Kaj povzroča pomanjkanje magnezija?
Strokovnjaki menijo, da je vzrok za pomanjkanje magnezija predvsem v dejstvu, da uživamo vse bolj predelano hrano in vnaprej pripravljeno hrano, ki ima veliko kalorij in majhno hranilno vrednost. Vsebuje namreč premalo hranljivih snovi, vitaminov in mineralov, med njimi tudi magnezija. K temu pripomore še čezmerno uživanje kofeina in alkohola, ki zaradi diuretičnega učinka povzročita, da se magnezij ne absorbira pravilno, bolj pa so k slabim vrednostim magnezija nagnjeni prebivalci mestnih središč. Tam pitna voda pogosto vsebuje klor in fluor, ki uničujeta magnezij. K vsem tem dejavnikom pa lahko dodamo še hektično življenje današnjega časa, saj stres, tesnoba in depresija pospešijo porabo magnezija.
Zakaj je magnezij pomemben mineral?
Nizka raven magnezija je predvsem zaskrbljujoča za zdravje kosti, saj ta mineral pomaga pri absorbciji vitamina D, ki ga imamo navadno že tako premalo. ''Magnezij vpliva na nenehno obnovo kosti, zato ga naše telo nujno potrebuje,'' je pojasnil Siobhan Hallmark iz britanskega nacionalnega društva za osteoporozo. Strokovnjakinja za prehrano Lucy Jones pa meni, da je zaskrbljujoče prav dejstvo, da prav deklicam primanjkuje tega minerala. ''Najstniška leta so ključna za izgradno kostne gostote in pri dvajsetih letih bi kostna gostota morala biti najvišja. Žal pa imajo deklice prav v teh ključnih letih svojega razvoja slabe prehranske navade. Namesto mleka pijejo gazirane pijače in izpuščajo določeno hrano z jedilnika, da bi izgubile kilograme.''
Nizek nivo magnezija ima lahko tudi vpliv na mišice, saj sprošča mišično napetost. Mišice se sicer lahko skrčijo, predvsem zaradi kalcija, a se zaradi pomanjkanja magnezija ne morejo. Magnezij ima še pomembno vlogo pri proizvodnji energije in zmanjševanju utrujenosti, poleg tega pa je vse bolj znan tudi kot mineral, ki uspešno uravnava krvni tlak in tako preprečuje srčno-žilne bolezni. Intravenozno ga uporabljajo tudi za zdravljenje aritmije (nerednega srčnega utripa) in preeklampsije (visokega krvnega tlaka med nosečnostjo). Ta mineral naj bi tudi preprečeval astmo in pomagal pri njenem zdravljenju, poleg tega ga lahko uporabite tudi kot blago odvajalo.
Nizke vrednosti magnezija vplivajo tudi na počutje. V študiji iz leta 2006, ki so jo objavili v žurnalu Medical Hypotheses, so ugotovili, da pomanjkanje magnezija povzroča nizek nivo hormona sreče – serotonina.
Kdaj trpimo za pomanjkanjem magnezija?
Raven magnezija v krvi lahko merimo s testom vsebnosti rdečih krvničk, a težava se pojavi, ker se le odstotek tega minerala pojavlja v krvi, ostalo pa se nalaga v kosteh, mišicah in srčni mišici. ''Pomanjkanje magnezija je težko diagnosticirati, vse dokler stanje posameznika že ni slabo. Takrat se pri pacientu pojavi oslabelost mišic in mišični krči,'' pojasnjuje profesor Shaffer. Kljub vsemu obstajajo nekateri znaki, ki jih lahko prepoznate.
Zgodnji znaki pomanjkanja magnezija: bruhanje, utrujenost, šibkost, izguba apetita in ekstremna utrujenost.
Akutno pomanjkanje magnezija: odrevenelost, mravljinčenje, mišični krči, napadi, spremembe osebnosti, kot so depresija, živčnost, pospešeni srčni utrip.
Kako povečati vnos magnezija?
Priporočeni dnevni odmerek magnezija je od 250 do 300 mg (več kot to ima lahko odvajalni učinek), najdete pa ga v zeleni listnati zelenjavi, kot je špinača, v polnozrnatem kruhu, rjavem rižu, mlečnih izdelkih, nekaterih oreščkih in semenih, mesu, morskih sadežih in ribah. Pest indijskih oreščkov ali sončničnih semen bo zagotovila skoraj tretjino dnevnih potreb po magneziju. Podobno tudi polovica skodelice rozin ali porcija špinače. V svoj jedilnik pa ne pozabite vključiti še veliko belih rib. Najbolje je, da vnos magnezija povišate s vsakodnevno prehrano, če mislite, da ga kljub vsemu ne dobite dovolj, pa lahko posežete tudi po prehranskih dodatkih.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV