Vizita.si
Če za vaše težave ni kriva kakšna resnejša bolezen ali poškodba, pa vam blago masiranje, obkladki in počitek ne pomagajo, je čas, da obiščete zdravnika.

Zdravje

VIDEO: Premagajte bolečine v hrbtu!

Eva Doljak
28. 08. 2010 20.22
0

Težave z bolečinami v ledvenem delu hrbtenice ima vsaj enkrat v življenju več kot 80 odstotkov ljudi. Potem ko bolečina mine, lahko skušate hrbet razbremeniti tako, da s posebnimi vajami okrepite trebušne in obhrtne mišice.

Če za vaše težave ni kriva kakšna resnejša bolezen ali poškodba, pa vam blago masiranje, obkladki in počitek ne pomagajo, je čas, da obiščete zdravnika.
Če za vaše težave ni kriva kakšna resnejša bolezen ali poškodba, pa vam blago masiranje, obkladki in počitek ne pomagajo, je čas, da obiščete zdravnika.FOTO: iStockphoto
Pretežke torbe, sedenje, nepravilna drža in ponavljajoči gibi so pogost krivec za neprijetne bolečine v ledvenem delu hrbtenice. Pravzaprav ima več kot 80 odstotkov ljudi vsaj enkrat v življenju težave z bolečinami v križu. A z vajami lahko mišice ledvenega dela in medenice okrepimo in s tem močno omilimo težave.
''Najprej je potrebno bolečino zmanjšati ali pa popolnoma odpraviti, šele nato se lahko začnejo izvajati vaje, pa še to takšne specifične fizioterapevtske,'' pojasnjuje fizioterapevt David Sok.
''Najprej je potrebno bolečino zmanjšati ali pa popolnoma odpraviti, šele nato se lahko začnejo izvajati vaje, pa še to takšne specifične fizioterapevtske,'' pojasnjuje fizioterapevt David Sok. FOTO: POP TV

Če vas boli v ledvenem delu, pa za to ni kriva resnejša bolezen ali poškodba, si lahko skušate pomagati sami. Boleč predel lahko hladite ali grejete – odvisno od tega, kaj vam bolj pomaga. Predvsem pa se izogibajte naporom in telesni aktivnosti. ''Najpomembnejše je, da oseba v zadostni meri počiva, da si večkrat na dan vzame čas za počitek. Uleže naj se v udoben položaj. Če leži na boku, naj si med kolena položi kakšno blazino,'' svetuje fizioterapevt David Sok.

Boleč predel si lahko tudi nežno masirate. Če pa vam masaža, počitek in obkladki ne pomagajo, je čas, da obiščete zdravnika. Ta vam bo verjetno predpisal zdravila za odpravljanje bolečin ali celo kakšno bolj specifično terapijo. ''Najprej je potrebno bolečino zmanjšati ali pa popolnoma odpraviti, šele nato se lahko začnejo izvajati vaje, pa še to takšne specifične fizioterapevtske,'' še pojasni sogovornik. S temi vajami si boste okrepili mišice ledvenega dela in medenice in tako občutno razbremenili hrbet. ''Trebušno in obhrbtno mišičje skrbi za to, da del obremenitev odpade na mišičje, ki bi bil sicer prenešen prek aksialnega skeleta oziroma hrbtenice,'' pa pove ortoped prof. dr. Rok Vengust, dr. med.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662