Ena izmed študij, ki jo je opravila ameriška Univerza Buffalo, je pokazala, da so imeli ljudje, ki so imeli najnižjo funkcijo pljuč, dvakrat večje tveganje za prezgodnjo smrt. Ključni vzroki za slabše delovanje pljuč so kajenje ali stanja, kot so astma, kronično obstruktivna pulmološka bolezen, ki prav tako tudi zmanjšujejo kapaciteto pljuč. Na vitalno kapaciteto pljuč vpliva tudi višina posameznika, pri čemer imajo višji ljudje večja pljuča od nižjih, spol, kjer velja, da imajo moški večja pljuča od žensk in rasa. Največje vrednosti dosegajo športniki, ki se ukvarjajo s kolesarjenjem, plavanjem, veslanjem, tekom na dolge proge, saj s svojim športom krepijo prsni koš.
Kaj pomeni 'starost' pljuč?
''Možno je, da ima mlad človek, ki ima oškodovana pljuča 'starejša' pljuča od njihove dejanske starosti. Velja pa tudi obratno. Starejša, fit oseba, ki ni nikoli kadila, ima lahko 'mlajša' pljuča od njihove dejanske starosti,'' pojasnjuje dr. Draper. Odkrivanje starosti pljuč pa se je izkazalo kot dobra motivacija za kadilce, da so opustili svojo nezdravo razvado. V britanski študiji objavljeni leta 2008 se je pokazalo, da so kadilci, ki so jim povedali, da so njihova pljuča kar dvakrat starejša od dejanske starosti, dvakrat pogosteje opustili kajenje kot kadilci v drugi skupini, ki niso izvedeli starosti svojih pljuč.
Kako test deluje?
Kadilci v študiji so morali pihniti v spirometer – merilno napravo, ki meri pljučni volumen in kapaciteto pljuč. Pri tem so ključni trije dejavniki:
1. FEV1 – naprava izmeri količino izdihanega zraka v prvi sekundi izdiha, pri čimer je v primeru, da so vaše dihalne poti zožene zaradi bolezni ali poškodbe, FEV1 manjši.
2. CV – celotna količino izdihanega zraka – največja količina zraka, ki ga lahko izdihnete ob globokem vdihu.
3. Največja hitrost zraka, ki ga lahko izdihnete iz pljuč. To metodo pogosto uporabljajo tudi osebni zdravniki.
S tremi meritvami so strokovnjaki preračunali 'dejansko starost pljuč', ob tem pa upoštevali še starost, višino, spol in etnijo posameznikov. Če tudi vi sumite, da ste v tvegani skupini za bolezni pljuč, lahko marsikaj zanje naredite sami. Tu je nekaj nasvetov, ki so ključni za ohranjanje zdravja pljuč.
5 načinov, kako okrepiti zdravje svojih pljuč
1. Prenehajte kaditi – kajenje cigaret je nekaj najslabšega, kar lahko storite za svoja pljuča. Ko gre za kajenje ni nikakršne zdrave izbire. Prav zato je ključnega pomena, da preprosto prenehate kaditi in tako v trenutku zmanjšate tveganje za razvoj številnih bolezni pljuč.
2. Bodite bolj fit: bolj, kot ste fit, lažje pljuča dovajajo kisik do srca in mišic. Vsak dan telovadite vsaj 30 minut, aktivnost pa naj bo tako intenzivna, da se pričnete potiti. Vendar pa se, v primeru, da se spopadate s kakšno izmed bolezni, pred novo obliko vadbe kljub vsemu posvetujte s svojim zdravnikom.
3. Izgubite odvečno telesno težo: Če imate prekomerno telesno težo ali ste debeli, je ključnega pomena, da izgubite odvečne kilograme. Odvečna maščoba namreč pritiska na pljuča in zmanjša njihovo učinkovitost, maščoba na trebuhu pa lahko pritisne na diafragmo (mišico pod rebri) in ji onemogoča, da bi se med dihanjem normalno dvigovala.
4. Nadzorujte astmo: Bolniki z astmo imajo svojo bolezen lahko dobro pod nadzorom, če sledijo navodilom zdravnika in jemljejo predpisana zdravila. Na ta način zmanjšajo tveganje za napade astme in slabše delovanje pljuč.
5. Znova se naučite dihati: Če boste dihali bolj počasi in namesto iz pljuč dihali iz trebuha, lahko povečate kapaciteto svojih pljuč. Joga uči številne tehnike dihanja, ki so vam pri tem lahko v pomoč.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV