Hormoni so odgovorni za naše razpoloženje, porušeno ravnovesje hormonov pa je lahko vzrok tudi številnih bolezni, zato uravnajte svoje hormone in izboljšajte svoje počutje.
Kortizol
Kortizol ali hormon stresa se v krvni obtok sprosti iz hipotalamusa vsakič, ko smo pod stresom oziroma se znajdemo v nevarni situaciji. Kortizol povzroči povečanje srčnega utripa, napaja telo z dodatnim kisikom, dviguje krvni sladkor ter manjša imunski odziv telesa na vnetje. Njegova vloga je namreč ta, da telo pripravi na ustrezen odziv v stresni situaciji. Čeprav je vse to slišati pozitivno, so raziskave pokazale, da je nenehen stres na dolgi rok vse prej kot koristen. Povzroči namreč izčrpanost in utrujenost, ker zavira nastajanje nove kostnine, spodbuja osteoporozo, zvišuje krvni tlak in s tem škodi ožilju. Raven kortizola boste najlažje uravnali, če boste vsak teden vsaj tri ure izvajali kardio vaje ali vaje z utežmi. Vadbo razdelite na več krajših intervalov, saj naj bi se po 40 minutah vadbe začel kortizol ponovno zviševati, kar seveda ni vaš namen.
Ko pade mrak, začnejo možgani izločati spalni hormon melatonin. A vendar se ta hormon sprošča zgolj v popolni temi, kar pomeni, da se ob umetni ali naravni svetlobi ne izloča. To pa je slaba novica, saj melatonin znižuje stres in deluje kot antioksidant, ki uničuje proste radikale. Nizke količine melatonina so povezane tudi z debelostjo, sladkorno boleznijo in rakom, zato ga telo potrebuje. Poskrbite torej, da boste spali v popolni temi, z zagrnjenimi zavesami, prav tako pa poskrbite, da boste izklopili vse elektronske naprave, ki oddajajo svetlobo (mobilni telefoni, prenosniki, televizija …).Čez oči si nadenite spalno masko. Ker proizvodnjo melatonina zavirajo tudi tesna oblačila, za kar 60 odstotkov, si slecite vsa oprijeta oblačila, še posebej modrček.
Tiroksin (T4) in trijodtironin (T3)
Sta najpomembnejša ščitnična hormona, ki delujeta kot nekakšen notranji termostat v telesu. Poleg tega uravnavata metabolizem in količino energije v telesu. Na žalost pa kronični stres, pomanjkanje določenih hranilnih snovi in vnetja porušijo ravnovesje teh hormonov in povzročijo prekomeren občutek utrujenosti, zaprtje in občutek, da vas zebe. Toksini iz okolja lahko pav tako povzročijo moteno delovanje ščitnice, zato se izogibajte izdelkom, ki vsebujejo bisfenol A (BPA), in izdelkom, ki vsebujejo težke kovine, na primer živo srebro, ki ga v sicer majhnih količinah najdemo v tunah.
Oksitocin
Oksitocin je hormon ljubezni, ki se sprošča vsakokrat, ko se dotaknemo nekoga, ki ga imamo radi. Višje ravni tega hormona izboljšujejo spolno slo, povečujejo zaupanje, lajšajo bolečine v hrbtenici in znižujejo krvni tlak. Estrogen v veliki meri krepi učinke oksitocina, zato se ženske po seksu raje stiskajo kot moški in zato jih v času ovulacije vzburja skorajda vsak dotik. Oksitocin boste v telesu zvišali že, če se boste stiskali s svojo boljšo polovico ali celo stiskali hišnega ljubljenčka. Največ pa se ga bo sprostilo, če se boste podali kar med rjuhe, saj se ga med orgazmom sprosti največ.
Serotonin
Ta hormon je delno odgovoren za dobro razpoloženje in zadovoljstvo, večinoma pa se proizvaja v črevesu. Hormon, ki ga imenujemo tudi hormon dobrega počutja, pomaga tudi pri nadziranju sposobnosti opravljanja več opravil istočasno in izboljšuje spanec. Nizke količine tega hormona povezujejo z obsesivnim vedenjem in depresijo, če je pomanjkanje preveliko, pa lahko postanemo celo agresivni. Ker telo serotonin proizvaja s pomočjo ogljikovih hidratov, bo uživanje premalo ogljikovih hidratov pripeljalo do upada tega hormona in zato slabšega razpoloženja. Zato istočasno uživajte čim več kakovostnih ogljikovih hidratov ter čim manj maščob, ker serotonin nastaja tudi iz aminokisline triptofan, uživajte pa tudi veliko jogurta in banan.
Leptin in grelin
Leptin in grelin sta hormona, ki uravnavata občutek lakote in nam sporočata, kdaj naj jemo in kdaj naj se umaknemo od hladilnika. Grelin, ki se proizvaja v želodcu in trebušni slinavki, opozarja možgane na to, da je naš želodec prazen, leptin, ki ga izločajo maščobne celice, predvsem bele, pa spodbuja delovanje hormonov, ki zavirajo lakoto. Ravnovesje teh dveh hormonov se poruši, če zaužijemo preveč sladkorja, saj ta preprečuje normalno proizvodnjo leptina, posledično pa v organizmu prevlada grelin, ki nas prepričuje, da smo še vedno lačni. Če boste uravnali količino rafiniranega sladkorja v prehrani, bosta hormona ostala v ravnovesju. Nekatere raziskave so pokazale, da Američani dnevno zaužijejo povprečno 22 čajnih žličk sladkorja na dan (s hrano in pijačo), a vendar strokovnjaki svetujejo do šest žličk.
Estrogen in progesteron
Tekom mesečnega ciklusa se količine hormonov pri ženskah spreminjajo. Ko se poveča proizvodnja enega hormona, se na račun tega zmanjša proizvodnja drugih hormonov. To se med ciklom večkrat spremeni, kar pa je ključnega pomena za normalno delovanje reproduktivnega sistema. Vendar pa se lahko to ravnovesje poruši zaradi nenadne debelosti, kroničnega stresa ali izpostavljenosti določenim toksičnim kemikalijam, kot je na primer bisfenol A (BPA). Neobičajne količine estrogena lahko vplivajo na libido in vodijo celo v razdražljivost, do pojava migrenskih glavobolov, depresije, ekstremno močnega predmenstrualnega sindroma in obilice reproduktivnih motenj. Pred porušitvijo ravnovesja se boste zaščitili, če boste uživali organsko in polnovredno hrano ter ohranjali zdravo telesno težo – odvečni kilogrami namreč povzročajo presežek estrogena. Uživajte torej čim več zelenjave, na primer zelja, cvetače, špinače, limon in pomaranč, ter polnovrednih žitaric in rjavega riža, ki naravno uravnavajo estrogen. Izogibajte se predelane hrane.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV