslini. Študije celo kažejo, da vsak peti pisarniški delavec grize oziroma slini pisalo. Pa tudi če tega ne naredi, je morda pravkar prišel s stranišča in si je pozabil umiti roke. Ali je kihnil oziroma zakašljal in potem takoj spet vzel vaš kemični svinčnik v roke. Če je torej mogoče, imejte svoje pisalo, ki ga ne boste posojali nikomur drugemu in ki ga boste na vsake toliko časa temeljito očistili ali razkužili. Pazite pa tudi, da še sami ne postanete eden tistih, ki slini kemični svinčnik.
Računalniška miška in tipkovnica
Raziskava, ki so jo britanski znanstveniki izvedli v londonskih pisarnah, je pokazala, da je število mikroorganizmov na tipkovnicah kar za petkrat večje od števila mikrobov na straniščni školjki. Podobno so ugotovili, ko so preučevali, kako umazane so računalniške miške. Krivo je to, da si uslužbenci računalnike pogosto izposojajo oziroma da posameznik nima stalnega računalnika, na katerem bi delal le on in nihče drug. K velikemu številu mikrobov seveda prispeva tudi dejstvo, da mnogokrat tipkamo z umazanimi rokami, jemo nad tipkovnico in da tipkovnice ter miške ne čistimo. Britanska študija je namreč še pokazala, da kar 10 odstotkov v raziskovanje zajetih pisarniških delavcev nikoli ne počisti tipkovnice, vsak peti pa nikoli ne očisti miške.
Daljinski upravljalnik
Verjetno niste edini, ki v vašem domu prijema daljinski upravljalnik. Tudi ko pride na obisk kateri od sorodnikov ali prijateljev, ga kdaj vzame v roke in preklopi kanal na televiziji ali radiu. Ker pa roke niso vedno čiste, je – podobno kot v primeru tipkovnice in miške – tudi daljinec poln mikrobov, ki lahko načnejo vaše zdravje, še posebej, če je vaš imunski sistem že nekoliko načet. Zato doma v redno tedensko čiščenje vključite tudi umivanje oziroma razkuževanje daljinskega upravljalnika. Tudi če z njim rokujete v službi, ne bo škodilo, če ga na vsake toliko očistite, po uporabi pa si vedno temeljito umijte ali razkužite roke.
Brisače za roke
Tudi tiste majhne brisače, ki visijo zraven umivalnika in so namenjene brisanju rok, so pravo gojišče bakterij, pravijo strokovnjaki. Četudi jih še tako pogosto menjate, se lahko na njih kaj hitro namnožijo škodljivi mikrobi, kajti vlažno in toplo okolje je idealno za njihovo množenje. Brisače so namreč v kopalnici zaradi nenehnega brisanja in morda nekoliko počasnejšega sušenja skoraj ves čas vlažne, poleg tega je v kopalnici velikokrat nekoliko višja temperatura kot v ostalih prostorih – še posebej po tuširanju vseh družinskih članov, ko vroča voda in para naredita svoje. Zato je morda bolje, da namesto brisač iz blaga uporabljate kar papirnate brisače, ki jih vsak član družine in vsak gost po uporabi preprosto zavrže.
Pribor za urejanje nohtov
Vsi vemo, da se pod nohti skriva precej umazanije, ki jo najprej očistimo s krtačko, potem pa nohte še skrajšamo s ščipalcem, škarjicami ali pilico. Da se bakterije izpod nohtov ne prenašajo naokrog, je dobro, da ima vsak član družine svojo ščetko za čiščenje nohtov in da si celotna družine ne izposoja ene in iste ščetke. Poleg tega naj vsak po uporabi ščetko temeljito spere in razkuži, enako pa naj ravna z drugimi pripomočki za nego nohtov.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV