Vizita.si
Zobje največkrat postanejo občutljivi, ker se razkrije njihov del, ki je sicer pod sklenino.

Mesec zdravih zob

Vas zobje skelijo?

Lina Eržen
18. 10. 2013 09.03
1

Preberite si, kako lahko ublažite bolečino, zaradi katere ne morete uživati v marsikateri hrani in pijači. Zaradi skelenja vam res ni potrebno trpeti.

Zobje največkrat postanejo občutljivi, ker se razkrije njihov del, ki je sicer pod sklenino.
Zobje največkrat postanejo občutljivi, ker se razkrije njihov del, ki je sicer pod sklenino.FOTO: iStockphoto

Spijete požirek osvežujoče limonade ali omamne kave, toda, namesto da bi uživali, trpite, saj vaše zobe zajame skeleča bolečina. To pomeni, da je eden ali več vaših zob postalo občutljivih. Če ne boste reagirali, boste čutili nelagodje vsakič, ko boste užili kaj vročega, mrzlega, sladkega ali kislega, celo če boste dihali malo bolj hladen zrak.

Ne bojte se uporabiti zobne paste proti skelenju.
Ne bojte se uporabiti zobne paste proti skelenju. FOTO: iStockphoto

Zobje postanejo občutljivi, kadar se nenadoma razkrije njihov del, ki se imenuje zobovina in ga sicer vedno pokriva sklenina. Zobovina se posebno pogosto razkrije, ker se pomakne dlesen (denimo zaradi gingivitisa ali paradontoze), je poškodovana plomba, skrhan ali nagnit zob. Ta je morda občutljiv tudi zato, ker je utrpel nekakšno travmo. V tem primeru se bo skelenje nehalo, ko si bo opomogel. Če vas skelenje muči dlje časa, brez obotavljanja poiščite pomoč zobozdravnika, ki bo izključil morebitne zdravstvene težave. Če vas te ne mučijo, pa preizkusite naslednje rešitve, ki bodo ublažile bolečino.

Kaj ublaži skelenje?

Zobna pasta proti skelenju

Nikar se ne bojte pri priči poseči po posebni pasti proti skelenju, ki jo lahko kupite brez recepta. Deluje tako, da zapolni kanalčke v razkriti zobovini, ki vodijo do živcev, zaradi česar sploh čutite bolečino. Nekaj paste s prstom nežno vmasirajte v občutljivo območje.

Uporabljajte ustno vodico z veliko fluora.
Uporabljajte ustno vodico z veliko fluora. FOTO: iStockphoto

Več fluora

Poiščite vodico za izpiranje ustne votline, ki ne vsebuje alkohola, vendar je zelo bogata s fluorom, ter jo uporabljajte dvakrat dnevno ali vsaj pred spanjem. Nekatere se že prodajajo kot izdelki za nego občutljivih zob. Usta si izpirajte vsaj 30 sekund ter jih nato ne poplaknite z navadno vodo. Preverite, da fluor vsebuje tudi vaša zobna pasta.

Bolj temeljito čiščenje

Zobje lahko postanejo občutljivi, ker se na njih nabirajo obloge. Te so kisle, zato sklenino dražijo in jo sčasoma tudi poškodujejo. Da bi to preprečili, krtačko dnevno vihtite tako zjutraj kot zvečer, zobe lahko skrtačite tudi po obroku, vendar ne takoj, temveč pol ure kasneje. Sklenina je namreč nekaj časa po obroku še mehkejša kot običajno. Pred spanjem obvezno uporabite zobno nitko.

Zelo mehka ščetka in nežno ščetkanje

Sklenino mnogi poškodujejo, ker uporabljajo ščetko, ki ima pretrde ščetine, in z njo za povrh še preveč pritiskajo. Morda mislite, da delate dobro, vendar si škodujete. Raje izberite čim bolj mehko krtačko, ki jo nato uporabljajte čim bolj nežno. Ščetine obloge odstranjujejo veliko bolj učinkovito, če z njimi ne pritiskate premočno.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587