Vizita.si
Nespečnost je pogosto posledica stresa in vsakodnevnih težav. Te se v večernih urah, ko smo utrujeni, lahko zdijo še veliko večje, kot so v resnici, in nas tako spravijo ob živce, da se ne moremo pomiriti.

Zdravje

Vas daje nespečnost?

Katja Benčina
08. 08. 2012 08.13
0

Nespečnost je težava, ki sem ali tja pesti skoraj vsakogar. Neprespana noč nas lahko spravi popolnoma ob živce, poleg tega smo zaradi nje naslednji dan popolnoma neproduktivni. Tu je nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali odpraviti to težavo.

Nespečnost je pogosto posledica stresa in vsakodnevnih težav. Te se v večernih urah, ko smo utrujeni, lahko zdijo še veliko večje, kot so v resnici, in nas tako spravijo ob živce, da se ne moremo pomiriti.
Nespečnost je pogosto posledica stresa in vsakodnevnih težav. Te se v večernih urah, ko smo utrujeni, lahko zdijo še veliko večje, kot so v resnici, in nas tako spravijo ob živce, da se ne moremo pomiriti.FOTO: iStockphoto
1. Vstajajte in pojdite spat ob istih urah

Tako kot si zjutraj navijete budilko ob želeni uri, bi bilo dobro, da se tudi na počitek odpravite vsak dan ob približno istih urah. Seveda to vedno ni mogoče, a kljub temu se je vredno čim večkrat poskusiti, saj si boste le tako ustvariti ritem, ki vam bo omogočal kakovosten spanec. In čeprav morda niste ljubitelji rutine, je dobro, da veste, da je ta zdrava za vaše telo.

2. Pred spanjem si privoščite kopel

Preden se potopimo v spanec, se naša telesna temperatura nekoliko zniža. Prav zato je tudi zelo težko zaspati v vročih nočeh, ko se telo zaradi zunanje temperature težko ohladi.

Pred spanjem si privoščite toplo kopel.
Pred spanjem si privoščite toplo kopel. FOTO: iStockphoto
Zato si dve uri pred spanjem privoščite toplo kopel, ki vas bo sprostila, poleg tega pa nekoliko dvignila telesno temperaturo, da se bo lahko do počitka ponovno znižala. Pazite pa, da si vroče kopeli ne privoščite tik pred spanjem, saj boste tako dosegli ravno obratni učinek. Za večjo sprostitev lahko kopeli dodate še kamilico, hmelj, sivko, šipek, ognjič, vrtnico ali meliso.

3. Zatemnite prostor

Že najmanjša količina svetlobe lahko moti vaš spanec, zato pred spanjem izklopite računalnik, televizijo, pa tudi luči, ki so vgrajene v elektroniko. Če to ni mogoče, jih pokrijte s kakšnim predmetom, da bo svetloba čim manj moteča.

4. Zmanjšajte vpliv zvoka

Dobro tesnjena okna lahko preprečijo zvok, ki prihaja od zunaj. A v vročih poletnih dneh pogosto spimo z odprtim oknom in nas lahko zunanji dejavniki zbujajo. Da bi ti čim manj vplivali na vaš spanec, odprite okno, ki je obrnjeno na bolj 'mirno' stran, ali pa uporabite ušesne čepke. Vsekakor pa poskrbite še, da vas ne bodo zbujali drugi zvoki, kot so kapljanje iz pipe, brnenje elektronskih naprav ali tiktakanje ure.

5. Znižajte temperaturo v spalnici

Hladna spalnica vam bo pomagala k boljšemu spancu. Kot že omenjeno, se pred spanjem telesna temperatura zniža, zato mora biti spalnica dovolj hladna, da je to mogoče. Pri tem si lahko pomagate s klimatsko napravo ali pa tako, da čez dan zatemnite prostor, da se ne segreje preveč.

Pred spanjem se izogibajte alkoholu, kajenju in kavi.
Pred spanjem se izogibajte alkoholu, kajenju in kavi.FOTO: iStockphoto

6. Lahka večerja ključ do uspeha

Dve uri pred spanjem zaužijte lahko večerjo in pazite, da ne spijete preveč tekočine, da se ne bi ponoči zbujali za na stranišče. Poleg tega se pred spanjem izogibajte alkoholu in kajenju. Alkoholne pijače vas bodo res zazibale v spanec, a bodo nato motile vaš spanec in zbudili se boste neprespani. Tudi kavo, ki je stimulans, si raje prihranite za zjutraj.

7. Izbira blazine

Blazina je za spanje tako pomembna kot športni nedrček pri vadbi. Poskrbite, da izberete takšno, ki bo nudila dobro oporo vaši glavi med spanjem in bo prilagojen vašemu položaju spanja. O tem se lahko posvetujete s prodajalcem blazin.

8. Ljubljenčki ne sodijo v posteljo

Čeprav bi svoje ljubljenčke najraje crkljali vso noč, pa to za vaš spanec ni dobro. Ti se med spanjem namreč pogosto premikajo, premetavajo in zbujajo, kar pa lahko vpliva tudi na vaše spanje. Tako se z njimi družite pred spanjem, ko je čas za počitek, pa jih preselite v njihovo ležišče.

9. Odpravite bolečino

Če ne morete spati zaradi manjše bolečine, se ji ne upirajte, ampak vzemite protibolečinsko tableto, ki bo odpravila bolečino in vam pomagala zaspati. Če bolečine naslednje jutro ne ponehajo, se oglasite pri svojem osebnem zdravniku, ki bo ocenil, ali je potrebno zdravljenje.

Če vam skrbi ne pustijo spati, potem najprej globoko vdihnite, nato pa si pomagajte z umirjeno glasbo, dobro knjigo ali meditacijo.
Če vam skrbi ne pustijo spati, potem najprej globoko vdihnite, nato pa si pomagajte z umirjeno glasbo, dobro knjigo ali meditacijo.FOTO: iStockphoto

10. Dihajte!

Nespečnost je pogosto posledica stresa in vsakodnevnih težav. Te se v večernih urah, ko smo utrujeni, zdijo še veliko večje, kot so v resnici, in nas lahko tako spravijo ob živce, da se ne moremo pomiriti. Tako začnemo premlevati ene in iste stvari, kar pa nas ne pripelje nikamor. Takrat raje globoko vdihnite in skušajte odgnati negativne misli. Če vam to ne gre dobro od rok, se zamotite z umirjeno glasbo, dobro knjigo ali z meditacijo. Vedite, da bodo težave že zjutraj, ko bo glava spočita, manjše in lažje rešljive.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650