Če imate pogosto občutek, da vam manjka nekaj sladkega, če ste vrtoglavi, nemirni, vam srce hitro bije in niste sladkorni bolnik, morate pomisliti na hipoglikemijo, torej prenizek krvni sladkor.
Normalna vrednost sladkorja se giblje med vrednostmi 3,5 in 5,6 milimola na liter krvi, pri vrednosti 5,6 pa zdravniki že opozarjajo na previsok sladkor. Paziti pa je potrebno tudi na prenizke vrednosti sladkorja v krvi, še posebej, če vrednost znaša manj kot 3,5 milimola na liter krvi.
Znaki, ki kažejo na nizek krvni sladkor so vznemirjenje, potenje, lakota in zmedenost, priporočljivo pa je, da osebe, ki se jim to pogosto dogaja, poiščejo pomoč. “Hipoglikemije se najpogosteje pojavljajo pri bolnikih s sladkorno boleznijo in so zaplet terapije, najpogosteje inzulinske terapije, vse pogosteje pa tudi zdravil, ki spodbujajo izločanje inzulina,“ razloži predstojnik oddelka za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove kliničnega centra v Ljubljani, doc. dr. Andrej Janež.
Če se nizek krvni sladkor pojavlja pri zdravih ljudeh, pa zdravniki najprej poiščejo vzroke za težavo in za kakšno vrsto hipoglikemije gre. Kot pravi dr. Janež, v kliniki ločijo dve vrsti hipoglikemij. “Poznamo hipoglikemije, ki se pojavljajo spontano, na tešče. Take posameznike pogosto hospitaliziramo, naredimo tako imenovani stradalni test, kjer merimo, kaj se z glukozo in pa s hormoni ob hipoglikemiji tudi dogaja.“ Drugi tip hipoglikemije pa je tako imenovana funkcionalna hipoglikemija, ki nastane po obroku in je običajno posledica zaužitja neprimerne prehrane.
Sicer pa diagnoze hipoglikemije nikar ne postavljajte sami, glede na vaše počutje, temveč ob pojavu simptomov obiščite zdravnika. Nizek sladkor mora namreč vedno opredeliti zdravnik, saj lahko nepojasnjena hipoglikemija skriva tudi kakšen tumor trebušne slinavke in je tako znak raka.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV