Ne le to, odkrili so še, da monosaharidi v zeleni listnati zelenjavi hkrati še blokirajo delovanje 'slabih' bakterij. Njihova odkritja so pomembna, ker odpirajo nove možnosti za razvoj veliko bolj učinkovitih antibiotikov.
Monosaharid, imenovan glukozni 6-sulfonat (SQ), ki se je pokazal kot blagodejen za črevesno mikrofloro, je edini poznani monosaharid, ki vsebuje mineralno žveplo – bistveno sestavino treh aminokislin in pomembno hranilo ter naravna sestavina telesne celice. Pomemben je pri tvorbi hormonov, encimov, nevrotransmiterjev, protiteles in igra pomembno vlogo pri absorbciji hranil. ''Vse vrste zelene zelenjave proizvajajo SQ, kar omogoča fotosintezo. A največ je vsebuje zelena zelenjava,'' je dejal Ethan Goddard-Borger iz melbournskega inštituta Walter and Eliza Hall, ki je vodil raziskavo.
Znanstvenik pojasnjuje, da človeški organizem ne predela monosaharida SQ, a je pomemben, saj je hrana za 'dobre' bakterije v črevesu. Prav zato pomaga, da prebava bolje deluje. Znanstveniki sicer že več kot 50 let vedo, da je monosaharida SQ veliko v špinači, brokoliju, ohrovtu, peteršilju in ostali zeleni listnati zelenjavi, a do sedaj niso uspeli odkriti, na kakšen način ga črevesne bakterije uspejo 'izvleči' iz zelenjave in kako ga uspejo izkoristiti kot vir energije.
''Črevesne bakterije, še posebej izjemno pomembni sevi E.Coli, monosaharide uporabljajo kot vir energije. Dobro pa vemo, da E.Coli preprečuje preprečuje rast in širjenje slabih bakterij,'' je dejal Goddard-Bogner. Bakterija E. Coli je namreč naravno prisotna v debelem črevesu že vse od rojstva človeka in tam ostane vse življenje. Koristni sevi te bakterije v črevesju sintetizirajo vitamin K2 in preprečujejo razrast drugih vrst škodljivih bakterij, opravljajo pa še nekatere druge biološke funkcije. Navadna E.Coli za nas tako ni nevarna, lahko pa so zdravju precej nevarni nekateri njeni sevi, kot je npr. enterohemoragična (EHEC) O157:H7 (ali STEC -shiga toxin producing- E. Coli O157:H7), ki npr. lahko povzroči krvavo drisko brez vročine. ''Upamo, da bomo kmalu zbrali še več dokazov o tem, da je uživanje zelene zelenjave, ki vsebuje te posebne monosaharide, pomemben dejavnik za ohranjanje zdrave črevesne mikroflore in za dobro delovanje prebavnega sistema,'' je še pojasnil vodja raziskave.
Odkritja strokovnjakov so bila objavljena v znanstvenem časopisu Nature Chemical Biology. Za strokovno javnost pa so zanimiva, ker bodo na podlagi raziskave in novih spoznanj o monosaharidu SQ razviti novodobne antibiotike, ki nase vežejo le določene vrste patogenih bakterij in jih uničijo. Nova vrsta antibiotikov bi bila bolj učinkovita od do zdaj poznanih, kar pa bo velik preboj v medicini.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV