Vizita.si
Uho

Zdravje

Vam voda v ušesu povzroča težave?

Nataša Jurca
12. 07. 2013 11.23
1

V vročih dneh osvežitev v vodi še kako prija. Vendar pa mnogim težave povzroča voda v ušesu. Ta, na prvi pogled nenevarna zadeva je namreč lahko izredno nevarna za sluhovod! Kako se znebiti vode v ušesu?

Pri potapljanju, plavanju in drugih športnih aktivnostih voda zelo hitro priteče v uho. Velikokrat se posuši in ne povzroči nobenih neprijetnosti, težave pa se pojavijo, če se vode v sluhovodu ne moremo znebiti.

Kako se znebiti vode v ušesu?

Če se vam je med plavanjem nabrala voda v ušesu, jo poskusite spraviti iz ušesa na slednje načine:

- poskusite spraviti vodo iz ušesa s pomočjo prsta;

- skačite po eni nogi;

- ko greste spat, se uležite tako, da boste imeli zamašeno uho obrnjeno navzdol;

- s sušilcem za lase poskusite vodo posušiti, a pazite, da boste imeli sušilec toliko odmaknjen od kože, da se ne boste opekli;

- stresajte glavo, dokler voda ne priteče iz ušesa, a pazite na vrat.

Voda v ušesu največkrat prizadene otroke.
Voda v ušesu največkrat prizadene otroke.FOTO: iStockphoto

Če se vode še vedno niste znebili, nujno obiščite zdravnika, saj v nasprotnem primeru tvegate vnetje zunanjega ušesa. Voda v morju in bazenih je namreč onesnažena in okužena z najrazličnejšimi bakterijami.

Kaj povzroča vnetje zunanjega ušesa?

Koža, ki leži med sluhovodom in uhljem, služi kot naravna zaščita pred udorom bakterij in glivic, saj ima rahlo kisel pH. Če se pH spremeni, lahko pride do najrazličnejših okužb, bakterijskih ali glivičnih, ki napadejo zunanje uho. Okužbam so najpogosteje izpostavljeni:

- ljudje, ki si notranjost ušesa močno drgnejo z bombažnimi paličicami ali drugimi predmeti, saj na ta način odstranijo ušesno maslo, ki ščiti pred okužbami;

- ljudje, ki so veliko izpostavljeni vlagi (otroci v bazenih, plavalci, potapljači …), in ljudje, ki se veliko tuširajo, saj voda draži in mehča kožo in zmanjša kislost (pH) sluhovoda ter raztaplja in izloča ušesno maslo;

- osebe, ki pogosto uporabljajo čepke za ušesa, slušne pripomočke, slušalke in druge naprave, ki jih je mogoče vtakniti v uho;

- ljudje, ki pogosto uporabljajo različne kemikalije, ki so v barvah za lase in šamponih;

- osebe s prirojenimi napakami ušes, poškodbami kože v sluhovodu, vnetji kože, osebe s sladkorno boleznijo in drugimi motnjami presnove.

Kako prepoznamo vnetje zunanjega ušesa?

Pri vnetju zunanjega ušesa se najprej pojavita srbečica in bolečina, uho pa postane občutljivo. Na prizadeto uho slabše slišimo, ušesno maslo pa postane mehkejše in bolj svetlo. Včasih se pojavi rumen izcedek iz ušesa, oteklost in pordelost sluhovoda, zatem pa močna bolečina. Nekateri ljudje imajo tudi občutek, da jim ščemi v ušesu in da je uho obteženo, koža v ušesu pa lahko postane vneta in luskava.

Če vode v ušesu ne morete izsušiti sami, obiščite zdravnika.
Če vode v ušesu ne morete izsušiti sami, obiščite zdravnika. FOTO: iStockphoto

Kaj pa zdravljenje?

Vnetje zunanjega ušesa zdravimo s kortikosteroidi, antibiotiki in protiglivičnimi zdravili, velikokrat pa so potrebna tudi zdravila za lajšanje bolečine. Poleg tega je treba odstraniti tudi izcedek iz zunanjega sluhovoda. Okužba se pozdravi v približno tednu dni, pomembno pa je, da jo zdravimo, saj v nasprotnem primeru lahko pride do naglušnosti.

Pomagate pa si lahko tudi z domačimi pripravki, pred uporabo vsakega pa uho najprej očistite in osušite. To lahko storite z alkoholom, ki je dober za razkuževanje in pomaga vodi, da izhlapi.

Če imate lažjo obliko vnetja, v ušesa kapnite nekaj kapljic vinskega kisa. Kis pustite učinkovati približno pet minut in nato obrnite glavo tako, da bo kis stekel iz ušesa. Ta postopek ponavljajte tri dni, po dvakrat do trikrat dnevno. Ta način je najbolj učinkovit za zdravljenje glivičnih in bakterijskih okužb, saj kis preprečuje razvoj bakterij.

Če vam voda draži ušesa, po tuširanju ali kopanju vanje kapnite od tri do štiri kapljice jabolčnega kisa, razredčenega z enakim deležem vode ali alkohola. To ščiti pred nadaljnjimi okužbami.

Pogrejte otroško olje in ga s pomočjo kapalke kapnite v uho. Na uho nato položite vato, da preprečite uhajanje olja.

Vodo v ušesu poskusite izsušiti s sušilcem za lase. Pazite le, da se ne opečete.

Pred plavanjem si v ušesa dajte čepke, izogibajte pa se onesnažene vode.
Pred plavanjem si v ušesa dajte čepke, izogibajte pa se onesnažene vode.FOTO: iStockphoto

Kako se zaščititi pred vdorom vode v uho?

Če bi se radi zaščitili in poskrbeli, da ne boste imeli težav z vodo v ušesu, upoštevaje naslednje nasvete:

- Pred plavanjem ali tuširanjem si uho namažite z oljem, saj boste na ta način preprečili, da bi vam voda iz ušesa izprala zaščitno maščobo na koži.

- Po plavanju obrnite glavo in nežno potegnite najprej za eno in nato za drugo uho, da bo voda iztekla. Z brisačo nežno očistite uhelj in notranjost, kolikor pač lahko.

- Izogibajte se plavanju in potapljanju v umazani vodi. Če niste prepričani, ali je voda onesnažena, uporabite zamaške za ušesa, a se o njihovi uporabi obvezno pogovorite z zdravnikom, saj zamaškov ne smete uporabljati vedno.

- Ušes ne dražite in vanje ne vtikajte konic prstov ali drugih predmetov.

- Po plavanju na nežen način posušite ušesa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662