Vizita.si
Izbira ustrezne zobne ščetke je ključnega pomena pri čiščenju zob.

Zdravje

Ustrezna zobna ščetka vam bo rešila življenje - jo imate?

Sandra Cvetkovič
17. 01. 2012 08.04
3

Zdravi, lepi in bleščeči zobje so sanje vsakega posameznika, vendar brez ustrezne vsakodnevne nege in čiščenja žal ni mogoče priti do želenih rezultatov.

Izbira ustrezne zobne ščetke je ključnega pomena pri čiščenju zob.
Izbira ustrezne zobne ščetke je ključnega pomena pri čiščenju zob.FOTO: iStockphoto

Čeprav si zobe umivamo trikrat na dan ali po vsakem obroku, s tem še ne zagotavljamo zdravih zob in dlesni. Pomembno je vedeti, da ustrezna nega ni povezana s pogostostjo umivanja zob, veliko bolj je pomembna tehnika čiščenja in izbira zobne ščetke.

Lep in bleščeč nasmeh so sanje vsakega posameznika.
Lep in bleščeč nasmeh so sanje vsakega posameznika. FOTO: iStockphoto

Znanstveno je dokazano, da neustrezna oralna higiena povzroča različne paradontalne bolezni ter negativno vpliva na celoten organizem, saj bakterije, ki se nahajajo na vnetih in krvavečih dlesnih, s krvjo potujejo do ostalih organov. Tako lahko pride do povečanega tveganja za obolenja pljuč, infarkta, možganske kapi in manjše teže novorojenčka.

Katera ščetka je najbolj primerna?

Dandanes na tržišču obstaja malo morje različnih zobnih ščetk. Največkrat jih ljudje izbiramo po ceni, privlačnem videzu, predvsem nam pade v oči določena barva ali oblika, kar je seveda popolnoma narobe. Napačno pa je tudi prepričanje, da je najbolj ustrezna trda zobna ščetka, saj mehka ne more dovolj dobro očistiti zob. Vlakna ščetke namreč morajo biti tanka, da bi lahko dosegla tudi najmanj dostopne predele, mehka, ker je zobna umazanija mehka in ni potrebno, da jo odstranjujemo s trdimi ščetinami ter gosta, da bi kar se da efektivno očistila celotno površino zoba.

Problem večine ščetk so ravno vlakna, ki so pogostokrat preredka, predebela in trda. Takšna vlakna enostavno ne morejo doseči medzobnih prostorov in dlesni, poleg tega pregrobe ščetine lahko ranijo dlesni ter jih odrinejo od zoba in s tem razgalijo zobni vrat. Zobna korenina, ki pri tem pogleda izpod dlesni, je zelo občutljiva na dotik, kar lahko povzroči bolečine in skelenje.

Pomembno je, da otroka že od začetka naučite ustrezne nege zob.
Pomembno je, da otroka že od začetka naučite ustrezne nege zob. FOTO: iStockphoto

Električna ali baterijska zobna ščetka

V zadnjih letih je vedno bolj popularna električna zobna ščetka, saj po mnenju strokovnjakov zagotavlja vrhunsko, zdravo nego zob in dlesni in naj bi kmalu popolnoma izrinila navadno, ki pa ima kljub vsemu tudi nekaj prednosti pred električno. Je cenejša, bolj priročna, primernejša za majhne otroke ter manj obremenjuje zobe in dlesni, saj lahko sami reguliramo moč pritiska. Pri električni ščetki pa je čiščenje vedno temeljito, ima različne programe in funkcije, odmerjen čas in je še posebej primerna za bolnike in starejše ljudi.

Prvo električno zobno ščetko so na tržišče lansirali že leta 1992, vendar je bilo potrebno še deset let dodatnih raziskav in testov, da so leta 2002 predstavili novo generacijo električnih zobnih ščetk kot jih poznamo danes. Raziskovalci pa kljub temu še vedno delajo na razvoju in nas vedno znova presenetijo s kakšnim novim izumom ali funkcijo električne ščetke. V grobem lahko ločimo dve vrsti električnih zobnih ščetk in sicer oscilirajoče, ki imajo majhno glavo in s tem omogočajo čiščenje težko dostopnih mest, ter ultrazvočne, ki imajo nekoliko večjo glavo in je zato čiščenje nekaterih mest težje, a zaradi principa nihanja dosegajo boljše rezultate.

Bolj ko boste skrbeli za svoje zobe, manj obiskov zobozdravnika bo potrebnih.
Bolj ko boste skrbeli za svoje zobe, manj obiskov zobozdravnika bo potrebnih. FOTO: iStockphoto

Medzobna ščetka in zobna nitka

Da bi zobe resnično temeljito očistili tudi med zobmi, je poleg navadne ali električne zobne ščetke priporočljivo uporabljati tudi zobno nitko in medzobno ali interdentalno ščetko. Izbor slednjih je pester, od zelo tankih, ki omogočajo gladek zdrs med tesno stisnjene zobe, do debelejših, ki v stiku s slino še nabreknejo. Izberite tisto, ki bo s svojimi ščetinami zapolnila ves medzobni prostor ter jo kombinirajte z zobno nitko, saj boste le na ta način očistili obloge z vseh strani zoba.

Pomembna je tehnika

Kljub primerni ščetki pa ne morete dobro očistiti zob brez pravilne tehnike. Polovica vlaken ščetke mora prekrivati zobe, druga polovica pa dlesni, pod kotom 45 stopinj. Z nežnimi krožnimi gibi morate ščetkati zobe od prvega do zadnjega z vseh strani.

Poskrbite, da bo vaš nasmeh samozavesten, in se ne boste sramovali svojih zob.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587