V primeru pekoče bolečine in razdraženega grla ne morete prav veliko narediti, lahko pa bolečino lajšate. Ko boli grlo, je prvi korak, da začnete uživati mehkejšo mlačno hrano, se izogibati močnim začimbam in kajenju. Če imate tudi povišano temperaturo, morate počivati, ne pozabite pa na pitje zadostnih količin tekočine. Pomembno je jesti veliko sadja in zelenjave.
Pripravki iz zdravilnih rastlin proti vnetemu grlu
Če vas grlo močno boli, si lahko pomagate z antiseptičnim pripravkom iz zdravilnih rastlin ali ga naredite kar sami doma. Zelo koristni so na primer pripravki iz žajblja, evkaliptusa, islandskega lišaja in poprove mete. Ne pozabite pa še na ameriški slamnik. Pripravke je koristno grgrati ali jih uživati.
Zmagovalec je žajbelj in za njim kamilice
Iz posušene kamilice ali žajblja si lahko pripravite čaj, ki ga pijete ali grgrate. Ni boljšega naravnega zdravila proti bolečemu grlu, kot je žajbelj. Dobro pa je, da si večkrat na dan privoščite tudi skodelico žajbljevega čaja, vendar z njim ne pretiravajte. Dve ali tri skodelice bodo več kot dovolj. Žajbelj je tudi najbolj dostopna zdravilna rastlina, saj ga lahko kupite skoraj povsod. Če ste ljubitelj zelišč, ga lahko vzgojite kar sami doma. Ko ga poberete, ga posušite in primerno shranite. Tako boste čaj lahko pripravili kadar koli. Liste poparite in jih pustite stati v vodi pet minut in čaj je pripravljen. Tudi kamilica ne zaostaja dosti za žajbljem. Pomaga lajšati bolečine v grlu, deluje antiseptično in pomirja. Enako ga lahko pijete ali grgrate.
Imunski sistem
Poskusite s smrekovimi vršički
Zelo koristni so tudi smrekovi vršički. Ti že dolgo časa veljajo za učinkovito zdravilo proti prehladu in bolečemu grlu. Iz njih si lahko pripravite sirup. Vsebujejo veliko vitamina C, zato krepijo splošno odpornost, poživljajo in preganjajo utrujenost. Za pripravo potrebujete približno 20 dekagramov smrekovih vršičkov, kilogram rjavega sladkorja in liter vode. Vršičke v posodi prelijete z vodo in zmes zavrete. Nato pustite, da voda z vršički vre deset minut. Sok precedite in vmešate še sladkor ter znova postavite na ogenj. Tokrat kuhate še 20 minut. Vroč sok takoj nalijete v primerne kozarce, zaprete ter spravite v hladen in temen prostor – najbolje v shrambo.
Odličen tudi cimet
Tudi cimet velja za zelo učinkovito sredstvo proti vnetemu grlu. Poskusite z žličko cimeta v prahu, ki ste jo zavreli v kozarcu vode s ščepcem popra in dvema žličkama medu. Mešanica bo pomirila razdraženo grlo. Lahko pa poskusite tudi s cimetovim oljem, ki mu dodate žličko medu.
Na grlo zelo dobro učinkuje tudi povsem preprosto zdravilo: žlička soli, zmešana v vodi. Z mešanico izpirate usta in jo grgrate.
Eden izmed najstarejših babičinih receptov je tudi karamelno mleko. Zaradi sladkega okusa je mleko priljubljeno predvsem pri mlajših. Sladkor pražite v posodi nad ognjem in zalijete z mlekom.
Seveda pa se posvetujte z zdravnikom, ki vam lahko ob premočnih bolečinah predpiše primerna zdravila.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV