Vizita.si
Če se neznancu težko zaupate, imejte v mislih, da so zdravniki zavezani k zaupnosti in o težavah pacientov ne smejo govoriti javno, ampak le v krogu sodelavcev.

Zdravje

Zardevate na zdravniškem pregledu? Nikar!

M.K.
06. 10. 2009 11.16
0

Imate zdravstveno težavo, pa vam jo je nerodno zaupati zdravniku? Vas je sram, ker se bojite, kaj si bo mislil? Brez skrbi! Mi vam ponujamo nekaj nasvetov, kako se čim bolj sproščeno odpraviti k zdravniku in mu vse zaupati težave.

Če je vaš zdravnik moškega spola in bi lažje zaupali zdravnici, potem zamenjajte zdravnika. Na pregled se morate odpraviti sproščeni.
Če je vaš zdravnik moškega spola in bi lažje zaupali zdravnici, potem zamenjajte zdravnika. Na pregled se morate odpraviti sproščeni. FOTO: iStockphoto

Prav pri obisku zdravnika je izjemno pomembno, da spregovorimo tudi o težavah, ki so za nas neprijetne. Le tako nam namreč zdravnik lahko postavi pravo diagnozo. Žal pa je raziskava na spletnem portalu health.com pokazala, da bi kar 47 odstotkov sodelujočih raje ignoriralo zdravstveno težavo, če bi jih bilo preveč sram o njej spregovoriti. Zato smo se odločili pripraviti nekaj nasvetov, s katerimi boste lahko premagali sram pred zdravnikom.

Bodite iskreni!

Najpomembneje je, da ste pri zdravniku iskreni in odkriti, kajti le tako vam bo lahko pomagal po najboljših močeh. Četudi je vaša zdravstvena težava nenavadna ali vas je sram o njej spregovoriti, je zdravnik ravno zato tam, da vam prisluhne in pomaga. Če vam je nerodno o težavi govoriti pred točno določenim zdravnikom, ta verjetno ni pravi za vas. Poiščite si takšnega, ki mu boste lahko zaupali. Če težko spregovorite pred moškim, si poiščite žensko zdravnico ali morda obratno. Dobro pa je vedeti tudi to, da zdravniki o zdravstvenih težavah svojih pacientov ne smejo govoriti javno.

Na preglede hodite redno

Sram in neprijetne občutke pred zdravnikom lahko preženete tudi tako, da na preglede hodite redno. Lažje boste razvili občutek zaupanja in s časom se boste počutili vse bolj sproščeno in boste zlahka spregovorili o težavah. Seveda pa to ne pomeni, da morate k zdravniku za vsako malenkost.

Pripravite se na to, da se boste morali sleči

Če se neznancu težko zaupate, imejte v mislih, da so zdravniki zavezani k zaupnosti in o težavah pacientov ne smejo govoriti javno, ampak le v krogu sodelavcev.
Če se neznancu težko zaupate, imejte v mislih, da so zdravniki zavezani k zaupnosti in o težavah pacientov ne smejo govoriti javno, ampak le v krogu sodelavcev.FOTO: iStockphoto

Ne glede na to, zakaj se odpravljate k zdravniku, imejte v mislih, da se boste najverjetneje morali sleči. Če se vam je pred neznanci nerodno sleči, potem se na to začnite pripravljati že pred obiskom. Poskrbite, da boste čim bolj sproščeni, poskrbite za higieno in si oblecite najlepše spodnje perilo. Zdravniku je sicer vseeno, a pomembno je, da se boste vi počutili dobro.

Doma vadite, kaj in kako mu boste povedali

Uporabite svoje besede, ko boste razlagali o svoji zdravstveni težavi. Zdravniku je vseeno, ali boste težavo razložili na enostaven način, kot na primer 'ko grem na stranišče, opazim kri', ali pa se boste trudili težavo razložiti na strokoven in kompliciran način, kot na primer 'v rektalnem predelu krvavim'. Opišite simptome na najbolj preprost način oziroma tako, da vam bo najlažje.

Če vam je kljub vsemu še vedno nerodno in o težavi ne morete spregovoriti, vprašajte zdravnika, če mu težavo lahko napišete na list papirja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662