Staranje, veter, suho ozračje, neredno mežikanje s trepalnicami zaradi predolgotrajnega dela za računalnikom, branja ali gledanje televizije, dolgotrajno nošenje kontaktnih leč, nepravilno nošenje leč, avtoimune bolezni, kot so revmatoidni artritis, Sjögrenov sindrom in lupus ter laserska odprava dioptrije, lahko povzročijo suhe oči.
Simptomi, ki spremljajo to težavo, so naslednji:
- neprijetno draženje,
- občutek peska v očeh,
- pekoče bolečine in srbenje,
- zamegljen vid.
Če težav ne odpravimo, se lahko pojavijo roženične razjede in sčasoma tudi brazgotine. Prav zato je dobro, da pazite na redno mežikanje s trepalnicami ob dolgotrajnem gledanju v računalniški ali televizijski ekran, da v delovnem ali domačem okolju povečate vlago zraka z vlažilci zraka, nosite sončna očala, ki vas bodo obvarovala pred zunanjimi vplivi, kot so veter in ultravijolični žarki, in da poskrbite za redno hidracijo telesa. Pri nošenju leč bodite previdni, da skrbite za dobro higieno in da kontaktne leče menjate redno, tako kot je predpisano. Ob nenehnih težavah s suhimi očmi si lahko pomagate tudi s kapljicami za vlaženje oziroma umetnimi solzami.
Ob bolezenskih vzrokih pa je pomembno, da zdravnik opravi vse potrebne raziskave, s katerimi najprej odkrije vzrok suhosti oči, nato pa se odloči za zdravljenje. V nekaterih primerih lahko težave omilimo tudi kirurško z zamašitvijo solznih kanalov, skozi katere solze odtekajo iz očesa.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV