Kako lahko ublažite kašelj sami doma?
Ne glede na to, kakšen način samozdravljenja boste uporabili, če se kašelj v štirih do sedmih dneh ne izboljša, morate obiskati zdravnika. Sicer pa kašelj, če ga ne spremljajo večje zdravstvene težave, bolečine v prsnem košu, vročina ali kri, preneha v štirinajstih dneh.
Lajšanje kašlja:
Pitje tekočine – Tekočina pripomore k redčenju sluzi in s tem k lažjemu izkašljevanju.
Hladni obkladki – Grlo lahko pomirite s hladnimi obkladki, ki jih ne smete imeti na grlu predolgo.
Vlaženje, vdihavanje pare in zračenje – Vlaženje se lahko izvaja s posebnimi napravami ali z večkratnim vdihavanjem pare, ki jo vdihavate nad posodo, v kateri ste zavreli vodo, ali v kopalnici, ko ste spustili vroč curek vode, od pet do deset minut. Pomaga tudi vdihavanje vroče pare, ki ste ji dodali tri kapljice evkaliptovega olja. Otroci, starejši od osem let, lahko vdihavajo paro z oljem materine dušice, ciprese ali sandalovine. In na koncu prostore pogosto prezračite.
Čiščenje nosu – Pri kašlju lahko pomagajo tudi kapljice za nos, ki zmanjšajo izločanje sluzi. O njihovi uporabi se posvetujte z zdravnikom.
Dvignjena glava – Ponoči ali med počitkom si dvignite vzglavje, isto lahko storite tudi pri otroku.
Mirovanje – Pretirana telesna dejavnost lahko namreč sproži dražeč kašelj.
Med – Žlica medu pred spanjem dokazano pomaga olajšati kašelj, vendar medu ne dajajte otrokom, mlajšim od enega leta.
Čaj iz lubja ali navadne črne mete (polovica čajne žličke, trikrat na dan).
Vroč limonin sok, med in glicerin – Bolezenske znake ublažite z uživanjem mešanice vročega limoninega soka, medu in glicerina.
Kajenje – V primeru, ko kašlja otrok, v prostoru, kjer biva, ne kadite.
Načeloma ne. Največkrat je kašelj posledica virusne okužbe, kot je prehlad ali gripa, in se v večini primerov umiri v enem tednu. Antibiotiki pa namreč delujejo le na okužbe, ki jih povzročajo bakterije. Torej, če se vaš kašelj po enem tednu ne umiri, obiščite zdravnika in se prepričajte, da vaš kašelj ni posledica bakterijske bolezni, kot je vnetje sinusov ali pljučnica, saj boste v tem primeru antibiotik vendarle morda po naročilu zdravnika potrebovali.
"Kadilski" kašelj
Kadilski kašelj je pri kadilcih pogost, največkrat pa se pojavlja zjutraj. Ravno zaradi pogostosti mu kadilci ne namenijo dovolj pozornosti in posledično spregledajo znake, ki nakazujejo na resnejšo težavo. Včasih namreč dim tako draži dihalne poti, da povzroči vnetje, ki se spremeni v kronični bronhitis (vnetje dihalnih poti). Prav tako je kašelj pri kadilcih lahko opozorilni znak za tveganje bolezni, kot je rak. Če se vam vaš kašelj zdi drugačen kot sicer ali če traja predolgo, več kot mesec dni, obiščite zdravnika.
Kaj še povzroča kašelj?
Kašelj lahko povzroči tudi stalno zatekanje sluzi iz sinusov ali nosu po zadnji steni žrela. Včasih je razlog tujek v dihalnih poteh ali skrčene dihalne poti (pri bronhialni astmi). Kašelj sprožijo tudi vdihani prašni delci. Izzovejo ga lahko tudi dražeči plini, cigaretni dim in klor. Sicer ne velikokrat , a lahko ga izzove tudi uporaba nekaterih zdravil. Ta neželeno učinkujejo na dihala, zato povzročijo kašelj, ki je med drugim lahko tudi posledica vdihanega vročega ali mrzlega zraka.
Sicer je kašelj lahko tudi psihičnega izvora – psihogeni kašelj. Ta se izraža v dolgotrajnem pokašljevanju brez pravega zdravstvenega ali drugega vzroka. Suh dražeč kašelj je tako lahko tudi mehanizem, s katerim otrok pridobiva pozornost, trdijo nekateri pediatri.
Kdaj morate zaradi dolgotrajnega (več kot sedem dni) kašlja nujno k zdravniku?
- Imate globok kašelj ali značilen "lajajoč" zvok z veliko sluzi, v kateri je kri.
- Ko ga spremlja sopenje, kratka sapa ali tesen občutek v prsih.
- Imate povišano telesno temperature, ki po treh dneh ne mine.
- Če imate vi ali vaš otrok mrzlico ali nočne krče zaradi kašlja.
- In še enkrat, če se kašelj ne izboljša po sedmih dneh
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV