Vizita.si
Omar pravi, da opustiti kajenje ni bila težka naloga. Treba je le dovolj trdne volje in odločnosti.

Zdravje

VIDEO: Omar abstiniral za boljši glas

Eva Doljak
19. 09. 2010 07.54
0

Včasih je Omar pokadil tudi škatlo cigaret na dan. A nenehni koncerti, ki so se pogosto zavlekli v zgodnje jutranje ure, kakšen kozarček alkohola in cigareti so kmalu pustili posledice na njegovem glasu. Zato se je odločil, da opusti kajenje.

Omar se je za dve leti odpovedal kajenju.
Omar se je za dve leti odpovedal kajenju.FOTO: Miro Majcen

''V tistem obdobju, ko sem bil na Evroviziji, sem imel ogromno koncertov – mislim, da jih je bilo okrog 90 v enem letu. In takrat sem začel opažati, da se mi je začel zato, ker toliko obremenjujem svoje glasilke, glas lomiti. In sem si rekel: 'Ker je to dejansko moj kruh, moram nekaj narediti.' Prva stvar, ki sem jo naredil, je bila, da sem opustil kajenje,'' razlaga glasbenik Omar Naber in dodaja. ''Vendar pa se nisem odrekel samo kajenju, ampak sem nehal tudi ponočevati, nehal sem piti alkohol. Skratka, nehal sem početi vse tisto, kar bi lahko potencialno škodovalo mojemu glasu.''

Statistike kažejo, da pri nas kadi več moških kot žensk.
Statistike kažejo, da pri nas kadi več moških kot žensk. FOTO: iStockphoto

Tako je kar dve leti vztrajal brez cigaret. Pravi, da ni bilo težko prenehati s kajenjem. Sprva se je sicer bal, da bo imel hudo nikotinsko krizo, a do nje ni prišlo. ''V enem tednu sem se nekako psihično pripravil na to in tako načeloma nisem imel nobenih težav,'' še pove. Tudi počutil se je veliko bolje kot prej. A počasi je začel nekoliko več jesti in tako kot pri marsikaterem drugem novopečenem nekadilcu se je opustitev kajenja tudi pri Omarju začela kazati na kilogramih. ''Potem ko sem nehal kaditi, sem se precej zredil. Takrat sem imel že 84 kilogramov, zdaj jim imam na primer spet normalno 72. In ko sem ugotovil, da se tako redim, sem si rekel, da rajši kakšnega pokadim pa malo shujšam,'' je priznal simpatičen pevec. Poleg tega se mu je v dveh letih, kolikor ni kadil, glas popravil in ker ni imel nobenih težav več, je spet posegel po cigaretih, čeprav se dobro zaveda nevarnosti, ki jih kajenje prinaša. ''Zagotovo kajenje škoduje pri športu, zagotovo zmanjšuje življenjsko dobo in zagotovo vpliva na petje,'' pravi. Tako Omar danes pokadi veliko manj kot pred leti, poleg tega si cigarete ne prižge takrat, ko se dolgočasi ali  iz navade, temveč samo takrat, ko mu ta res zadiši. Verjame pa tudi, da mu bo, če se še kdaj odloči opustiti kajenje, zagotovo spet uspelo prenehati.

Omar pravi, da opustiti kajenje ni bila težka naloga. Treba je le dovolj trdne volje in odločnosti.
Omar pravi, da opustiti kajenje ni bila težka naloga. Treba je le dovolj trdne volje in odločnosti.FOTO: Jani Lah

Sicer pa različne raziskave kažejo, da veliko tistih, ki jim uspe opustiti kajenje, prej ali slej spet podležejo skušnjavi. Največ abstinentov začne spet kaditi od šest do dvanajst mesecev po opustitvi kajenja. Natančneje, v prvem letu začne s kajenjem kar med 60 in 90 odstotkov novopečenih nekadilcev, v drugem letu pa nekoliko manj, in sicer od 15 do 19 abstinentov.

Vendar pa se, kot kaže, Slovenci dobro zavedamo škodljivih učinkov, ki jih ima kajenje na naše zdravje, kajti po zadnjih podatkih kadi le še četrtina prebivalstva, medtem ko je kar 75 odstotkov ljudi nekadilcev. ''Trenutno pri nas kadi več moških kot žensk, čeprav delež kadilcev med moškimi glede na predhodna leta hitreje pada. Kadi približno 28 odstokov moških in nekaj manj kot 22 odstotkov žensk,'' je pojasnila Helena Koprivnikar z Inštituta za varovanje zdravja. 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587