Vizita.si
zvin gležnja

Zdravje

VIDEO: Rehabilitacije se nikoli ne lotevajte sami!

Nataša Jurca
23. 02. 2012 08.00
1

Čeprav za poškodbo zadostuje že trenutek neprevidnosti, okrevanje traja veliko dlje. Da je to zares uspešno, pa je še kako pomembna pomoč fizioterapevtov. V nasprotnem primeru lahko naredimo namreč več škode kot koristi.

Rokometašica Urša Oven si je koleno poškodovala na rokometni tekmi, trenutno pa je na rehabilitaciji.
Rokometašica Urša Oven si je koleno poškodovala na rokometni tekmi, trenutno pa je na rehabilitaciji.FOTO: Miro Majcen
Rokometašica Urša Oven si je koleno poškodovala na rokometni tekmi. “Sprednjo križno kolensko vez sem si najprej poškodovala maja, po petih mesecih pa še enkrat,“ pravi. Novembra jo je tako čakala ponovna operacija, približno dva tedna po operaciji pa prva fizioterapija, s pomočjo katere je lahko normalno hodila. V začetku februarja je Urša nato začela z intenzivno fizioterapijo v termah. “Tukaj bom sedaj na rehabilitaciji dva tedna, v tem času pa bom pridobila nazaj mišično maso, da bom lahko potem počela vse,“ pravi.
FOTOGALERIJA: Fizioterapija

Pomemben je individualen pristop

V termah, kjer Urša obiskuje fizioterapijo, letno okreva od 400 do 500 pacientov, največ takšnih, ki pridejo na fizioterapijo po poškodbi križnih kolenskih vezi, pohvalijo pa se lahko z odličnim sistemom rehabilitacije. “Pri nas sistem rehabilitacije ne temelji na skupinski obravnavi, temveč je naš pristop individualen in to je naš glavni adut,“ pravi Khalid Nasif, vrhunski kinezioterapevt in vodja zdravstvenega oddelka. Meni namreč, da je treba rehabilitacijo prilagoditi vsakemu pacientu posebej, glede na poškodbo, ki jo je utrpel, stanje njegovega sklepa in glede na to, ali gre za poškodbo vrhunskega športnika, rekreativca ali nekoga, ki se sploh ne ukvarja s športom.

Pri rehabilitaciji je izjemno pomembno, da terapija ne temelji na skupinski, temveč individualni obravnavi.
Pri rehabilitaciji je izjemno pomembno, da terapija ne temelji na skupinski, temveč individualni obravnavi.FOTO: Miro Majcen

Brez testiranja ni realne slike o napredku

Na rehabilitacijo običajno pridejo pacienti pet do šest tednov po rekonstrukciji križnih vezi. Pacient na terapijah ostane v povprečju dva tedna, tisti s hujšimi poškodbami pa tudi dlje. Ob prihodu pacientu najprej opravijo izokinetično testiranje. “Opravljamo ga po določenem času od operacije, ko je koleno že stabilno. Testiranje poda podatke o maksimalni moči mišice, o njenem obnašanju pri višjih hitrostih in obremenitvah ter o lokalni mišični vzdržljivosti,“ pojasnjuje Martin Kolar, kineziolog in vodja izokinetike v termah. Poleg tega naprava poda še podatke o tem, kakšno je razmerje med levo in desno nogo, kakšno je mišično razmerje med eno in drugo nogo, kako mišice delujejo ter kakšna je koordinacija med posameznimi mišicami.

Izokinetično testiranje pokaže, kakšno je trenutno stanje mišice, z njegovo pomočjo pa tudi spremljajo in ocenjujejo napredek rehabilitacije.
Izokinetično testiranje pokaže, kakšno je trenutno stanje mišice, z njegovo pomočjo pa tudi spremljajo in ocenjujejo napredek rehabilitacije. FOTO: Miro Majcen
To testiranje je potrebno zato, da vemo, na kakšen nivo se mora vrniti pacient po končani rehabilitaciji,“ še pravi Kolar in dodaja, da je prednost testiranja tudi ta, da je dobrodošlo tudi za osebe, ki niso poškodovane: “Lahko pridejo k nam tudi rekreativci in športniki. Na podlagi meritev jim povemo, kaj z njihovimi mišicami ni v redu, da potem lahko na treningih odpravijo nepravilnosti in tako preprečijo nastanek poškodb.“ Nasif testiranje toplo priporoča tudi vsem, ki se odpravljajo na smučanje, saj lahko na ta način pravočasno okrepijo mišice in tako preprečijo marsikatero poškodbo.

Pomembno je sodelovanje pacienta

Po opravljenem testiranju vsak pacient prejme lasten program z vajami, ki jih mora redno izvajati, da okrepi oslabele mišice. Prav vsem, ki so na rehabilitaciji, je tako skupno, da največ časa preživijo v telovadnici, kjer njihovo vadbo in okrevanje konstantno spremlja od štiri do šest strokovnjakov. “V telovadnici pacienti preživijo povprečno štiri do pet ur na dan, dve do tri ure zjutraj pa še uro do dve popoldne,“ razlaga Nasif. “Delati začnemo ob osmih zjutraj, zaključimo pa ob šestih zvečer. Vsak posameznik telovadnico obišče najmanj dvakrat na dan, nekateri pa tudi trikrat, odvisno od same poškodbe in stanja kolenskega sklepa.“

Posledica intenzivne in strokovno vodene vadbe pa je seveda hiter napredek. “Po enem tednu se mi je že kar poznalo, da se mi mišica izoblikuje,“ pravi Urša. “Opazila sem, da lahko vaje namesto s kilogramsko utežjo izvajam z dvokilogramsko ter da lahko na fitnes napravah izvajam vaje z višjo obremenitvijo.“

Športniku sledijo do igrišča

Po zaključku rehabilitacije bo Uršo znova čakalo izokinetično testiranje, na podlagi katerega bodo ugotovili, kako je resnično napredovala rehabilitacija in ji sestavili nov program vaj, ki jih bo morala opravljati sama doma. “Po končani rehabilitaciji dobi vsak pacient program, na katerem so vse vaje, ki smo jih delali skupaj in še nekatere dodatne vaje, nadgrajene. Pred odhodom paciente še poučimo, kako izvajati vaje, po približno mesecu dni pa jih čaka ponovni pregled.“ Pacientu takrat zopet opravijo testiranje, ki pokaže realno stanje sklepa in mišic.

Rehabilitacije se nikar ne lotevajte sami, temveč poiščite strokovno pomoč, saj lahko stanje v nasprotnem primeru le poslabšate, svetuje fizioterapevt Khalid Nasif.
Rehabilitacije se nikar ne lotevajte sami, temveč poiščite strokovno pomoč, saj lahko stanje v nasprotnem primeru le poslabšate, svetuje fizioterapevt Khalid Nasif. FOTO: Miro Majcen
Urška upa, da si bodo takrat njene mišice in sklep že popolnoma opomogli in da bo lahko spet začela z vsemi aktivnostmi in napornimi treningi. Sicer pa Nasif še dodaja, da paciente, še posebej profesionalne športnike, na testiranje povabijo tudi kasneje, po približno šestih mesecih, da natančno spremljajo njihov napredek in okrevanje ter jim na ta način pomagajo preprečiti ponovitev ali poslabšanje poškodbe.

Pri poškodbah je pomoč fizioterapevta obvezna!

Rehabilitacije po poškodbi pa se nikoli, četudi mislite, da ste utrpeli le manjšo poškodbo, ne lotevajte sami. “Lahko se zgodi, da je poškodba hujša, kot ste mislili ali pa naredite eno samo napako pri okrevanju ter tako naredite več škode kot koristi,“ opozarja Nasif. “Zato pri vsaki poškodbi poiščite pomoč zdravnika, fiziatra ali ortopeda, okrevanje pa nadaljujte s fizioterapijo.“ Fizioterapevt je namreč tisti, ki vam bo znal pravilno svetovati, pomagati na poti do popolnega okrevanja in vam bo povedal, katere vaje lahko izvajate, katerih se izogibajte, kdaj lahko začnete s športnimi aktivnostmi ter kako intenzivno se lahko lotite vašega najljubšega športa, da bi preprečili poslabšanje stanja ali ponovitev poškodbe.

In kaj lahko pri poškodbah naredite sami?

Čeprav je poškodbe nemogoče preprečiti, se jim lahko v veliki meri izognete z dobro telesno pripravljenostjo, dobro kondicijo ter tako, da okrepite svoje mišice in aktivnosti prilagodite svojim sposobnostim. Če že utrpite kakšno manjšo poškodbo, pri kateri ne gre za poškodbo sklepa, zvin ali zlom, lahko oteklino zmanjšate s hladnimi oblogami, poškodbo pa sanirate z veliko počitka.

Če boste upoštevali navodila strokovnjakov in se držali predpisanega programa, boste shodili veliko hitreje kot sicer, kaj šele odvrgli bergle!
Če boste upoštevali navodila strokovnjakov in se držali predpisanega programa, boste shodili veliko hitreje kot sicer, kaj šele odvrgli bergle!FOTO: Miro Majcen

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650