Ob uhajanju urina si lahko pomagate z zaščitnimi podlogami TENA Lady in posebnim spodnjim perilom. Podloge, ki so namenjene prav uhajanju urina imajo močno vpojnost, varujejo pred neprijetnim vonjem in mokrim občutkom ter so izjemno diskretne. ''Podloge so narejene drugače kot higienski vložki, ki jih uporabljamo ob mesečnem perilu. TENA Lady podloge so narejene namensko za vpijanje urina in zato ponujajo večjo varnost, občutek suhosti in svežine,'' je pojasnjuje farmacevtka Mojca. Čeprav so videti kot higienski vložki, pa delujejo drugače in so zato veliko bolj primerni za uporabo ob omenjenih težavah.
A kaj so najpogostejši vzroki, ki privedejo do uhajanja urina?
1. Stresna inkontinenca
Ko vam urin uhaja, ko kašljate, kihate, se smejete ali dvigujete težke predmete, govorimo o stresni inkontinencu. Ta oblika inkontinence je najbolj pogosta oblika pri ženskah. Vzrok zanjo so oslabljene mišice medeničnega dna, ki podpirajo mehur. Ko se smejimo ali kašljamo, se poveča pritisk na mehur, in ker se mišice medeničnega dna ne zmorejo dovolj skrčiti, ne preprečijo uhajanja urina. Po navadi ga uhaja le malo, včasih pa tudi več.
To oblika težave je bolj pogosta med nosečnostjo, po porodu in po 40. letu starosti, čeprav se lahko pojavi pri kateri koli starosti. Pravzaprav se v nekem življenjskem obdobju s stresno inkontinenco srečuje ena od štirih žensk in približno 40 % mladih športnic. Ob teh težavah si lahko pomagate z vajami za krepitev medeničnega dna in laserskim zdravljenjem.
Osvojite sesalec iROBOT! Na spletni strani izdelkov namenjenih za težave z uhajanjem urina TENA Lady lahko sodelujete v nagradni akciji, kjer se boste potegovali za glavno nagrado sesalec iROBOT. Vse, kar morate storiti je, da pošljete tri črtne kode, ki jih najdete na embalaži podlog TENA Lady ali odgovorite na nagradno vprašanje. Več o nagradni akciji si preberite na spletni strani TENA.si. |
2. Urgentna inkontinenca
Težavo opisujemo tudi kot pretirano dejaven mehur, kjer posameznik občuti nenadno potrebo po uriniranju, mehur pa se brez volje izprazni. Srednje močno ali močno uhajanje se po navadi zgodi skoraj brez opozorila. V povprečju ljudje izpraznimo svoj mehur od štiri- do osemkrat na dan. Če ugotovite, da morate urinirati pogosteje kot ponavadi, tudi če se zato ponoči nekajkrat zbudite, je to morda znak urgentne inkontinence.
Natančen vzrok za to obliko inkontinence ni znan, vendar velja, da mišice mehurja pošiljajo možganom nepravilne znake, s katerimi jim sporočajo, da je mehur bolj poln, kot je v resnici. V nekaterih primerih lahko »strenirate« svoj mehur, da tega ne počne.
3. Mešana inkontinenca
Nekateri se srečujejo z mešano inkontinenco. Po navadi je to kombinacija stresne in urgentne inkontinence. Če se srečujete z obema oblikama težav z oslabljenim mehurjem, boste po navadi ugotovili, da je ena prevladujoča, zato se osredotočite na znake, ki so pogostejši. Ko menite, da se je stanje ene oblike težave dovolj izboljšalo, se osredotočite na druge znake.
Sicer pa je lahko uhajanje urina tudi posledica nekaterih bolezenskih stanj, ki zmanjšajo sposobnost nadzora mehurja in njegovega popolnega praznenja. Tudi bo teh stanjih vam lahko pomagajo podloge in izdelki za zaščito pred inkontinenco, ki dajejo občutek varnosti in vračajo sponatanost ter sproščenost v vsak dan posameznika, ki se spopada z uhajanjem urina.