Brezskrbno poležavanje na žgočem poletnem soncu je sicer prijetno, a dokazano izjemno nevarno. Poleg tega, da se poveča možnost za kožnega raka, vas lahko tudi močno opeče. Vedite pa, da opekline lahko utrpite tudi med delom na vrtu, na pijači v mestu ali med čisto nedolžnim sprehodom s psom. Izjemno pomembno je, da uporabljate kremo z ustreznim zaščitnim faktorjem in se izogibate soncu, ko je to najmočnejše, če vas kljub temu opeče, posezite pa naravnih sestavinah, ki se najdejo v čisto vsakem gospodinjstvu.
Zeleni čaj
Tako kot hladni obkladki, namočeni v vodo, tako tudi namočeni v zeleni čaj uspešno ublažijo posledice opeklin. Čaj skuhajte in počakajte, da se ohladi, hladne obkladke nato položite na opečena mesta. Vaša koža bo pomirjena, pekoč občutek pa bo izginil.
Jabolčni kis
V posodo zlijte enako količino vode in jabolčnega kisa, v mešanico namočite brisačo, jo odcedite in jo položite na mesto opeklin. Jabolčni kis deluje kot antiseptik in pomaga preprečevati infekcije, ki so lahko posledica opeklin.
Beljak
Manjše opekline lahko ublažite z jajčnim beljakom, ki na koži ustvari nekakšen zaščitni sloj. Bogat je s kolagenom, ki kožo obnavlja, vendar ga morate nanesti na opečene predele pred spanjem in pustiti delovati čez noč. Postopek ponavljajte, dokler se opekline ne zacelijo.
Mleko
Mleko vsebuje mlečno kislino, ki zmanjšuje rdečico in pekoč občutek, hkrati pa kožo masti ter pomirja. Ravno zaradi tega ga označujejo za idealnega zaveznika v boju proti hujšim opeklinam.
Soda bikarbona
Tudi soda bikarbona deluje kot antiseptik ter preprečuje infekcijo kože. Dovolj je že, če v kopel s hladno vodo stresete pol posodice sode ter se namakate okoli 10 minut. Soda bo ublažila opekline, pekoč in zategnjen občutek pa bo izginil.
Marelice
Maska iz marelic bo ublažila srbečico ter preprečila luščenje kože. Dovolj sta že dve marelici, namočeni v vročo vodo, da se omehčata. Dodajte še žličko medu ter zmes namažite na mesto opeklin.
Kumare
Poleg tega, da so odlična pomoč pri podočnjakih, kumare koži vračajo naravno vlažnost, pospešijo cirkulacijo ter kožo obnavljajo. Lahko jih narežete na kolobarje in položite na opekline, če pa jih v tistem trenutku nimate pri roki, jih lahko zamenjate za krompir.
Paradižnik
Paradižnik je znan po svojem protivnetnem učinku, zato bi ga ljudje vedno morali imeti pri roki. Ohlajenega pregnetite, da dobite kašo, ki jo nato nanesete na opečeno področje. Po desetih minutah kašo izperite ter pustite, da se koža posuši po naravni poti.
Ovsena kaša
Takoj ko se opekline začnejo celiti, se pojavi neznosna srbečica, ki jo uspešno blaži ovsena kaša. Skodelico nekuhane kaše za 20 minut namočite v vodo ter nato nanesite na kožo, izperite pa šele, ko se posuši.
Med
Med je znan kot eno najučinkoviteljših naravnih zdravil za dezinfekcijo ran in opeklin. Preprosto ga namažite na opečena mesta, postopek pa ponovite štirikrat dnevno.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV